Lietuvos pareigūnai atlieka ikiteisminį tyrimą dėl šaldytų maisto produktų gamintojos „Judex“ galbūt padarytų pažeidimų ir veterinarijos darbuotojų veiksmų.
„Gauti tyrimų protokolai Rusijoje tirtos produkcijos, todėl galima buvo palyginti su Lietuvoje atliktų tyrimų protokolais. Tuose protokoluose užfiksuota, kad nenustatyti užkrėtimai listerija bakterija“, – BNS sakė tyrimą kontroliuojantis Generalinės prokuratūros prokuroras Rolandas Stankevičius.
Tačiau prokuroras sako, kad reikalinga gauti ir daugiau duomenų iš Rusijos, todėl sprendimas dėl ikiteisminio tyrimo baigties nėra priimtas.
R. Stankevičius teigia, kad reikalingi ir Rusijoje gyvenančių asmenų parodymai.
Lietuvai reikalingos medžiagos dalį Rusija pateikė rudenį.
„Gautas antras atsakymas, pateikti dokumentai, tačiau mus dominančios apklausos Rusijoje gyvenančių asmenų dar neatliktos, likusieji dokumentai dar nepateikti. Tyrime reikia vertinti visumą, negalima tam tikrų dalių ištraukti iš konteksto“, – BNS sakė prokuroras.
Laukdama kitos dalies medžiagos, gruodį prokuratūra kreipėsi į Rusiją ir paprašė pagreitinti teisinės pagalbos prašymo vykdymą.
Rusija jau anksčiau pranešė, kad žada bendradarbiauti su Lietuva „Judex“ byloje, daugiau nei prieš metus taip pat pateikė dalį atsakymų. Pastaroji informacija susijusi su Rusijos tarnybų darbu ir įmonės produkcijos išvežimu.
Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) įtaria, kad „Judex“ per Seimo narį „tvarkietį“ Petrą Gražulį siekė paveikti Valstybinę maisto ir veterinarijos tarnybą (VMVT), kad ši neskirtų nuobaudų už pažeidimus.
Šiame tyrime jos buvusiam vadovui Jonui Miliui pateikti įtarimai prekyba poveikiu ir piktnaudžiavimo tarnyba. Teisėsauga taip pat įtaria, kad tarnyba ar jai pavaldžios įstaigos galėjo gauti informacijos iš Rusijos apie „Judex“ produkcijoje rastą listerijos bakteriją, tačiau šį faktą nuslėpė ir nesiėmė veiksmų.
Seimo narys P. Gražulis šioje byloje turi specialiojo liudytojo statusą, nors jis atsisakė duoti parodymus. 2016 metų liepą STT atliko kratas parlamentaro darbo ir gyvenamojoje vietoje. Jo buvusi padėjėja Patricija Pachomovaitė, kuriai ikiteisminiame tyrime buvo pateikti įtarimai, anksčiau dirbo įmonės „Judex“ komercijos direktore.
Anksčiau skelbta, kad P. Gražulio dukra dirbo įmonėje „Judex“. Seimo narys BNS yra sakęs, kad prasidėjus ikiteisminiam tyrimui, dukros buvo paprašyta išeiti iš darbo. Ji parašė pareiškimą ir išėjo. Tėvas sako neklausinėjęs dukters aplinkybių dėl atleidimo.
Anot STT, teisėsaugos turimi duomenys leidžia įtarti, kad maisto produktus gaminančios bendrovės vadovai, norėdami, jog įmonė išvengtų nuobaudų, kurios paprastai yra taikomos aptikus darbų saugos, pakavimo, ženklinimo, higienos ar kitus pažeidimus, savo neteisėtų tikslų siekė papirkdami įvairius atsakingus specialistus arba asmenis, galinčius tokiems specialistams, pareigūnams daryti poveikį.
Buvęs Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos vadovas J. Milius BNS yra pasakojęs, kad byloje minimu laikotarpiu jis atostogavo, ir tada buvo gautas raštas iš Rusijos, kad „ekspres metodu“ iš mėginio išauginta listerija. Tačiau šio metodo patikimumas siekia tik 50 procentų. Po dienos tyrimas pakartotas klasikiniu metodu, jo atsakymas dėl listerijos buvo neigiamas.
„Net Rusijoje, pasirodo, nebuvo listerijos. Iš nieko padaryta problema. Iš Rusijos per savaitę gaudavau dešimtis raštų. Sunku prisiminti, ką gavau prieš dvejus metus. Rusijoje listerija koldūnuose tikrai neaugo. Europos Sąjungoje, taip pat Lietuvoje ji koldūnuose netiriama“, – BNS sakė J. Milius.
Listerijos bakterija buvo nustatyta dešimtyje „Judex“ šaldytų maisto produktų partijų. Iš jų devynios buvo numatytos tiekti Europos Sąjungos (ES) šalių rinkoje, vieną partiją įmonė ketino eksportuoti į Rusiją.
Rusijos rinkai skirtų šaldytų koldūnų partijoje listeriją nustatė Nacionalinė visuomenės sveikatos priežiūros laboratorija, atlikusi tyrimus teisėsaugos pavedimu.
Kaip paaiškėjo iš Vyriausybei pateiktos J.Miliaus veiklos ataskaitos, devynis listerijos užkrato atvejus fiksavo pati VMVT, gavusi teisėsaugos informacijos ir atlikusi visos „Judex“ produkcijos – viso 230 mėginių – tyrimą.
Tarnybos atstovai aiškina, kad ES teisės aktai leidžia tam tikrą listerijos koncentraciją pusgaminiuose. Tad šios devynios „Judex“ neįvardintų produktų partijos nebuvo sustabdytos ar sunaikintos, įmonė galėjo jas realizuoti ES šalių, taip pat ir Lietuvos rinkose. Dėl šios priežasties Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba teigia nemačiusi poreikio pranešti visuomenei apie nustatytą listerijos užkratą „Judex“ produkcijoje, nes termiškai apdorota ši bakterija yra nepavojinga, ji greitai žūna aukštoje temperatūroje.
Listerija gali sukelti užkrečiamą ligą listeriozę, ji ypač pavojinga nėščiosioms, naujagimiams ir vyresniems žmonėms su nusilpusiu imunitetu. Lietuvoje kasmet registruojami vidutiniškai 5–8 listeriozės atvejai.
1995 metais įkurta „Judex“ gamina šaldytus koldūnus, virtinius, blynus, picas, gaminių iš bulvių bei varškės. Produkciją bendrovė eksportuoja į Latviją, Estiją, Angliją, Airiją,Vokietiją, Ispaniją, Rusiją ir Baltarusiją.