Tenka didelė atsakomybė
JAV Nacionalinio saugumo tarybos Baltuosiuose rūmuose vadovaujama CRI iniciatyva telkia daugiau nei 36 valstybes iš viso pasaulio, o Lietuva kartu su Indija vadovauja vienam svarbiausių šio formato pogrupių – atsparumo stiprinimo darbo grupei.
Dalyvavimas šioje iniciatyvoje – tai ir Lietuvos pastangos kovojant su Rusijos kibernetiniais nusikaltimais, kurie sutrikdo valstybių ir visuomenių veiklą, pakerta ištisus sektorius ir kasmet padaro milžiniškus nuostolius viešam bei privačiam sektoriams.
„Esame tikri, kad tik pastovus ir atviras bendradarbiavimas, suburiant partnerių kompetencijas, padės sistemingai stiprinti atsparumą kibernetinėms grėsmėms ir efektyviai jas suvaldyti. Lietuvai tenka didelė atsakomybė, bet kartu – įvertinimas, vadovaujant vienam esminių šios iniciatyvos pogrupių“, – viršūnių susitikime sakė M. Abukevičius.
Lietuva pasiūlė praktinius sprendimus, kaip gerinti sąjungininkų ir partnerių informacijos apsikeitimo galimybes bei suburti partnerius aktualios išanalizuotos informacijos sklaidai – esminiams elementams, siekiant užkardyti kibernetinius nusikaltėlius, užtikrinti jų teisinę atsakomybę ir siekiant maksimaliai greitai atstatyti padarytą žalą valstybėms ir visuomenėms. Šias valstybes vienijančias informacijos apsikeitimo platformas įgyvendins Regioninis kibernetinės gynybos centras (RKGC), kuris yra Nacionalinio kibernetinio saugumo centro prie Krašto apsaugos ministerijos filialas.
Per kartu su JAV įsteigtą Regioninį kibernetinės gynybos centrą Lietuva vysto praktinį kibernetinio saugumo bendradarbiavimą. Kartu su prie RKGC prisijungusiomis šalimis Lenkija, Sakartvelu ir Ukraina yra vykdomi kibernetinių grėsmių analizės mainai, planuojamos tarptautinės kibernetinės pratybos. Šio centro veikla ypatingai aktuali sąjungininkams ir partneriams siekiant išsamaus Rusijos kibernetinių atakų karo metu įvertinimo.
Bendradarbiavimas su JAV stiprės
Lankydamasis JAV, bendradarbiavimą su amerikiečiais kibernetinio saugumo srityje M. Abukevičius taip pat aptarė dvišaliuose susitikimuose su JAV nacionalinio saugumo patarėjo pavaduotoja kibernetiniam saugumui Anne Neuberger bei JAV gynybos sekretoriaus pavaduotoja kibernetiniam saugumui Mieke Eoyang.
A. Neuberger, kalbėdama apie masines Rusijos kibernetines atakas Lietuvoje vasarą, sakė, kad Lietuva – neabejotinas kibernetinio atsparumo pavyzdys sąjungininkams, kaip reikia būti pasirengus užtikrinti kibernetinį saugumą ir neleisti priešiškoms valstybėms pasiekti tikslų, pasėjant paniką.
Ruošiantis 2023 m. NATO viršūnių susitikimui Vilniuje, Lietuva su JAV aktyviai bendradarbiauja stiprinant NATO kibernetinius pajėgumus. A. Neuberger pabrėžė, kaip vertina Lietuvos indėlį planuojant NATO virtualaus kibernetinio pajėgumo formavimą.
M. Eoyang pažymėjo, kad Lietuvos patirtis atremiant kibernetines grėsmes iš Rusijos ir Kinijos, o taip pat ir vykdoma analizė bei darbas telkiant regioninius Europos ir Indo-Ramiojo vandenyno partnerius – itin reikalingas ir jį būtina tęsti. Ji taip pat teigė, kad Lietuvoje kartu su JAV įsteigtas RKGC leidžia daug geriau suprasti kibernetinio saugumo grėsmes regione, o svarbiausia – Ukrainoje. Pasak M. Eoyang, sėkmingas prieš Lietuvą nukreiptų DDOS atakų suvaldymas leido su partneriais pasidalinti išmoktomis pamokomis ir parodyti pavyzdį, kaip tvarkytis tokiose situacijose.
Vašingtone M. Abukevičius taip susitiko su JAV gynybos sekretoriaus pavaduotoju Azijai bei Ramiajam vandenynui Jedidiah Royal. Pastarasis teigė, kad Lietuva – išskirtinis sektinas pavyzdys, labai realistiškai vertinantis Kinijos keliamą iššūkį tarptautinei sistemai. Jis teigė, kad JAV nori remti mažas šalis prieš revanšistinių ambicijų turinčias Kiniją ir Rusiją, o Lietuva yra maža, bet galinga partnerė, kuri rodo pavyzdį kitoms Europos Sąjungos kaimynėms.
Viceministras vizito JAV metu aplankė ir Pensilvaniją, kur bendravo su JAV Pensilvanijos nacionalinės gvardijos atstovais bei vienetais, atsakingais už kibernetinį saugumą. Pensilvanijos nacionalinės gvardijos vado pavaduotojas Brigados Generolas Michaelas J. Reganas jaunesnysis teigė, kad jo kariai džiaugiasi galėdami dalyvauti tarptautinėse tiek kinetinėse, tiek kibernetinėse pratybose ir kitose veiklose Lietuvoje. Jis teigė pats labai vertinantis karių parsivežtas žinias ir įgūdžius bei tikintis, kad nauda yra abipusė, o bendradarbiavimas kibernetiniame saugume tik stiprės.