Tai, kad Lietuva neketina reaguoti į Baltarusijos televizijos pareiškimą, teigė ir prezidentas Valdas Adamkus.

"Pirmiausia jokių įrodymų nėra, kad Lietuva dalyvavo bet kokiame veiksme. Jeigu diktatūrinė santvarka nori ką nors primesti, slėpdama savo trūkumus, tai čia jos reikalas. Mes nekomentuosime", - žurnalistams pirmadienį sakė V.Adamkus.

Pirmojo nacionalinio televizijos kanalo informacinėje laidoje buvo paskelbta, esą užsienio diplomatinės atstovybės, tarp jų ir Lietuvos, prisidėjo prie riaušių organizavimo Minsko gatvėse.

"Kaip sužinojome iš opozicijos atstovų, riaušės Baltarusijos sostinės gatvėse šiandien vyko griežtai laikantis nurodymų, gautų iš Europos Sąjungos. Triuškinamai pralaimėjus rinkimuose kandidatui (Aleksandrui) Milinkevičiui, instrukcijas asmeniškai davė ES užsienio politikos komisaras Javieras Solana ir Lietuvos užsienio reikalų ministras Adamas Valionis (matyt, kalbama apie Lietuvos URM vadovą Antaną Valionį). Instrukcijos opozicijai reguliariai buvo siunčiamos iš kaimyninių šalių, konkrečiai, iš Lenkijos. O visus veiksmus koordinavo Lietuvos ambasada Minske. Tarp sulaikytų riaušių organizatorių daug Lietuvos, Lenkijos, Ukrainos piliečių. Šių šalių ambasados aktyviai rūpinosi jų išlaisvinimu. Iš to galima daryti išvadą, kad visas riaušes gatvėse sankcionavo užsienio valstybės ir jų diplomatinės misijos. Tai grubiausias tarptautinių normų pažeidimas ir atviras kišimasis į Baltarusijos vidaus reikalus", - skambėjo Baltarusijos televizijos eteryje.

Tuo tarpu Lietuvos užsienio reikalų ministras teigia, kad viskas, kuo Lietuva prisidėjo šioje situacijoje - tai šalies pastangos formuoti pilietinę visuomenę Baltarusijoje.

"Lietuva organizavo rimtą pagalbą formuojant pilietinę visuomenę Baltarusijoje: ir konferencijos, ir seminarai, taip pat ir bendri susitikimai su opozicija dalyvaujant J.Solanui, JAV atstovams, nuoseklus darbas atidarant universitetą (iš Baltarusijos išvyto Europos humanitarinio universiteto atidarymas Vilniuje - BNS), gaunant jam finansavimą. Visa tai prisideda prie pilietinės visuomenės kūrimo, prie žmonių sąmonėjimo", - sakė A.Valionis.

Anot jo, Lietuva laikosi bendros ES politikos Baltarusijos atžvilgiu.

Premjeras Algirdas Brazauskas tokius Baltarusijos TV kaltinimus pavadino "nesąmonėmis".

"Nesąmonių gi pasaulyje daug sklando. Tai tą pati aš galiu pasakyti, kad visiška nesąmonė. Mes gi su A.Valioniu buvome Briuselyje, koks ten gali būti organizavimas?", - pirmadienį sakė premjeras.

Jis teigia, kad tokie kaltinimai žeidžia Lietuvą, tačiau nemano, jog reikėtų "švaistytis" atkirčiais.

"Aš atkirčiais neužsiimu, reikia aptarti, yra pas mus (Valstybės-BNS) gynimo taryba. Žinote, švaistytis (atkirčiais-BNS) - čia ne krepšinis. Čia reikia viską rimtai apgalvoti", - dėstė A.Brazauskas.

Politikai ragino nereaguoti

Politikai ragina nesivelti į ginčus su Baltarusija dėl šios šalies valstybinės televizijos mestų kaltinimų, esą Lietuvos užsienio reikalų ministras Antanas Valionis ir ambasada Minske aktyviai prisideda prie opozicijos protesto mitingų organizavimo. Užuot reagavus į nepagrįstus kaltinimus, Lietuvos politikams ir diplomatams siūloma tarptautinėje arenoje aktyviau kelti Baltarusijos klausimą ir siekti šios valstybės demokratizavimo.

Parlamentinio Užsienio reikalų komiteto pirmininkas socialdemokratas Justinas Karosas tvirtina, kad Lietuva neturėtų reaguoti į valstybinio transliuotojo kaltinimus, nors kuriamas neigiamas Lietuvos įvaizdis Baltarusijoje esą kenkia abiejų šalių santykiams.

"Bus Užsienio reikalų ministerijos pareiškimas. Reikia viską paneigti ir baigti šiuos reikalus, nesivelti į tolimesnę polemiką. Tai yra absurdas, dėl kurio nėra ko ginčytis", - DELFI sakė J.Karosas.

Kartu jis apgailestavo, kad tokiais žurnalistų kaltinimais formuojamas neigiamas Lietuvos kaip baisiausios priešės įvaizdis, ir ne tik valstybės pareigūnų, bet ir paprastų baltarusių akimis.

Tokiai nuomonei pritarė ir Užsienio reikalų komiteto pirmininko pavaduotojas konservatorius Audronius Ažubalis: „Abejočiau, kad reikia reaguoti. Tokius komentarus geriau palikti žurnalistams ir politologams.“

„Tokių kaltinimų bus dar daugiau, ir ne vien Lietuvai, bet ir kitoms užsienio šalims, ypač Lenkijai. Dabar Aleksandro Lukašenkos režimas pradeda naują represijų ratą. O joms pateisinti reikia sustiprinti išorės priešų įvaizdį“, - DELFI kalbėjo konservatorius.

Pasak parlamentaro, mūsų šalis verčiau turėtų aktyviai kalbėti apie tai, kas vyksta Baltarusijoje. „Tyla niekuomet neduoda gero rezultato, ypač jei vyksta smurtas. Lietuva gali tik toliau kalbėti tiesą, kad ir kaip jie (baltarusiai – DELFI) prasivardžiuotų, - sakė A.Ažubalis. - Savo pastangas reikėtų daugiau koncentruoti į bendravimą su partneriais, įtikinant juos, kad Baltarusijos klausimas liktų darbotvarkėje, kad tam būtų skiriamas didesnis finansavimas. Tai būtų tikras atsakas į kaltinimus.“

Baltarusijos televizija šeštadienį apkaltino A.Valionį, mūsų šalies ambasadą Minske ir Europos Sąjungos užsienio politikos vadovą Javierą Solaną organizuojant opozicijos protestus. Paskelbtus faktus prezidento A.Lukašenkos režimo kontroliuojama televizija pavadino „grubiu tarptautinių normų pažeidimu“.

Šaltinis
It is prohibited to copy and republish the text of this publication without a written permission from UAB „BNS“.
BNS
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją