Lietuvos ir NATO partnerių specialiųjų operacijų pajėgos (SOP) nuo balandžio vykusiose pratybose taip pat treniravosi veikti pagal situacijas, kurios klostėsi Rusijos užpultoje šalyje.

„Esminis dalykas – šitas karas parodė, kad mes turime visų pirma visas kariuomenes – įskaitant ir Lietuvos kariuomenę, ginkluotąsias pajėgas, ruošti aukšto intensyvumo karui. Tokiam karui, kokį matome Ukrainoje“, – žurnalistams ketvirtadienį po pratybų „Liepsnojantis kalavijas 2022“ baigiamojo etapo sakė Lietuvos kariuomenės vadas Valdemaras Rupšys.

Pasak jo, pagrindinė Vakarų šalių klaida iki šiol buvo rengti vienetus žemo intensyvumo karui „prieš negalingą priešininką“.

„Mes labai daug pamokų paimame iš Ukrainos ir žiūrime, kas ten dabar veikia, – pasakojo Lietuvos kariuomenės specialiųjų operacijų pajėgų vadas pulkininkas Mindaugas Mažonas. – Buvo didelis dėmesys skirtas dronams, tai yra, gynyba prieš dronus ir dronų panaudojimas mūsų tikslais puolimo atveju.“

Pasak jo, karas Ukrainoje taip pat atskleidė medicininės dalies svarba. Pavyzdžiui, pasak pulkininko, tarptautinėse operacijose būdavo užtikrinama, kad sužeistas karys ligoninėje atsidurtų per vieną valandą, bet padėtis dabartiniame Rusijos kare parodė, jog kartais pagalba gali ženkliai vėluoti.

„Mes dabar treniruojamės, kaip savo pajėgumais išlaikyti sužeistą karį, pacientą ilgiau net negu vieną dieną“, – sakė jis.

Balandį prasidėjusiose Specialiųjų operacijų pajėgų (SOP) tarptautinėse pratybose, Lietuvos kariuomenės duomenimis, dalyvavo ir 1,3 tūkst. dalyvių iš 15 NATO ir partnerių šalių.

„Šitos valstybės pasirenka mūsų regioną, mūsų valstybę ir mato kaip pagrindinį fokusą, kad reikia treniruotis čia, šioje vietovėje, įprasti šioje vietovėje veikti, įprasti su mūsų pajėgomis veikti“, – kalbėjo V. Rupšys.

Pratybų metu pajėgos treniravosi atremti konvencines ir hibridines grėsmes Lietuvos, Latvijos bei Estijos oro erdvės, sausumos ir jūrų teritorijose bei kibernetinėje erdvėje.

Taktinę operacijos eigą padėjo užtikrinti Ispanijos Karališkųjų oro pajėgų naikintuvai F-18 „Hornet“, Čekijos Karinių oro pajėgų naikintuvai JAS39 Grippen ir Didžiosios Britanijos kariuomenės sraigtasparniai AW159 „Wild Cat“.

„Tai yra kompleksinės, jungtinės ir tarptautinės pratybos. Tikrai tai, ką mes dabar matome, džiugina, kad mūsų kariai, mūsų sąjungininkų kariai, yra labai gerai pasiruošę, yra gera valdymo, vadovavimo sistema“, – sakė Lietuvos kariuomenės vadas.

Šaltinis
Temos
It is prohibited to copy and republish the text of this publication without a written permission from UAB „BNS“.
BNS
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją