Ketvirtadienį lankydamasis Paryžiuje krašto apsaugos ministras Arvydas Anušauskas patvirtino dvišalį susitarimą su Prancūzijos gynybos ministru Sebastienu Lecornu dėl prisijungimo prie „Caesar Mark II“ vystymo programos. Pasak ministrų, šis susitarimas reikšmingai stiprina tiek Lietuvos kariuomenę, tiek Lietuvos ir Prancūzijos karinį bendradarbiavimą, skelbiama pranešime žiniasklaidai.
„Analizuodami karo eigą Ukrainoje matome poreikį sustiprinti Lietuvos kariuomenės tiesioginės ugnies paramą. Lietuva tęsia nuolatinę karinę paramą Ukrainai karine technika, todėl mums kyla poreikis atstatyti ir savo pajėgumus. Būtent todėl nuspręsta įsigyti „Caesar Mark II“ naujosios kartos artilerijos sistemas, kurios bus universalios ir pritaikytos įvairioms artilerijos užduotims. Sprendimas priimtas atsižvelgus į karinius specialistų vertinimus. Karas Ukrainoje parodė, kokią didelę reikšmę mūšio lauke turi artilerija, šis pajėgumas Lietuvos kariuomenei yra gyvybiškai svarbus“, – teigė krašto apsaugos ministras Arvydas Anušauskas.
Prancūzijos gynybos ministerijos užsakymu ginkluotės gamybos įmonė NEXTER šiuo metu jau yra pradėjusi naujos kartos ratinės artilerijos sistemos „Caesar Mark II“ projektavimo ir vystymo darbus. Tai bus patobulinta Prancūzijos kariuomenės ginkluotėje naudojamos ratinės artilerijos sistemos „Caesar“ versija. Pirmosios kartos „Caesar“ haubicos buvo naudojamos tarptautinėse operacijose Afrikoje ir Afganistane, keletas sistemų yra perduotos su Rusija kariaujančiai Ukrainos kariuomenei. Sistemos yra gerai vertinamos dėl mobilumo, greito ir nesudėtingo operatorių paruošimo bei patikimumo.
Ginklo sistema lyginant su pirmosios kartos haubicomis išliks nepakitusi, nes yra išbandyta ir pateisinusi, o pagrindiniai pakeitimai – platformoje: dvigubai galingesnis variklis, sumontuota automatinė greičių dėžė, sustiprinta važiuoklė, sumontuotos neperšaunamos padangos, įrengta dugno apsauga nuo sprogstamųjų užtaisų, sumontuota antro balistinio apsaugos lygio kabina. „Caesar Mark II“ galės efektyviai remti motorizuotus, mechanizuotus ir šarvuotus karinius vienetus, ypač tuos, kuriuos reikia greitai dislokuoti.
Visam „Caesar Mark II“ artilerijos sistemų vystymo ir įsigijimo projektui Krašto apsaugos ministerija planuoja skirti apie 110-150 mln. eurų. Šios lėšos bus panaudotos tiek sistemų išvystymui ir įsigijimui, tiek jų įdiegimui Lietuvos kariuomenėje. Haubicų pristatymo Lietuvos kariuomenei terminas yra 2027 metai.
Jungtis prie prancūziškos artilerijos sistemos „Caesar Mark II“ programos Krašto apsaugos ministerija nusprendė įvertinusi šiuo metu Lietuvos kariuomenėje naudojamas ir planuojamas įsigyti ginkluotės sistemas. Taip pat šis sprendimas priimtas atsižvelgus į Lietuvos kariuomenės parengtus operacinius reikalavimus naujoms 155 mm savaeigės artilerijos sistemoms.
Atlikus rinkos analizę buvo nuspręsta, kad 155 mm „Caesar“ (6x6) artilerijos sistema labiausiai atitinka Lietuvos kariuomenės keliamus reikalavimus. „Caesar“ yra bene vienintelė savaeigė ratinė 155 mm artilerijos sistema gaminama NATO arba Europos Sąjungos šalyje, kuri išbandyta praktikoje realiomis mūšio sąlygomis. Kitas svarbus argumentas, lėmęs šios prancūziškos sistemos pasirinkimą Lietuvos kariuomenei, yra tai, kad artilerijos sistema „Caesar Mark II“ ir Lietuvos kariuomenėje naudojamų vikšrinių 155 mm artilerijos sistemų „PzH2000“ amunicija yra suderinama.
Naujosiomis artilerijos sistemomis bus aprūpintas Lietuvos kariuomenės pėstininkų brigados „Žemaitija“ brigados generolo Motiejaus Pečiulionio artilerijos batalionas. Jos pakeis šiuo metu brigados „Žemaitija“ turimas 105 mm tempiamas haubicas, jau nebeatitinkančias šiuolaikinio mūšio mobilumo ir ugnies galios reikalavimų.
„Caesar“ artilerijos sistemą šiuo metu naudoja arba ketina įsigyti ir keletas kitų NATO šalių sąjungininkių – Belgija, Čekija, Danija ir Prancūzija.
Vizito Paryžiuje metu A. Anušauskas su S. Lecornu aptarė saugumo situaciją, paramą Ukrainai, artėjantį NATO viršūnių susitikimą Vilniuje ir svarbiausius dvišalio bendradarbiavimo klausimus.
Prancūzijai padėkota už sprendimą dislokuoti Lietuvoje kontingentą su keturiais „Rafale“ naikintuvais sustiprintai oro policijos misijai, o taip pat – už įsipareigojimą Baltijos šalių saugumui skiriant savo pajėgumus NATO priešakinių pajėgų batalionams.
„Vertiname Prancūzijos indėlį į Baltijos šalių regiono saugumą. Jūsų aktyvus vaidmuo NATO priešakinių pajėgų batalionuose bei dalyvavimas NATO oro policijos misijoje Baltijos šalyse yra solidarumo ir įsipareigojimo mūsų regionui pavyzdžiai“, – sakė ministras A. Anušauskas.