„Kai augini vaikus, jais rūpiniesi, tikiesi, kad senatvėje bent stiklinę vandens paduos. Anksčiau tai taip buvo“, - DELFI sakė 72 metų vyras, jau penkerius metus nematęs ne tik sūnų, bet ir anūkų.
Antanas pasakoja, kad jaunėlis buvo atvažiavęs, „bet tik susitvarkė kažkokius reikalus, trumpai užsuko pasisveikinti ir išrūko”. Vyrui skaudu, kad po žmonos mirties jis niekam neberūpi: „Kol pati buvo gyva, dar kažkaip vertėmės, o dabar visai nebesuduriu galo su galu“.
„Nemokamų dantų“ Antanas laukia eilėje, gyvena daugiabutyje, bet net ir gaudamas kompensaciją už komunalines paslaugas sako negalintis pragyventi. „Pažiūrėkit, kiek kainuoja vaistai, važinėjimas pas daktarus. Kitų vaikai vietoje gyvena, tai nuveža, o man reikia su autobusu,“ - apmaudu vyrui.
Paklaustas, ar pyksta ant sūnų, kad nepadeda ir net nepasirodo, DELFI pašnekovas tik numoja ranka: „Nenori gražiuoju, bus piktuoju“.
Advokatė R. Narbutienė: labai daugėja tokių atvejų
Advokatės Renatos Narbutienės teigimu, Antano atvejis – ne išimtis: į teismus vis dažniau kreipiasi nusenę tėvai ir prašo priteisti išlaikymą iš vaikų.
„Dabar kaip tik sprendžiame keblią situaciją: motina iš sūnaus prisiteisė išlaikymą. Tačiau dėl to neteisingai nukentėjusi jaučiasi jo žmona“, - DELFI pasakojo teisininkė.
Užsienyje daug metų gyvenanti advokatės klientė buvo apstulbinta, kai antstolis areštavo jos sąskaitą. Su sutuoktiniu ji negyvena jau daug metų, bet nėra nutraukusi santuokos.
„Vyro motina iš jo prisiteisė išlaikymą. Kadangi santuokoje uždirbtos lėšos laikomos bendromis (bendru abiejų sutuoktinių turtu), buvo areštuota ir jos sąskaita. Tačiau moteris klausia, kodėl privalo mokėti buvusiai anytai - svetimam žmogui? Pagaliau, ji turi savo senyvą motiną, kurią privalo išlaikyti”, - pasakojo advokatė.
Gali būti, jog tuomet, kai senolė iš sūnaus prisiteisė išlaikymą, antstolis ieškojo jo turto, tačiau neradęs išieškojimą nukreipė į bendras lėšas – teisėtos sutuoktinės pajamas.
Išlaikyti stokojančius tėvus – pilnamečių vaikų pareiga
Advokatė R. Narbutienė citavo Civilinį kodeksą, kuriame teigiama, jog pilnamečiai vaikai privalo išlaikyti savo nedarbingus ir paramos reikalingus tėvus bei jais rūpintis. Tėvai ir vaikai dėl išlaikymo gali geranoriškai tarpusavyje susitarti, o jei nepavyksta – teikti teismui ieškinį dėl išlaikymo priteisimo.
Paklausta, ar maža pensija - pakankamas argumentas iš vaikų prašyti išlaikymo, teisininkė atkreipė dėmesį, jog Civiliniame kodekse minima sąvoka „nedarbingi ir paramos reikalingi tėvai“.
„Jei tėvų pensija dėl objektyvių priežasčių yra labai maža, tai gali būti pagrindu pilnamečiams vaikams pasirūpinti tėvais. Tas pats pasakytina apie tėvų invalidumą, ligas ir panašiai“, - sakė advokatė, primindama, jog periodinių išmokų dydį teismas nustato, atsižvelgdamas į tėvų ir vaikų šeiminę padėtį bei kitas svarbias aplinkybes.
Pasak teisininkės, tais atvejais, kai tėvas pasirenka vieną iš vaikų ir prašo priteisti išlaikymą tik iš jo, teismas visapusiškai analizuoja konkrečią situaciją ir būtinai įtraukia į procesą kitus pilnamečius vaikus, jeigu tokių yra. Šios nuostatos laikomasi todėl, jog išlaikyti savo tėvus privalu visiems pilnamečiams vaikams.
Neprašo „alimentų“, kad vaikams nereikėtų išlaikyti tėvo
DELFI komentatorių teigimu, kai kurios po santuokos nutraukimo vienos vaikus auginančios moterys nereikalauja iš vaikų tėvų alimentų, kad paskui vaikui nebūtų pareigos senatvėje išlaikyti paramos reikalingą tėvą, kuris pats to vaiko net neaugino.
„Jei vaiko tėvas tikrai neišlaikė savo vaiko ir juo nesirūpino, kai pats bus pasenęs ir reikalingas paramos, nelabai turėtų pagrindo reikalauti išlaikymo iš pilnamečio vaiko. Tokiu atveju įstatymas nedraudžia kreiptis į teismą dėl išlaikymo ar paramos priteisimo, tačiau nereiškia, kad tokį reikalavimą teismas būtinai patenkins ir priteis tėvui išlaikymą“, - komentavo R. Narbutienė.
Advokatė priminė, jog teismas gali atleisti pilnamečius vaikus nuo pareigos išlaikyti savo nedarbingus tėvus, jeigu nustato, kad tėvai vengė atlikti pareigas savo nepilnamečiams vaikams.
„Jeigu su vaikais gyvenančios vienišos mamos ar tėčiai labai sunkiai per antstolius išieško vaikų išlaikymui priteistas pinigų sumas ar net kreipiasi į vaikų išlaikymo fondą, kurie dažnai bejėgiai išieškoti pinigus, tokiu atveju toks pasiligojęs tėvas senatvėje neturėtų tikėtis išlaikymo“, - mano advokatė.
Pagal įstatymus, teisės į vaikų išlaikymą netenka ir tie tėvai, kurie dėl savo kaltės buvo priverstinai atskirti nuo vaikų.