Akciją dronui pirkti organizavęs Andrius Tapinas buvo suskaičiavęs, kad reikalingus penkis milijonus eurų pavyks surinkti per tris savaites.
„Pagal tokią labai sudėtingą metodiką [apskaičiavau – aut. p.]. <...> feisbuke parašiau – tris savaites“, – sakė jis.
Buvo sudėliotas ir planas, kaip reikės žmones motyvuoti, kai aukoti pavargs.
Bet Lietuvoje atsirado „Bayraktar“ banga, kuri visus anksčiau sudėliotus planus nušlavė per kiek daugiau nei tris paras.
Šeštadienio vakarą reikalinga suma buvo surinkta.
Pirmadienį jau akivaizdu, kad bus surinkta daugiau, – pusšešto milijono eurų, nes po savaitgalio pinigai „pradėjo kristi“ ir iš užsienio.
„Šiandien matau tik užsienietiškas pavardes: daniškas, švediškas, lenkiškas, latviškas. Latvių labai daug aukojo“, – LNK pirmadienį kalbėjo A. Tapinas.
Kad šalis per kelias dienas paaukojo koviniam dronui, kalba ir Ukrainoje, JAV, Saudo Arabijoje.
Tik britų visuomeninis transliuotojas BBC sunerimo, kaip tokią poziciją gali užsiimti žurnalistas, nes pagal žurnalistinę etiką turi būti nešališkas.
„Aš nenoriu sėdėti ir klausinėti kitų nuomonės: o ką jūs, mieli rusų okupantai, galvojate šiuo klausimu? Gal reikėtų ir juos suprasti, įvertinti jų poziciją“, – savo ruožtu kalbėjo A. Tapinas.
„Eurovizijos“ nugalėtojai „Kalush Orchestra“ per aukcioną pardavė savo trofėjų ir pinigus skyrė Ukrainos kariuomenei.
„Yra daug žmonių, kurie iš esmės gali sau leisti skirti didelę pinigų sumą Ukrainai padėti. Ši statulėlė bus toks prizas, papildoma motyvacija aukoti pinigus šalies ir kariuomenės labui, gal kas nors to norės“, – kalbėjo grupės lyderis Olehas Psiukas.
Prieš kelias dienas socialiniuose tinkluose buvo paskelbta, kad trofėjus parduotas už 900 tūkst. dolerių.
Statulėlę įsigijo Ukrainos įmonė, valdanti kriptovaliutų biržą.
Ir tuo aukcionas dar nesibaigia, nes „Euroviziją“ laimėjusios grupės lyderis atidavė ir savo rožinę kepuraitę.
Po daugiau nei 3 karo mėnesių pirminis šokas jau praėjęs, o kad dėmesys ir toliau išliktų, reikia papildomų dirgiklių.
„Matau, kad mažėja [aukų – aut. p.]. Tikrai tai matau. Žmonės grįžta į tą normalumą, sako, kad niekas į mus nešaudo“, – LNK sakė „Blue/Yellow“ vadovas Johnas Ohmanas.
Nuo vasario 24 dienos, kai prasidėjo Rusijos invazija į Ukrainą, „Blue/Yellow“ į frontą išsiuntė beveik 30 milijonų suaukotų eurų.
Vienas karinis dronas karo eigos nepakeis, bet Lietuva su „Bayraktar“ perka į politinį įrankį. Anot A. Tapino, politikai, kalbėdami užsienyje, galės paneigti, kad neva visi Ukrainai padėti jau pavargo.
„Jie gali sakyti: žiūrėkite, Lietuva, maža šalis, sugebėjo per tris dienas suaukoti penkis milijonus eurų. Tai apie kokį nuovargį mes kalbame, nekalbėkite ir jūs apie nuovargį“, – sakė A. Tapinas.
Visą LNK reportažą žiūrėkite čia:
Lietuva ir Turkija pasirašė susitarimą, atveriantį kelią pirkti „Bayraktar“ dronus
Lietuvos ir Turkijos atstovai trečiadienį Ankaroje pasirašė susitarimą, atveriantį kelią Lietuvai įsigyti kovinių dronų „Bayraktar“.
Šalis įsigis šį bepilotį orlaivį ir kitą įrangą už žmonių per „Laisvės TV“ iniciatyvą surinktus pinigus, kad galėtų jį perduoti su Rusijos invazija kovojančiai Ukrainai, o taip pat svarsto dronų sistemą pirkti savo kariuomenei.
Ketinimų protokolą dėl turkiškos ginkluotės įsigijimo pasirašė krašto apsaugos viceministras Vilius Semeška ir Turkijos gynybos pramonės agentūros vadovas.
„Mes pasirašėme susitarimą. Tai reiškia žalią šviesą tolesniems įsigijimams politiniu lygmeniu“, – BNS sakė V. Semeška.
„Tai langas, kuris atveria mums galimybes toliau derėtis su tiekėjais, ginkluotei įsigyti ir licencijoms išduoti“, – pridūrė jis.
Ketvirtadienį viceministras susitiks su „Bayraktar“ gaminančios įmonės vadovu.
V. Semeška teigė su Turkijos gynybos pramonės agentūros vadovu aptaręs ne tik „Bayraktar“ įsigijimą už visuomenei surinktus pinigus, bet ir galimą mažiausiai vienos dronų sistemos įsigijimą Lietuvos kariuomenei.
Ši sistema, pasak jo, būtų sudaryta iš šešių dronų ir reikalingos įrangos jiems valdyti.
Apie Lietuvos svarstymus pačiai įsigyti „Bayraktar“ dronų antradienį paskelbė krašto apsaugos ministras Arvydas Anušauskas.
Krašto apsaugos ministerija anksčiau pranešė apie planus įsigyti amerikietiškų kovinių dronų „Switchblade“.
Pasak V. Semeškos, šie planai vienas kitam neprieštarauja.
„Tai nėra vienas kito alternatyva, „Switchblade“ – savo ruožtu. Mums būtų gerai turėti keletą sistemų, susipažinti ir vertinti, kurias verta plėsti“, – kalbėjo viceministras.
Žurnalisto ir aktyvisto įkurta „Laisvės TV“ praėjusią savaitę surinko apie 5,9 mln. eurų nupirkti „Bayraktar“ Ukrainai.
„Rytoj sužinosime, ką galime už tai nupirkti“, – sakė V. Semeška.
Ukraina daugiau nei tris mėnesius kovoja su į šalį įsiveržusiomis Rusijos pajėgomis, tačiau susiduria su ginklų trūkumu ir ragina Vakarų šalis jų perduoti kuo daugiau.