Renginiai Gedulo ir vilties bei Okupacijos ir genocido dienoms atminti penktadienį prasidėjo Seimo Kovo 11-osios Akto salėje.

Minėjime kalbą sakė Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen, tremtinys Algimantas Simonaitis, istorikas Paulius Subačius, Kauno IX forto muziejaus direktorius Marius Pečiulis, režisierė Eglė Svedkauskaitė bei knygos „Asmenybės okupacijų labirintuose“ autorius, Marijampolės Sūduvos gimnazijos gimnazistas Aleksas Bartkus.

Likus minutei iki vidurdienio, 11.59 valandą, represijų aukos buvo pagerbtos tylos minute, vyko pilietinė akcija okupacijos aukoms atminti „Tenutyla kasdienybės šurmulys. Išgirsk. Įsiklausyk į savo širdies plakimą“.

Vidudienį sostinės Nepriklausomybės aikštėje vyko Valstybės vėliavos pakėlimo ceremonija, o iškart po jos nuo Nepriklausomybės aikštės iki Aukų gatvės buvo rengiama pagarbos eisena, kurios metu padėtos gėlės prie paminklų politiniams kaliniams ir tremtiniams.

Vėliau šalia sostinės Okupacijų ir laisvės kovų muziejaus prasidėjo beveik parą laiko vyksianti istorinės atminties akcija „Atminties neištremsi“.

Renginiai, skirti Gedulo ir vilties bei Okupacijos ir genocido dienų tragiškoms netektims ir pasipriešinimui atminti, birželio 14 dieną vyko ir prie Naujosios Vilnios geležinkelio stoties memorialo.

Penktadienio pavakarę bus aukojamos Šv. Mišios Vilniaus arkikatedroje bazilikoje.

Gedulo ir vilties dienos minėjimai penktadienį taip pat vyksta Šiauliuose, Mažeikiuose, Palangoje ir kituose Lietuvos miestuose.

ELTA primena, kad 1940 metų birželio 15 dieną Sovietų Sąjunga pradėjo Lietuvos okupaciją ir po metų, 1941 metų birželio 14 dieną, įvykdė pirmuosius masinius Lietuvos gyventojų trėmimus į Sibirą. Gyvuliniuose vagonuose iš šalies buvo išvežta per 30 tūkst. žmonių.

Sovietų okupacijos metais Lietuva iš viso neteko apie 800 tūkst. gyventojų. Maždaug 300 tūkst. žmonių patyrė komunistinio režimo baisumus – kalėjimus, lagerius, tremtį Sibire ir tolimojoje šiaurėje. Kas trečias suimtasis mirė nuo kankinimų, bado ar nepakėlė atšiauraus klimato.

Bėgdami nuo komunistų teroro iš Lietuvos pasitraukė daugiau kaip 440 tūkst. šalies piliečių.

Gedulo ir vilties diena Lietuvoje yra minima birželio 14-ąją, o Okupacijos ir genocido diena – birželio 15-ąją.

Šaltinis
Temos
Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją