Lietuvos europarlamentarai kaip reta vieningi. Po laišku R. Sikorskiui pasirašė visi lietuvių tautybės Europos Parlamento nariai, įskaitant ir kone nesutaikomais oponentais laikomus konservatorių bei „tvarkiečių“ lyderius Vytautą Landsbergį bei Rolandą Paksą.

„Ši veikla pirmiausia kenkia eiliniams piliečiams. Lietuvoje šimtmečiais vieni šalia kitų gyvena ir sugyvena daugelio tautybių žmonės. Norintys šią sutarimo situaciją pakeisti turėtų nesulaukti pritarimo. Solidžia informacija pagrįstas aukštesnio politinio lygio dialogas yra geriausias būdas užkirsti kelią bandymams provokuoti nesutarimus tiek tarp skirtingų tautybių Lietuvos piliečių, tiek tarp mūsų šalių. Jūsų asmeninis indėlis stabdant šias tendencijas yra neabejotinai reikalingas ir svarbus“, - į R. Sikorskį kreipiasi 10 Lietuvos europarlamentarų.

V. Tomaševskiui ir V. Uspaskichui pasirašyti nesiūlė

Viena laiško iniciatorių, konservatorė Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė DELFI teigė, kad likę du europarlamentarai – Lietuvos lenkų rinkimų akcijos bei Darbo partijos lyderiai V. Tomaševskis ir V. Uspaskichas – negavo pasiūlymo padėti parašus po laiško tekstu.

Pasak europarlamentarės, tokia kreipimosi forma pasirinkta neatsitiktinai. 10 europarlamentarų viliasi, kad viešas laiškas bent šiek tiek aptirpdys diplomatinio įšalo tarp Vilniaus ir Varšuvos ledus.

„Mes tikime, kad ministras buvo nuolat informuojamas neteisingai dėl tikrosios padėties su lenkų tautine mažuma Lietuvoje. Pasinaudodami proga, kad pirmąsyk ministras vieši Lietuvoje, nusprendėme, kad reikia kreiptis į jį atviru laišku. (...) Pasakius A, norime pasakyti ir B. Manau, kad tai yra žingsnis į priekį. Mes tikrai matome, kad yra neteisingi dalykai daromi ir kalbami apie mūsų valstybę“, - tęsė R. Morkūnaitė-Mikulėnienė.

Politikė neslėpė, kad vilčių pakeisti R. Sikorskio, ne sykį aštriai pasisakiusio apie Lietuvą, nusistatymą nėra daug.

„Radikalūs (R. Sikorskio – DELFI) pareiškimai yra labai liūdinantys. Mes tiesiog siekiame atkreipti paties ministro ir tų, kam svarbi šita tema, dėmesį. Mes, kaip Europos Parlamento nariai, matydami judesius Europos Parlamente, matydami judesius iš kai kurių mūsų atstovų ir tai, kad bandoma aktyvinti ir kitus lenkų tautybės atstovus Europos Parlamente, giname teisingą poziciją. Manome, kad tie dalykai, kurie yra sakomi, yra neteisingi. (...) Jeigu atvirai, sunku tikėtis kažkokio pozityvaus žingsnio. Bet tylėti šiuo atveju, man atrodo, nevertėtų ir negalima“, - kalbėjo europarlamentarė.

„Norime pasiųsti žinią, kad esame atviri bendradarbiavimui, atviram dialogui, bet ne svaidymuisi kaltinimais, kaip yra daroma paprastai iki šiol būtent iš anos pusės. Deja“, - pridūrė pašnekovė.
Vis dėlto R. Morkūnaitė-Mikulėnienė tikisi, kad atviras dešimties europarlamentarų laiškas „suvirpins širdį“ Lenkijos diplomatijos šefui.

V. Uspaskichas: turbūt būčiau pasirašęs

„Darbiečių“ lyderis V. Uspaskichas DELFI teigė, kad jo parašas po šiuo laišku neatsidūrė dėl komunikacijos problemų.

„Žinau, kad kažkas tai darė. Manęs jau nebuvo, jau buvau išvykęs. Tie iš europarlamentarų, kas inicijavo, man neskambino. Tik kalbėjo, matyt, su mano asistentu. Tik asistentas pasakė, kad ruošiamas toks laiškas“, - kalbėjo politikas.

Darbo partijos vedlys teigė paprastai palaikantis kolegas, tačiau prisipažino nematęs laiško R. Sikorskiui teksto.

„Jeigu viskas tvarkoj, tai turbūt, - sakė V. Uspaskichas, paklaustas, ar būtų pasirašęs po laiško tekstu. – Visą laiką palaikau, beveik visur visą laiką vieningai palaikome. Aš net nemačiau (laiško teksto – DELFI), sąžiningai pasakius.“
V. Tomaševskio veiklą „darbiečių“ lyderis vertinti atsisakė.

Tai jau antras kartas, kuomet visi 10 lietuvių tautybės europarlamentarų solidarizuojasi dėl lenkų padėties Lietuvoje. Praėjusią savaitę jie vieningai pasmerkė kolegos V. Tomaševskio, R. Morkūnaitės-Mikulėnienės žodžiais „šmeižikišką veiklą“. V. Uspaskichas, kaip ir šįsyk, šio laiško nepalaikė.

Visas europarlamentarų laiško tekstas:

Radoslawas Sikorskis
Gerbiamas Pone Ministre,
Sveikiname Jus atvykstantį į Lietuvos Respubliką.
Lietuvą ir Lenkiją sieja tamprūs istoriniai, kultūriniai ir ekonominiai ryšiai, kurie atsispindi mūsų šalių strateginėje partnerystėje, aktyviame bendradarbiavime ES ir NATO rėmuose, bendruose energetiniuose projektuose, mūsų piliečių tarpusavio kontaktuose.

Mes, Lietuvoje išrinkti Europos Parlamento nariai, kviečiame Jus dalyvauti atvirame ir geravališkame Lietuvos ir Lenkijos politikų bendradarbiavime.

Nors daugelis Jūsų nepasitenkinimą iššaukusių klausimų niekaip nesisieja su mūsų užsienio politika, o yra Lietuvos vidaus reikalas, jau ne kartą buvo patvirtinta, kad esame atviri diskusijai ir dalinimuisi informacija bet kuriuo Jus dominančiu klausimu. Kviestume Jus atsiriboti nuo tų asmenų ir iniciatyvų Lietuvoje ir Lenkijoje, kurių veikla nukreipta į įtampos kėlimą tautiniu pagrindu. Ši veikla pirmiausia kenkia eiliniams piliečiams.

Lietuvoje šimtmečiais vieni šalia kitų gyvena ir sugyvena daugelio tautybių žmonės. Norintys šią sutarimo situaciją pakeisti turėtų nesulaukti pritarimo. Solidžia informacija pagrįstas aukštesnio politinio lygio dialogas yra geriausias būdas užkirsti kelią bandymams provokuoti nesutarimus tiek tarp skirtingų tautybių Lietuvos piliečių, tiek tarp mūsų šalių. Jūsų asmeninis indėlis stabdant šias tendencijas yra neabejotinai reikalingas ir svarbus.
Viliamės, kad Jūsų buvimas Vilniuje atnaujins gerų tarpusavio kontaktų pagrindus. Tikime, kad turėsite puikią progą surasti atsakymus į visus kylančius klausimus ir susipažinti su realia situacija, kadangi Jums, mūsų nuomone, iki šiol buvo pateikiama šališka informacija.

Neabejojame, kad Lietuvos ir Lenkijos strateginė partnerystė, pagrįsta geranoriška kaimynyste ir abipuse pagarba, yra reikalinga abiems šalims. Tikimės, kad Jūs, kaip diplomatijos vadovas, padėsite suaktyvinti pilnavertį dialogą ir dvišalius politinius kontaktus. Tikime, kad Jums pavyks atverti duris naujam Lietuvos ir Lenkijos dvišalių santykių etapui, kuriame abi šalys veiksmingai bendradarbiaus.

To iš mūsų laukia abiejų šalių piliečiai. Toks turėtų būti mūsų bendras tikslas. Jūsų apsilankymas Lietuvoje yra puiki proga jo siekti.

Pagarbiai

Laima Liucija Andrikienė
Zigmantas Balčytis
Vilija Blinkevičiūtė
Leonidas Donskis
Juozas Imbrasas
Vytautas Landsbergis
Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė
Rolandas Paksas
Justas Vincas Paleckis
Algirdas Saudargas

Šaltinis
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (1)