Abi šalys susitarė, jog keisis informacija apie stebimus pažeidimus, neįprastą veiklą bei atnaujins esamas apsaugos priemones.
„Grėsmių kritinei jūrinei infrastruktūrai mastai ir pobūdis reikalauja glaudaus bendradarbiavimo. Galime pasidžiaugti, kad toks bendradarbiavimas nuolat vyksta, o Lietuvos kariuomenės Karinių jūrų pajėgų bendradarbiavimo sutarties su „Litgrid“ pasirašymas leis jį dar labiau struktūrizuoti ir užtikrinti visapusišką efektyvumą“, – pranešime cituojamas sutartį su bendrove pasirašęs Karinių jūrų pajėgų vadas flot. adm. Giedrius Premeneckas.
„Tampa vis labiau aišku, kad Baltijos jūros regionas bus nuolat testuojamas, todėl kritinės povandeninės infrastruktūros apsauga tampa prioritetu. Augantis bendradarbiavimas tiek tarptautiniu, tiek ir valstybiniu lygmeniu padės užtikrinti, kad agresyvūs priešiškų valstybių veiksmai Baltijos jūroje netaptų norma. Šiandien pasirašyta Lietuvos kariuomenės ir Lietuvos elektros perdavimo sistemos operatorės „Litgrid“ sutartis dar labiau sustiprins gynybinius mechanizmus ir padės užtikrinti, kad kritinė infrastruktūra būtų apsaugota“,– komentare teigė krašto apsaugos ministrė Dovilė Šakalienė.
Pasak kariuomenės, ši sutartis leis Karinėms jūrų pajėgoms dalyvauti infrastruktūros apsaugos užtikrinimo procesuose bei visuomenės švietime, skatinant didesnio suvokimo apie šios svarbios infrastruktūros saugumą ir Lietuvos energetinio saugumo svarbą. Bendradarbiavimas su „Litgrid“ padės sustiprinti gynybinius mechanizmus ir užtikrinti, kad Baltijos jūra ir jos povandeninė struktūra liktų apsaugota nuo galimų išorinių grėsmių.
ELTA primena, kad pernai per Kalėdas nustojo veikti Baltijos jūroje esantys povandeniniai elektros ir telekomunikacijų kabeliai, jungiantys Suomiją ir Estiją.
Preliminariais Suomijos pareigūnų duomenimis, pagrindinė elektros jungties „EstLink 2“ gedimo versija – sabotažas, kadangi gruodžio 25 d. be elektros jungties buvo nutraukti dar 3 kabeliai jūroje.
Lapkritį Baltijos jūroje taip pat fiksuotas panašus incidentas, kai buvo nutraukti du telekomunikacijų kabeliai tarp Švedijos ir Lietuvos bei tarp Suomijos ir Vokietijos. Manoma, kad juos specialiai nutraukė Kinijos laivas „Yi Peng 3“, kuris tuo metu plaukė Baltijos jūroje netoli incidento vietos.