Parodys, kaip susiformavo Kuršių nerija

Atidarymo renginys įvyko penktadienį. Į jį susirinko vietos bendruomenė, Neringoje veikiančių organizacijų atstovai ir kiti svečiai.

„Sukurta vėjo, smėlio ir vandens“, – būtent taip lankytojus kviečia naujoji ekspozicija.

Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos direktorė dr. Agnė Jasinavičiūtė „Delfi“ teigė, kad šis Lankytojų centras yra 38-tas visoje Lietuvoje.

„Šis Kuršių nerijos nacionalinio parko Lankytojų centras yra 38-asis Lankytojų centras visose saugomose teritorijose. Kiekvienoje saugomoje teritorijoje, valstybiniame parke, Lankytojų centre galime susipažinti su tos saugomos teritorijos vertybėmis. Ir čia Kuršių nerijos nacionalinio parko pagrindinės vertybės yra apie smėlį, vėją ir vandenį, kurie formavo kraštovaizdį. Žinoma, ir žmogus, čia įsikūręs, gyvenęs ir kūręs savo kultūros paveldą. Tai visos vertybės, išskirtinis Kuršių nerijos nacionalinio parko kraštovaizdis yra pristatoma šiame Lankytojų centre. Nuo šiandien kviečiame visus keliautojus tiek iš Lietuvos, tiek iš kitų šalių apsilankyti ir sužinoti daugiau apie Kuršių nerijos nacionalinį parką“, – kalbėjo A. Jasinavičiūtė.

Anot jos, čia bus galima apsilankyti visais metų laikais.

„Stengiamės užtikrinti paslaugas lankytojams visais metų laikais. Taip mes mažiname sezoniškumą, kas yra didesnė problema Kuršių nerijoje. Visi mėgsta būti prie jūros vasarą, kuomet yra šilta. Tačiau mes sakome, kad į saugomas teritorijas reikia važiuoti keturis kartus per metus. Skatiname pajusti visus sezonus. Ir rudenį, žiemą šis Lankytojų centras taip pat dirbs. Jis savo duris atveria ir šeštadienį, ir sekmadienį. Darbo laikas yra nurodytas saugomos teritorijos direkcijos internetiniame puslapyje, tiek socialiniame tinkle „Facebook“. Visi mūsų lankytojų centrai ir ne sezono metu laukia lankytojų šeštadieniais“, – teigė VSTT vadovė.

A. Jasinavičiūtė

Kaip nurodė A. Jasinavičiūtė atvykstančių į Kuršių neriją laukia ir įvairios edukacijos, kurias galima užsisakyti.

„Kiekviename parke galima gauti paslaugas, edukacijas. Kuršių nerijos nacionalinio parko direkcijos kolektyvas yra paruošęs temines edukacijas apie Kuršių nerijos biologinę įvairovę, apie gamtą, kultūrą. Užėję į pastatą galėsite užsisakyti jums patinkančias paslaugas. Žinoma, saugomose teritorijose puoselėjame gamtosauginį švietimą. Kuršių nerijos nacionaliniame parke yra gamtos mokyklos. Jos yra dvi: Nidoje ir Smiltynėje. Tai taip pat galima užsisakyti gamtos pamokas“, – nurodė A. Jasinavičiūtė.

Ką aplankyti atvykusiems į Kuršių neriją?

Kuršių nerijos nacionalinio parko direktorė Lina Dikšaitė „Delfi“ aiškino, kad naujajame Lankytojų centre tiek suaugę, tiek vaikai sužinos, kaip susiformavo Kuršių nerija. Tam pasitelkti ir specialieji efektai.

„Pats Lankytojų centras pasakoja Kuršių nerijos susiformavimo istoriją. Tai kraštas, kuris sukurtas vėjo, smėlio ir vandens. Ir čia taip pat veikė žmogus. Taigi, pavaizduota žmogaus ir gamtos sąveika bei harmonija. Lankytojų centre apsilankę lankytojai sužinos apie Kuršių nerijos istoriją nuo pačių ištakų: kaip ji susiformavo, kaip žmogus atsirado Kuršių nerijoje, kaip keitėsi jo gyvenimas, kokį jis poveikį darė aplinkai, taip pat kaip jis keitė kraštovaizdį, siekdamas prisitaikyti ir išgyventi Kuršių nerijoje. Vaikai turės galimybę išbandyti interaktyvius elementus. Taip pat vyks Kuršių nerijos gamtinių ir kultūrinių vertybių pažinimas“, – nurodė L. Dikšaitė.

L. Dikšaitė

O ką dar pamatyti atvykusiems į Kuršių neriją?

L. Dikšaitė rekomendavo šias vietas: „Visiems atvykusiems pasiūlytume aplankyti pagrindinius gamtinius objektus. Tai yra mūsų kopos, Naglių gamtiniame rezervate yra pažintinis takas. Taip pat Parnidžio kopa. Be abejonės, pasiūlytume nukeliauti prie jūros. Galbūt pasiseks ir surasite gintarų. Keliaudami prie jūros jūs perlipsite vieną pagrindinių mūsų kraštovaizdžio elementų – apsauginį kopagūbrį, kuris irgi parodo, kiek žmogus daug pridėjo pastangų apsaugodamas Kuršių neriją. Kiek daug buvo dirbama, kad būtų sukurtas apsauginis barjeras. Didžioji dalis miškų yra pasodinti žmogaus pastangų dėka. Tai yra kalninės pušies želdynai. Siūlau aplankyti Preilos kopą. Yra nuostabi apžvalgos aikštelė, kur atsiveria nuostabus vaizdas į kitą marių pusę. Gamta turbūt yra pagrindinis objektas, kuris kviečia žmones į Kuršių neriją.“

Norintys daugiau sužinoti apie Kuršių neriją gali pasinaudoti gamtos mokyklų paslaugomis.

„Gamtos mokyklas turime dviejose gyvenvietėse: Nidoje ir Smiltynėje. Visus norinčius – ir moksleivius ir suaugusius – kviečiame atkeliauti grupėmis. Gamtos mokykloje mes pravesime ir edukacinius užsiėmimus, ir pamokas. Tokiu būdu galėsite dar išsamiau susipažinti su Kuršių nerija“, – kalbėjo L. Dikštaitė.

Tačiau ji prašė į gamtinius rezervatus neiti, nes tai daryti draudžiama. Šiuose rezervatuose karaliauja gamta.

„Kalbant apie rezervatus, galimybė yra apsilankyti tik Naglių rezervate. Ten yra įrengtas mokomasis takas. Šituo mokomuoju taku praėjus tikrai pažinsite visas rezervate esančias vertybes ir nereikės jums toliau nuo šito tako nužengti. Grobšto gamtinis rezervatas puikiai matomas nuo Parnidžio kopos. Taigi, rezervatą palikime gamtai ir rezervato gyventojams“, – teigė parko direktorė.

Kokios vertybės slypi šiuose rezervatuose?

„Rezervatų vertybės yra vadinama negyvoji gamta – kopos (pilkosios kopos, baltosios kopos). Taip pat augalija, kuri ten įsikūrusi. Tai yra rūšys, kurios gyvena būtent smėlynuose. Keliaudami mokomuoju taku galite pamatyti stendus, kuriuose pagrindiniai objektai yra išvardyti. Žinoma, viskas priklauso nuo metų laiko, kada jūs atkeliausite. Galiu pasakyti, kad kopos visais metų laikais yra nuostabios“, – aiškino L. Dikštaitė.

Ministras mano, kad Kuršių nerijai reikia daugiau burių

Atidarymo renginyje dalyvavęs aplinkos ministras Simonas Gentvilas „Delfi“ teigė, kad šis Lankytojų centras turėtų sudominti žmones ne tik iš Lietuvos.

„Tai yra nuostabi šventė visai Kuršių nerijai – ir vietinei bendruomenei, ir lankytojams. Kuršių nerijos centre vietoje buvusios mokyklos atsirado Lankytojų centras. Jis yra modernus, informatyvus. Iš kelto išvažiavę turistai ir tik įvažiavę į Kuršių nerijos nacionalinio parko pirmą gyvenvietę (Juodkrantę) turės tikrą perlą, kuris pristatys Kuršių neriją. Ir toliau bus galima keliauti į gamtą“, – kalbėjo ministras.

Jo nuomone, pradėjus veikti Lankytojų centrui turėtų sumažėti ir Neringos sezoniškumas.

„Reikia tikėtis, kad bus sumažintas Neringos sezoniškumas. Pati Kuršių nerija yra įdomi ne tik, kai saulė šviečia. Kuršių nerija yra graži visada. Ir čia yra dar vienas objektas, kuris bus traukos taškas. Per šitą Europos Sąjungos finansavimo periodą Kuršių nerijoje atidaryti keturi objektai. Šitas yra didžiausias ir tikėkimės, kad bus labiausiai lankomas“, – teigė ministras.

S. Gentvilo teigimu, ateityje Neringoje reikėtų atnaujinti infrastruktūrą, skirtą buriniams laivams.

„Ar yra dar kokių nors svajonių nacionaliniam parkui? Gal ir yra, bet jos jau mažos, nes didžiosios jau įgyvendintos. Man atrodo, kad reikėtų daugiau burių šitame nacionaliniame parke. O burės neįmanomos be prieplaukų. Tai reikėtų Juodkrantėje, Nidoje, Preiloje ir Pervalkoje atnaujinti prieplaukas. Tada turėtume pilną infrastruktūrą. Tuomet dažniau išliptume iš automobilių ir atplauktume per marias galbūt iš Drevernos, Klaipėdos ir pan. Tam reikia vietos ir infrastruktūros, nes čia nebetelpame“, – teigė S. Gentvilas.

Kada galima atvykti?

„Delfi“ primena, kad Kuršių nerija yra įtraukta įtraukta į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą.

Kuršių nerijos nacionalinio parko lankytojų centras skirtas visiems – nuo vietos gyventojų iki poilsiautojų ir keliautojų. Čia įrengta ne tik ekspozicija, bet ir edukacijų erdvė, konferencijų bei užsiėmimų salės. Lankytojams bus siūloma susipažinti su šios saugomos teritorijos gamtinėmis ir kultūrinėmis vertybėmis, taip pat sužinoti apie vietos paslaugų teikėjus ir produktų gamintojus.

Darbai prasidėjo dar 2018 m., Neringos savivaldybės tarybai priėmus sprendimą buvusį Juodkrantės mokyklos pastatą perduoti parko direkcijai įrengti lankytojų centrą.

Ekspozicija sukurta vykdant Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos projektą „Kraštovaizdžio vertybių apsauga ir pritaikymas pažinti (II)“, finansuojamą iš Europos Sąjungos struktūrinių fondų Regioninės plėtros fondų lėšų. Šis projektas taip pat apima kitų objektų tvarkymą nacionaliniuose ir regioniniuose parkuose.

Lankytojai centre galės mėgautis ne tik vizualiai įspūdinga, bet ir emociškai stipria patirtimi – interaktyvūs sprendimai leis pažinti Kuršių neriją ir lankytojams su negalia.

Naujasis lankytojų centras veikia Juodkrantėje, L. Rėzos g. 8. Spalio ir lapkričio mėnesiais centras dirbs ir savaitgaliais – šeštadieniais nuo 10 iki 18 val., sekmadieniais nuo 10 iki 15 val., o trečiadieniais – penktadieniais nuo 10 iki 18 val.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (1)