„Yra priimtas siūlymas, kad Teisingumo ministerija paruoštų pataisas dėl trečiųjų šalių konsultantų uždraudimo rinkimų kampanijos metu“, – žurnalistams po komisijos posėdžio Valstybės saugumo departamente sakė ministro pirmininko patarėjas Arnoldas Pikžirnis.

Pasak jo, trečiosios šalys pagal komisijos sprendimą apima ne Europos Sąjungos valstybes, bet parengus įstatymų projektus bus galima diskutuoti, ar draudimą būtina taikyti NATO šalims.

Nacionalinio saugumo komisija siekia sumažinti užsienio šalių įtaką rinkimams Lietuvoje, kovo pabaigoje šalies žvalgybai perspėjus, jog 2019 metų prezidento, savivaldos ir Europos Parlamento rinkimams poveikį gali daryti Rusija.

Paklaustas, ar pataisomis Vyriausybė sieks užkardyti būtent Rusijos kišimąsi, A. Pikžirnis tvirtino: „Visiems akivaizdu, kad didžiausius interesus turi būtent ši valstybė“.

Patarėjo teigimu, dabar trečiųjų šalių fiziniams ir juridiniams asmenims galima konsultuoti Lietuvos politikus ir partijas, o toks veikimas galėtų būti nusikalstamas tik tuo atveju, jeigu būtų nustatytas jų ryšys su saugumo tarnybomis.

„Būtent toks uždraudimas duotų pakankamai svarų įrankį (užsienio – BNS) žvalgybos tarnyboms parodyti, kad tai yra veikla, kuri neleidžiama Lietuvoje“, – kalbėjo A. Pikžirnis.

Pasak jo, Teisingumo ministerija taip pat įpareigota parengti įstatymų pataisas, kad Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) nariai galėtų dirbti su įslaptinta informacija.

„Įvertinant tai, kokią informaciją pateikė žvalgyba apie tai, kas vyko mūsų partnerių šalyse, akivaizdu, kad norint apsaugoti rinkimų procesą tam tikra informacija yra teiktina VRK nariams ir tokią galimybę reikia turėti“, – sakė ministro pirmininko patarėjas.

„Iš esmės dabar net jeigu gautume skubios informacijos apie tai, kad yra aktyvios priemonės, norint kištis į rinkimų procesą Lietuvoje, VRK nariams, kurie turėtų priimti sprendimus, tos informacijos tikriausiai nebūtų galima pateikti“, – pridūrė jis.

Lietuvos žvalgyba kovą metiniame grėsmių nacionaliniam saugumui vertinime skelbė, kad tikėtina, jog per kitų metų rinkimus Rusija bandys įgauti didesnės įtakos politiniams ir visuomeniniams procesams Lietuvoje, taip pat sieks, kad jai palankios politinės jėgos keltų kandidatus ir turėtų savo atstovus valdžios institucijose.

Rusija pastaraisiais metais sulaukė kaltinimų dėl kišimosi į Jungtinių Valstijų ir Prancūzijos prezidento rinkimus.

Lietuvos piliečiai naują prezidentą rinks kitų metų gegužę. Savivaldos ir Europos Parlamento rinkimai taip pat vyks kitų metų pavasarį.

Šaltinis
Temos
It is prohibited to copy and republish the text of this publication without a written permission from UAB „BNS“.
BNS
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (44)