V. Blinkevičiūtė ir J. Olekas rinkimuose dalyvaus tik daugiamandatėje apygardoje. G. Paluckas, kaip ir prieš ketverius metus, kels savo kandidatūrą Utenos vienmandatėje apygardoje, I. Ruginienė – sostinės Naujininkų-Rasų apygardoje, R. Budbergytė – Šeškinės-Šnipiškių apygardoje.
Toliau sąraše – Seimo nariai Eugenijus Sabutis, Dovilė Šakalienė, Marijampolės miesto tarybos narys Tadas Prajara, parlamentarė Orinta Leiputė, Vilniaus rajono savivaldybės narys Ruslanas Baranovas.
Tarp kandidatų į parlamentą – ir olimpietė Laura Asadauskaitė-Zadneprovskienė. Ji daugiamandatės apygardos sąraše įrašyta 11 numeriu. Po jos – buvęs Klaipėdos meras Vytautas Grubliauskas, Prienų rajono vicemerė Jūratė Zailskienė, Seimo narys Linas Jonauskas, Kauno rajono vicemerė Raminta Popovienė, Seimo narys Algirdas Sysas, Ukmergės socialdemokratė Indrė Kižienė, parlamentaras Julius Sabatauskas, Giedrius Drukteinis, Tadas Vinokuras.
Toliau už pirmojo dvidešimtuko – keletas Seimo narių. 25 numeriu kandidatuos Matas Skamarakas, 30 – Kęstutis Vilkauskas, 40 – Tomas Bičiūnas. Tiesa, sąraše neliko ir kai kurių kadenciją Seime baigiančių parlamentarų – Liudo Jonaičio, Vidmanto Kanopos.
Paaiškino, kodėl Sinkevičius įrašytas į sąrašą
V. Blinkevičiūtė sako, kad pirmos instancijos teismo sprendimo sulaukęs Jonavos meras Mindaugas Sinkevičius buvo įrašytas į Seimo kandidatų sąrašą, nes tokia yra partiečių valia.
„Viskas tvarkoje – yra mūsų partijos konferencija, partijos konferencija priėmė tokį sprendimą, įvertinus partijos reitingavimą, kur Mindaugas buvo išreitinguotas į pirmąją vietą. Dabar jis yra paskutinėje vietoje – 141“, – Šventojoje po LSDP konferencijos žurnalistams sakė V. Blinkevičiūtė.
„Mindaugas yra nenuteistas. Todėl nenuteistas žmogus turi teisę dalyvauti ir būti mūsų partijos sąraše. Viskas“, – nedaugžodžiavo ji.
Anksčiau būsimu premjeru įvardijamas Jonavos meras M. Sinkevičius LSDP narių buvo išreitinguotas pirmuoju numeriu kandidatų sąraše. Tačiau politikas sulaukė teismo sprendimo ir buvo pripažintas kaltu dėl piktnaudžiavimo, dokumentų klastojimo, turto pasisavinimo.
Po pirmos instancijos teismo sprendimo LSDP lyderė patikino, kad M. Sinkevičiaus nebus partijos kandidatų į Seimą sąraše.
Klausiama, ar šeštadienį priimti socialdemokratų sprendimai rodo, jog partijos nariai neįsiklauso į politinės jėgos vadovės poziciją, V. Blinkevičiūtė su tokia pozicija nesutiko.
„Visiškai ne taip reikia suprasti. Aš tik noriu labai aiškiai pasakyti – mūsų socialdemokratų partija nėra, nebuvo ir tikiuosi niekada nebus vieno asmens partija. Tame yra mūsų, socialdemokratų, stiprybė. Tik tame, kada partijos pirmininkė girdi ir įsiklauso į partiečių nuomonę. Čia yra jėga, čia yra stiprybė, čia nėra diktatūros“, – kartojo ji.
„Tokia yra mūsų partijos valia ir aš ją vykdau“, – pridūrė europarlamentarė.
V. Blinkevičiūtė taip pat nemano, jog M. Sinkevičiaus skandalas gali pakenkti partijai artėjančiuose Seimo rinkimuose.
„Nemanau. Kaip gyvenimo išmintis sako – neteiskime ir nebūsime teisiami. Iš tikrųjų, nėra priimto galutinio sprendimo. Todėl partijos bičiuliai pasakė, kad jis nebus priekyje sąrašo, jis bus 141. Tai paliekant jam tą galimybę, kuri išreikšta partijos bičiulių, jis pasitikrins, ar Lietuvos žmonės juo tiki ir pasitiki, ar ne“, – kalbėjo politikė.
„Tikiu Lietuvos žmonėmis. Taip pat tikiu ir Mindaugu, nes jis yra nenuteistas“, – apibendrino ji.
Duchnevič nemano, kad Sinkevičiaus skandalas gali pakenkti partijai Seimo rinkimuose
Savo ruožtu LSDP rinkimų štabo vadovas, Vilniaus rajono meras Robert Duchnevič antrino partijos pirmininkei ir tikino, jog sprendimą dėl M. Sinkevičiaus priėmė visa politinė bendruomenė.
„Buvo tikrai daug diskusijų. Mes diskutavome šiandien nuo pat ryto prezidiume, buvo daug išsakyta svarių argumentų. Mes turime savo statutą ir procesinius dokumentus. Ir laikomės sprendimo, kokį priėmė partijos konferencija“, – kalbėjo politikas.
Jis taip pat nesutiko su mintimi, jog M. Sinkevičiaus byla ir besitęsiantis skandalas gali pakenkti partijai, siekiant pergalės Seimo rinkimuose.
„Dabar sunku konstatuoti, kas gali padėti, kas gali pakenkti. Aš nematau, kad ši situacija galėtų mums pakenkti rinkimuose“, – pridūrė R. Duchnevič.
ELTA primena, kad gegužės 27 dieną Kauno apygardos teismas Jonavos merą M. Sinkevičių pripažino kaltu byloje dėl piktnaudžiavimo tarybos nario veiklai skirtomis lėšomis.
Politikas nuteistas dėl piktnaudžiavimo, dokumentų suklastojimo ar disponavimo suklastotu dokumentu, turto pasisavinimo, jam skirta 12,5 tūkst. eurų bauda, trejiems metams atimta galimybę dirbti valstybės tarnyboje. Meras savo kaltės nepripažino. Penktadienį politikas apskundė pirmos instancijos teismo sprendimą.
Žada siekti socialinio teisingumo, stiprinti šalies gynybinius pajėgumus
LSDP patvirtino partijos Seimo rinkimų Vienybės programą, joje akcentuojama būtinybė sumažinti ekonominę ir socialinę atskirtį, užtikrinti socialinį teisingumą, sustiprinti šalies gynybinius pajėgumus ir bendrą visuomenės saugumą.
Kaip pranešė partija, programą sudaro trys didieji uždaviniai – „Pažaboti išaugusių kainų poveikį žmonių gyvenimui; paruošti patikimą valstybės ir visuomenės apsaugą pavojaus atveju; pakloti tvirtus pamatus dabarties ir ateities kartoms“.
Pasak programą rengusio Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto docento, LSDP vicepirmininko Liutauro Gudžinsko, brangstantis žmonių gyvenimas, iki pamatų sudrebinta tarptautinė tvarka, staigi gamtos kaita, skaitmeninių išradimų sparti plėtra bei visuotinai plintančių ligų grėsmė – visa tai aiškiai liudija, kad atėjo metas atsisakyti visuomenę skaldančios politikos ir siekti daugiau vienybės.
L. Gudžinskas pabrėžia, kad socialdemokratų tikslas – atsisakyti šiandien politikoje vyraujančio žmonių rūšiavimo į sėkmingus ir nesėkmingus.
„Šios programos tikslas – įtvirtinti, kad kiekvienas žmogus yra brangus ir reikalingas išgirsti. Pasiūlyti pagrįstus, savalaikius sprendimus, kurie išpildytų gyventojų teisėtus lūkesčius, kylančius iš šalies pagrindinio įstatymo, bei stiprintų viešąją erdvę. Trumpai tariant, vienyti, o ne skaldyti. Mes, socialdemokratai, kviečiame rinktis būtent šią – vienybės – kryptį“, – tikina L. Gudžinskas.
„Pasiruošimui valstybės gynybai ir efektyvios atgrasymo architektūros sukūrimui būtini trys ramsčiai: pirma, visuotinės gynybos modelio įgyvendinimas, kurio esmė – stiprios Lietuvos kariuomenės sukūrimas bei piliečių valia dalyvauti visuotinėje savo šalies gynyboje; antra, efektyvi kolektyvinė karinė gynyba kartu su NATO partneriais; trečia, sparti gynybos pramonės plėtra šalinant biurokratines kliūtis“, – teigiama programoje.
LSDP vienija 13,5 tūkst. narių.
Seimo rinkimų pirmasis turas vyks spalio 13 d.