Nelegalius tabako gaminius nuolatos perka vyresni nei 45 metų gyventojai, o daugiausiai nelegalių cigarečių surūko vyresnio amžiaus vyrai, pastebi Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) mokslininkai.

Tyrėjai nustatė, kad per 2019 metus 10,7 proc. iš viso surūkytų cigarečių buvo nelegalios. Paskutinio įsigyto cigarečių pakelio apžiūros duomenimis, 9,7 proc. cigarečių pakelių buvo nelegalūs, sakoma LSMU pranešime.

Nelegalius tabako gaminius nurodė nuolatos pirkę 45 metų ir vyresni, žemesnį išsilavinimą turintys, gaunantys mažesnes pajamas miestų ir kaimų gyventojai. Daugiau nelegalių cigarečių surūkė taip pat vyrai ir vyresnio amžiaus, mažiau išsilavinę, gaunantys mažesnes pajamas intensyviau rūkantys miestų ir kaimų gyventojai.

38,5 proc. apklaustų rūkančiųjų nelegalių tabako gaminių įsigijimą ir vartojimą vertino neigiamai, tačiau teigė suprantą, kodėl žmonės taip elgiasi.

Kitu metodu – renkant tuščius cigarečių pakelius, nustatyta, kad net 31,5 proc. rastų pakelių buvo neapskaityti ir skirti ne Lietuvos rinkai. Daugiausiai jų rasta Panevėžio ir Vilniaus apskrityse, mažiausiai – Tauragės, Telšių ir Klaipėdos apskrityse. Daugiau neapskaitytų pakelių rasta Lietuvos pasienio savivaldybėse. Didžioji dalis (81,8 proc.) pakelių priklausė Gardino tabako fabrike „Neman“ gaminamiems „Premier“, „Minsk“, „Fest“ ir „NZ“ prekės ženklams.

Šis tyrimas – pirmasis Lietuvoje nacionalinis neapskaityto tabako gaminių vartojimo vertinimas, nefinansuotas tabako gamintojų. Visgi neapskaitytų tabako gaminių dalis rinkoje gali būti įvertinta tik apytiksliai, pabrėžiama LSMU pranešime.

„Tokie vertinimai yra metodiškai sudėtingi, prieinamų oficialių ir patikimų duomenų kiekis yra labai ribotas, daug iššūkių atsiranda stengiantis atskirti nelegalius gaminius nuo legalių. Tikimės, kad mūsų atliktas bandomasis tyrimas paskatins tolesnį šios temos plėtojimą ir galėsime atlikti reguliarius nuo tabako pramonės finansavimo nepriklausomus tyrimus“, – teigė projekto vadovas doc. dr. Mindaugas Štelemėkas.

Tyrimas atliktas 2019 metų rugpjūčio – rugsėjo mėnesiais, jo metu mokslininkai apklausė per tūkstantį rūkančių asmenų. Apklausos metu respondentų buvo prašyta parodyti paskutinį įsigytą cigarečių pakelį ar bent jau jį apibūdinti.

Mokslininkai taikė du tyrimo metodus – pakelių apžiūrą apklausiant rūkančiuosius ir tuščių cigarečių pakelių tyrimą. Iš viso, kaip nurodoma LSMU pranešime, ištirta arti 6 tūkst. pakelių, kurie surinkti 30-yje Lietuvos miestų ir 35-iuose miesteliuose.

Tuščių cigarečių pakelių tyrimo duomenis mokslininkai toliau analizuoja bendradarbiaudami su užsienio šalių ekspertais. Bandoma įvertinti turistų, apsipirkimo neapmuitintų prekių parduotuvėse, apsipirkimo kitose šalyse, kur tabako gaminiai pigesni, galimą įtaką tyrimo rezultatams.

LSMU Visuomenės sveikatos fakulteto Sveikatos tyrimu institutas nuo 2018 m. vykdė Valstybinio visuomenės sveikatos stiprinimo fondo finansuotą projektą „Neapskaitytų tabako gaminių vartojimo tendencijos Lietuvoje“.

Šaltinis
Temos
Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (21)