Siūlytų riboti bendruomenių renginius viduje, perskirstyti pacientus
A. Matulo teigimu, neramina, kad didėja hospitalizuotų COVID-19 pacientų skaičiai ligoninėse.
„Pats užsikrėtusių skaičius, jei jie perserga lengvai ir nepapuola į stacionarą, nėra baisiausias dalykas. (…) Tačiau neramina, kad didėja lovų užimtumas, daugėja mirčių ir čia jau Vyriausybę bei mus verčia imtis priemonių“, – Delfi komentavo SRK pirmininkas.
Dėl to, pasak jo, kaukių dėvėjimas turi būti viduje turėtų būti privalomas visiems. Taip pat, A. Matulo manymu, būtų galima įvesti ir dar kelias priemones.
„Pavyzdžiui, kaip kai kurių susirinkimų, renginių (ribojimas – aut. p.) – galbūt bendruomenės renginių viduje, kuriuose aptariama bendruomenių veikla, išklausomos ataskaitos, kur ne paslaptis, kad ne visada yra laiku patikrinama, ar turimas galimybių pasas. Manau, kad šiuos renginius būtų galima laikinai apriboti, kol yra tas susirgimų pikas“, – svarstė A. Matulas.
Visgi SRK pirmininkas pabrėžė, kad tokio griežto visuotinio karantino, koks buvo metų pradžioje, įvesti tikrai nereikia.
„Yra galimybių pasas ir galimybių pasas turėtų suteikti teisę, ypatingai pasiskiepijusiems žmonėms, lankytis ir vystyti verslą, kad nesustotų ekonomika. Ypatingai svarbu išsaugoti vaikus kontaktiniame mokyme, nes matome, kad psichologinė visuomenės ir moksleivių situacija blogėja.
Tie patys aukšto lygio kultūros renginiai, teatrai, koncertai, kinai irgi, mano manymu, turėtų likti su galimybių pasu ir dėvint kaukę. Matydami patirtį anų bangų, šių dalykų neturėtume, manau, atsisakyti“, – akcentavo parlamentaras.
A. Matulas taip pat atkreipė dėmesį, kad panikuoti, anot jo, nereikia, tačiau būtina toliau ruošti vietas stacionaruose, peržiūrėti guldymo į ligonines tvarkas.
„Aš manau, kad tie žmonės, kurie suserga kovidu ir jaučiasi, kad negali namuose tinkamai gydytis, turėtų būti anksčiau guldomi. Ne visi turėtų gulėti didžiuosiuose centruose, ligoninėse, nes jei ten toliau daugės ligonių, tai nepapuls kiti, negaus paslaugų.
Reikėtų anksčiau guldyti, bet lengvesnius ligonius gydyti mažesnėse ligoninėse. Jau patirtis yra, įranga yra, deguonies palatos yra, generatoriai iš esmės nupirkti. Perskirstyti, kad nebūtų užpildytos didžiosios ligoninės, nes dalis pacientų gali būti efektingai gydomi mažesnėse ligoninėse“, – sakė politikas, paaiškinęs, kad tai padėtų išsaugoti ir kitų paslaugų prieinamumą.
Komiteto pirmininkas pažymėjo ir tai, kad diskutuojama apie pacientų patekimo pas kai kuriuos gydytojus specialistus supaprastinimo tvarką pandeminiam laikotarpiui.
„Galbūt šiuo pandeminiu laikotarpiu reikėtų atsisakyti kai kurių perteklinių šeimos gydytojų siuntimų – pavyzdžiui, pratęsti vaistus ar papulti kažkokiai konsultacijai. Galbūt šiame etape, ypatingai žmonėms, kurie serga lėtinėmis ligomis. Reikėtų galvoti, kad būtų nukrautas šeimos gydytojų darbas. (…) Ir šią priemonę turime galvoti“, – pridūrė A. Matulas.
Šimonytė: turbūt vėl teks įvesti karantiną
Premjerė Ingrida Šimonytė antradienį Seime pranešė, kad Lietuvai vėl atsidūrus juodojoje epidemiologinėje zonoje reikėtų grįžti prie privalomo apsauginių kaukių dėvėjimo visiems patalpų viduje. Tam, pasak jos, tikriausiai vėl teks įvesti karantiną.
Vyriausybė trečiadienį diskutuos dėl kaukių dėvėjimo taisyklių pakeitimų, kurios numatytų vėl būtinybę dėvėti kaukes visiems viduje.
„Turbūt, kad reikėtų. Apie tai kalbėsime rytoj. Labai gali būti, kad tai bus vienas iš didesnių pokyčių, kuriuos Vyriausybė siūlys nustatyti. Turbūt tuo tikslu reikės vėl įvesti karantiną, kadangi pagal ekstremalią situaciją tokio reikalavimo nustatyti negalime, o rekomendacijos Lietuvoje, skirtingai nuo Skandinavijos šalių, yra suprantamos kaip kažkas, ko visiškai nebūtina laikytis“, – paaiškino premjerė.
Ji apgailestavo, kad gyventojai nesilaiko rekomendacijų, dėl ko, pasak jos, tenka priimti tokius sprendimus.
„Jeigu negalime įtikinti ar išprašyti, ar kažkaip kitaip susitarti su žmonėmis, kad jie saugotųsi patys ir savo iniciatyva, tai tuomet belieka nustatyti tokį reikalavimą“, – kalbėjo I. Šimonytė.
Vyriausybės vadovė nenorėjo kalbėti apie daugiau galimų karantino priemonių. Dėl to, pasak jos, ministrų kabinetas tarsis trečiadienį.
„Kažkokių netikėtų sprendimų neturėtų būti, rytoj yra numatyta neformali ministrų diskusija“, – paaiškino ji.