Pasak A. Matulo, klausimas dėl vaistų kompensavimo tvarkos yra paduotas į teismą ir Vyriausiasis administracinis teismas spalio 14 dieną skelbs nutartį. Teismui ne vienas nukentėjęs pacientas esą teikė informaciją apie padėtį, kurioje atsidūrė. Pacientų nusiskundimai, sakė A. Matulas, akivaizdžiai įrodo, kad vaistų kompensavimo sistema yra ydinga.
„Tokia Ona Bartkevičienė, kuri sutiko, kad jos pavardė būtų paviešinta, rašė dėl to, kad iš kompensuojamųjų vaistų sąrašo nuolat išbraukiami vaistai, jai keičiamas gydymas, ji patiria didžiulių sveikatos problemų ir šiandien tuos vaistus perka pati. Kita ligonė Virginija Petkuvienė, jai paskirtas vaistas, kurio anotacijoje aiškiai rašoma, kad jo negalima vartoti su jos jau kitu vartojamu vaistu, ir tą gydytoja žino, bet sakė: aš tau negaliu išrašyti kito vaisto, nes ministro patvirtintame sąraše jį reikia vartoti tris mėnesius, nors yra kontraindikacija su jos dabar vartojamu, tu rizikuok, gal tau viskas bus gerai su sveikata, po trijų mėnesių aš turėsiu teisę išrašyti... Tai čia yra normalu? Čia yra demonstruojamas empatijos jausmas? Ar yra lengviau išspręsti tą problemą, ar ministrui nusiskusti? Tikriausia, kad nusiskusti“, – pabrėžė A. Matulas kritikuodamas sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos sprendimą nusiskusti solidarizuojantis su vėžiu sergančiu premjeru Sauliumi Skverneliu.
A. Matulo teigimu, apie vaistų kompensavimo tvarkos ydingumą pasisako ir medikai.
„Docentė Žydrūnė Visockienė endokrinologijos klinikų vadovė tam pačiam teismui ir politikams rašo: šiuo metu galiojančios kompensuojamųjų vaistinių preparatų ir medicinos pagalbos priemonių kainų nustatymo ir taikymo, kompensuojamųjų vaistinių preparatų receptų rašymo tvarka apriboja gydytojų kompetencijos ribose skirti pacientui adekvatų, individualizuotą, medicininiais įrodymais pagrįstą gydymą, taip pat apriboja pacientų teisę pagal galimybę primokėti už kompensuojamąjį vaistinį preparatą ir gauti naujausią gydymą, pagrįstą tarptautinių ekspertų rekomendacijomis. Štai yra docentės išvada“, – pabrėžė A. Matulas.
Pasak jo, nuo spalio 1 dienos įsigaliosiantis naujas vaistų kainynas problemą dar labiau paaštrins.
„Vyriausybė pasirašė nutarimą, kuriuo nuo šių metų spalio 1 dienos bus naujas kainynas, iš kurio bus išbraukti dauguma sudėtinių vaistų. Ir Sveikatos reikalų komitetas rytoj svarstom tą problemą. Nes jūs įsivaizduojate, jeigu viename vaiste yra prailginto veikimo dvi–trys veikliosios medžiagos, tai šitie vaistai greičiausiai bus išbraukti. Tai čia yra empatijos jausmas demonstruojamas, atjauta, suvokimas?“, – klausė A. Matulas.
Pasak jo, akivaizdu, kad neseniai Sveikatos apsaugos ministerijos pristatyta nauja greitosios pagalbos sistemos pertvarka sukels daug problemų.
„Tas pats greitosios pagalbos klasteris, kurį vėl Sveikatos reikalų komitetas rytoj svarstysim, dėl to, kad sukurta tvarka, kur įvykus kažkokiam įvykiui iš vieno galo važiuoja viena mašina, iš kito galo kita ir pakelyje kažkokioje autobusų stotelėje ar kolonėlėje ligonis turi būti perkeliamas, sudelsiamas laikas...“, – stebėjosi A. Matulas.
Jam antrino ir frakcijos kolega Kęstutis Masiulis, nusiskutęs plaukus tam, kad, pasak jo, kritikuotų tokį ministro A. Verygos veiksmą.
„Politikai turi daug galių, jiems nedera dalyvauti tokiose akcijose.
(...) suprasčiau ministrus, kurie atėjo nusikirpę plaukus nes neišreikalauja finansavimo kažkam tai, suprantu. Tada yra demonstracija bent svarbiam viešam reikalui. Nusikirpti plaukus dėl asmens, kuris ir taip tikriausiai gauna ne pačią blogiausią sveikatos priežiūrą, labai paprasta“, – pabrėžė K. Masiulis.
„Problemų, darbų, kuriuos ministras nesprendžia arba sprendžia darydamas klaidų yra masė, masė ir aš tikiuosi, kad po Kęstučio gesto ir pats Veryga demonstruos daugiau empatijos, spręsdamas problemas“, – pabrėžė A. Matulas.