„Faktas lieka faktu“, - informaciją DELFI patvirtino dalyvavimu Medininkų žudynėse kaltinamo K. Michailovo advokatas Arūnas Marcinkevičius. Jis neslepia, kad bus prašoma suteikti imunitetą sunkiais nusikaltimais kaltinamam ir šiuo metu Lukiškių kalėjime laikomam buvusiam „omonininkui“.
„Sužinojęs šią žinią buvau nustebęs, tačiau faktas lieka faktu“, - A. Marcinkevičius teigė nežinąs, kodėl kaltinamasis sumąstė dalyvauti EP rinkimuose. „Tikrai nežinau, to reikia jo klausti“, - teigė gynėjas.
Generalinė prokuratūra kol kas nėra gavusi oficialaus prašymo taikyti neliečiamumą į EP kandidatuojančiam K. Michailovui, tačiau kai toks prašymas bus gautas, jį turėtų apsvarstyti penktadienį baudžiamąją bylą gavęs Vilniaus apygardos teismas.
„Europos Parlamento rinkimų įstatyme yra nurodyta, kad kandidatams yra taikomas neliečiamumas, daugiau čia nėra ką komentuoti“, - tvirtino K. Michailovo advokatas.
Kandidatai EP rinkimuose pagal Latvijos įstatymus teisinės neliečiamybės neįgyja
Latvijos centrinės rinkimų komisijos vadovas Arnis Cimdaras BNS teigė, kad kandidatų sąrašuose yra asmuo vardu ir pavarde Konstantinas Michailovas, bet pareigūnas teigė negalįs patvirtinti, jog tai tikrai tas pats asmuo, kuris laikomas suimtas Lietuvoje.
Pasak A.Cimdaro, artimiausiu metu bus pradėti tikrinti kandidatų sąrašai.
"Kad kandidatas yra suimtas, bet nėra įsiteisėjusio teismo nuosprendžio, neatima iš jo teisės dalyvauti EP rinkimuose", - sakė A.Cimdaras.
Pasak Latvijos pareigūno, kandidatai EP rinkimuose pagal Latvijos įstatymus teisinės neliečiamybės neįgyja.
EP Informacijos biuro Lietuvoje atstovas Rolandas Pyragis BNS sakė, kad Europos Parlamento nariai gauna teisinę neliečiamybę, kurią gali panaikinti tik pats EP.
"EP nariai gauna asmens neliečiamybę, ją atšaukti gali tik EP. Su prašymu dėl to turi kreiptis kompetentinga valstybės narės institucija", - teigė R.Pyragis.
Anot jo, tokie atvejai EP yra gana dažni.
Europarlamentaras Aloyzas Sakalas, dirbantis EP Teisės reikalų komitete, BNS sakė, kad K.Michailovo išrinkimo į EP atveju dėl imuniteto panaikinimo turėtų kreiptis kompetentinga Lietuvos institucija. Prašymas pirmiausia būtų svarstomas Teisės reikalų komitete, o vėliau komiteto priimtas sprendimas teikiamas tvirtinti EP plenarinei sesijai.
"Paprastai Teisingumo ministerija arba generalinis prokuroras pateikia prašymą Europos Parlamento pirmininkui, pateikia medžiagą, motyvus. Parlamento pirmininkas šį klausimą nukreipia Teisės komitetui, kuris jį svarsto uždarame posėdyje", - penktadienį sakė A.Sakalas.
Pasak europarlamentaro, iki šiol EP nebuvo svarstytas nė vienas prašymas dėl imuniteto panaikinimo europarlamentarams iš Baltijos šalių, tačiau apskritai tokie atvejai yra gana dažni, ir juos tenka svarstyti beveik kas mėnesį.
Penktadienį byla perduota teismui
DELFI primena, kad penktadienį Generalinės prokuratūros prokurorai perdavė Vilniaus apygardos teismui kaltinamąjį aktą, kuriuo buvęs Rygos omonininkas yra kaltinamas 1991 m. liepos 31 d. Medininkų pasienio poste nužudęs Lietuvos pasieniečius.
Gegužės 29-ąją sueina maksimalus 18 mėnesių terminas, per kurį iki teismo leidžiama laikyti įtariamąjį suimtą. Jeigu byla nebūtų perduota teisėjams, įtariamasis turėtų būti paleistas.
Manoma, kad bylą teismas turėtų pradėti nagrinėti po kelių mėnesių.
Kaip DELFI jau pranešė praėjusią savaitę, Lietuvos prokurorai iš kolegų Rusijoje gavo žinių, kad dėl dalyvavimo žudynėse Medininkuose oficialūs įtarimai jau yra pateikti ir šiuo metu netoli Sankt Peterburgo kalėjime esančiam Aleksandrui Ryžovui. Tiesa, kol kas neaišku, ar Rusija sutiks jį išduoti Lietuvai.
K. Michailovo advokatai teismo anksčiau buvo prašę nutraukti Medininkų žudynių bylą dėl esą pernelyg ilgai trukusio ikiteisminio tyrimo. Tačiau šis prašymas buvo atmestas – ikiteisminio tyrimo teisėjas nustatė, kad tyrimą užbaigti anksčiau esą nebuvo galimybės dėl objektyvių aplinkybių.
Buvusiam TSRS vidaus reikalų ministerijos vidaus kariuomenės Rygos ypatingos paskirties milicijos būrio (OMON) milicininkui K. Michailovui (anksčiau turėjusiam Nikulino pavardę) pateikti oficialūs įtarimai septynių Lietuvos pareigūnų nužudymo byloje. Joje pagrindiniai įtariamieji yra OMON smogikai. Vyrui yra pateikti įtarimai dėl itin sunkaus nusikaltimo - tyčinio dviejų ar daugiau asmenų nužudymo. Už tai Lietuvos įstatymai numato laisvės atėmimo bausmę iki gyvos galvos.