Ketvirtadienį iš Lietuvos turėjo būti išsiųsti septyni Kubos piliečiai: trys suaugę vyrai, dvi moteris ir dvi paauglės. Pirmasis apie situaciją parašė portalas 15min.
„Sienos grupė“ feisbuke ketvirtadienį skelbė, kad Medininkų kontrolės punkte užsieniečius, tarp kurių buvo nėščia moteris, planuota išstumti į Baltarusiją neva neišnagrinėjus jų prieglobsčio prašymo.
„Agnė Bilotaitė bendradarbiauja su Baltarusijos režimu (…) Toks pareigūnų elgesys, kai bendradarbiaujama su Baltarusijos režimu grąžinant užsieniečius per pasienio kontrolės punktą nesuderinamas su pažeidžiamų asmenų apsauga. Raginame pareigūnus kuo skubiau nutraukti šiuos veiksmus“, – rašė „Sienos grupė“.
Vidaus reikalų ministerijos (VRM) atstovai Delfi to komentuoti nenorėjo nurodę, kad sprendimus šioje situacija priima ne ministerija
Atvyko prieš tris savaites
G. Mišutis, kalbėdamas su Delfi, pabrėžė, jog šių užsieniečių prieglobsčio prašymai buvo išnagrinėti.
Jis pasakojo, kad šie žmonės į mūsų šalį per Medininkų punktą iš Baltarusijos atvyko prieš tris savaites.
Pasienio kontrolės punkte kubiečiai pasiprašė prieglobsčio ir buvo apgyvendinti Pabradėje esančiame Užsieniečių registracijos centre.
„Visa ši situacija yra standartinė – nuo pat pradžių iki pabaigos nieko naujo nėra“, – patikino jis.
VSAT atstovas pasakojo, kad Migracijos departamentas kubiečių prašymus išnagrinėjo skubos tvarka, bbet nerado aplinkybių, dėl kurių jiems Lietuvoje galėtų būti suteiktas prieglobstis.
„Manau, įvertino ir sveikatos būklę, ir grėsmes. Aišku, čia Migracijos departamento reikalas, bet faktas yra toks“, – pridūrė jis.
Apskųsti gali nebūdami Lietuvoje
VSAT atkreipė dėmesį, kad septynių kubiečių statusas Lietuvoje yra – neįleistieji.
„Tai reiškia, kad fiziškai jie yra Lietuvoje, bet teisiškai jie nėra įleisti į Lietuvą. Pavyzdžiui, atskrenda į Lietuvą žmogus, fiziškai jis yra beveik Vilniaus centre, bet jo statusas „neįleistas į Lietuvą“, – šiek tiek paradoksas, bet jo Lietuvoje teisiškai nėra. Taip ir šiuo atveju lygiai tas pats“, – pasakojo jis.
Migracijos departamento sprendimą septyni užsieniečiai turi teisę apskųsti teismui, tačiau to nebuvo laukiama.
Paklaustas, kodėl nuspręsta užsieniečius išsiųsti iš Lietuvos, kai jie dar galėjo teismo keliu siekti, kad Migracijos departamento sprendimas būtų pakeistas, G. Mišutis sakė, jog apskųsti sprendimą jie gali ir nebūdami Lietuvoje.
„Nėra tokio teisinio pagrindo, kad būtinai jie turi būti Lietuvoje. Apskųsti jie gali ir nebūdami Lietuvoje, o teisiškai čia yra visiškai standartinė situacija“, – sakė jis.
Baltarusiai sutiko priimti
Ketvirtadienį, pasakojo VSAT atstovas, septyni užsieniečiai buvo nuvežti į Medininkų kontrolės punktą, jų sveikatos būklė buvo įvertinta.
„Bandymai pasakyti, kad čia kažkokios grėsmės yra... Nei vienas, jeigu sveikatos būklė neleidžia, tikrai nėra grąžinamas į Baltarusiją. Visa tai yra įvertinta ir turima omenyje“, – patikino jis.
Pasak G. Mišučio, kubiečiai buvo palydėti prie sienos linijos, Baltarusijos pusė juos sutiko priimti, tačiau užsieniečiai nusprendė, kad neis.
„Fizinė jėga pasieniečių nėra naudojama, kad juos stumti kažkur – išstūmimo terminas nėra visiškai tikslus“, – sakė jis.
VSAT atstovo teigimu, kurį laiką su kubiečiais buvo šnekamasi, jiems paaiškinta, kad Lietuvoje jie yra neteisėtai, jie negali mūsų šalyje pasilikti, jiems paaiškinti pagal mūsų įstatymus priimti sprendimai.
„Normaliai kalbamasi, o jie užsispyrę stovi, neišeina. Praeina tam tikras laikas, stovi septyni žmonės ant važiuojamosios kelio dalies Medininkų punkte, kur yra labai intensyvus sunkiasvorių automobilių eismas – vilkikai važiuoja, lengvieji važiuoja. Tai yra nesaugi situacija, maža kas gali nutikti“, – pasakojo jis.
Esant šiai situacijai, pasak G. Mišučio, buvo sustabdytas eismas.
Tačiau kubiečių, anot jo, įkalbėti išeiti nepavyko, todėl tam, kad būtų stabilizuotas punkto darbas ir nuimtos įtampos, nuspręsta juos grąžinti į Pabradę.
„Nėra čia toks gyvybės ir mirties klausimas, kad tą pačią dieną, tą pačią valandą jie būtinai paliktų Lietuvą. Pagyveno tris savaites, pagyvens dar kažkiek už valstybės lėšas“, – kalbėjo jis.
G. Mišučio teigimu, kažkaip ši situacija bus sprendžiama, tačiau kaip, jis šiuo metu pasakyti negalėjo.
„Bus kalbamasi, argumentuojama“, – sakė jis.