Ministrą pasitiko keturios aktyvistės, laikiusios plakatus, raginančius atšaukti įsakymą bei „lankus ir strėles palikti pasakose“.
„Medžioklės taisyklių pakeitimai, kurie dabar yra priimti, turi būti atšaukti, nes jie nebuvo tinkamai derinami su visuomene, neįtraukiant visų visuomenės grupių, labai vienašališki ir priimti nesąžiningai“, – žurnalistams sakė proteste dalyvavusi Aplinkosaugos koalicijos ekspertė Karolina Gurjazkaitė.
Protestuotojai nedideliu būreliu susirinko laikydamiesi karantino reikalavimų.
Internete paskelbtą peticiją prieš medžioklę su lankais pasirašė daugiau kaip 76,7 tūkst. žmonių.
Pasak protesto dalyvių, medžioklė neturėtų būti liberalizuojama, tuo metu įteisinti pakeitimai apima ir medžioklę su prožektoriais bei naktį su šunimis.
„Tai yra žiauriai neetiška, žiauriai nehumaniška, turbūt apie kančias gyvūnams net nereikia kalbėti. Mes, kaip visuomenė, negalime ristis atgal, negalime tapti žiauresni. Tai yra praeitis. Mes turime žengti į priekį, medžioklė turi būti etiškesnė ir humaniškesnė“, – kalbėjo aplinkosaugos aktyvistė.
Aplinkosaugos koalicija, pasak jos, kreipėsi į Prezidentūra, Seimą ir Vyriausybę, ragindama persvarstyti ministro ir viceministrės Rasos Vaitkevičiūtės tinkamumą eiti pareigas.
Aplinkosaugininkų atstovai tikina, kad sprendimai nebuvo su jais derinti, o į jų teiktus siūlymus esą atsakyta „išsimazgoti savo galvas, savo mintis“.
Kritikos dėl įteisintos medžioklės lankais sulaukęs aplinkos ministras pirmadienį po susitikimo su premjeru Sauliumi Skverneliu žadėjo, kad šiuo klausimu bus plačiau diskutuojama bei tikino, kad sprendimą priėmė Medžioklės taryba.
„Įsakymą ir tam tikras nuostatas šioje Vyriausybėje priima ne vienas ministras vienasmeniškai, o tam yra būtent patariamoji Medžioklės taryba. Joje dalyvauja ir visos medžiotojų organizacijos, mokslininkai, visuomenininkai – tie, kurie suinteresuoti vienokiais ar kitokiais sprendimais. Ir būtent tas sprendimas buvo patariamosios tarybos, kuriai vadovauja viceministrai“, – žurnalistams anksčiau pirmadienį sakė ministras.
Jis pabrėžė, kad penktadienį pasirašytu jo įsakymu medžioklė su lankais taptų galima tik nuo 2022 metų.
K. Mažeika tikino, jog Medžioklės taryboje siūlymui pritarta, jis pats diskusijose nedalyvavo ir todėl nematė priežasčių nepasirašyti šio siūlymo.
„Man buvo pristatyta, kad klausimas yra išdiskutuotas“, – pirmadienį sakė K. Mažeika.
Penktadienį pasirašytu ministro įsakymu pakeičiamos Medžioklės taisyklės ir tarp leidžiamų naudoti įrankių bei priemonių įrašytas punktas apie medžioklinius lankus. Įsakyme nurodoma, jog papunktis dėl medžioklėje leidžiamų įrankių įsigalioja nuo 2022 metų balandžio.
Šis sprendimas sulaukė tiek visuomenininkų, tiek opozicijos, tiek valdančiųjų Seimo narių kritikos. Premjeras Saulius Skvernelis savaitgalį taip pat teigė, kad tokia medžioklė jam atrodo nepriimtina.
Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto (TTK) vadovė „valstietė“ Agnė Širinskienė bei jos frakcijos kolega Seimo vicepirmininkas Arvydas Nekrošius pirmadienį pasiūlė išbraukti prieštaringai vertinamą leidimą medžioti lankais.
Opozicinės konservatorių frakcijos atstovai Mykolas Majauskas ir Seimo Aplinkos apsaugos komiteto narė Aistė Gedvilienė savaitgalį taip pat pranešė teiksiantys Medžioklės įstatymo pataisas, nustatant, kad lankas yra draudžiamas medžioklės įrankis.
Lanką medžioklėje naudoti buvo leidžiama iki 2004 metų, vėliau tai uždrausta.
Lankų naudojimo priešininkai teigia, kad tylus šūvio paleidimas palengvina galimybes brakonieriauti, tačiau šalininkai teigia, jog tyli medžioklė yra būdas apsaugoti aplinkinius gyventojus nuo šūvių triukšmo.