„Galima sakyti, kuksando yra būdas, leidžiantis žmogui gyventi teisingiausiai, tai praktika, kuri leidžia panaudoti visą žmogaus potencialą“, – aiškino J. Mok. Pasak jo, lygiai taip pat galima daryti interpretaciją, kad žmogui ilgai, teisingai ir sveikai gyventi leidžia energijos kaupimas ir sukauptos energijos cirkuliacija kūne. Šie du elementai ir aptariami kuksando praktikoje.

Kuksando mokymas kelis tūkstančius metų buvo slaptas – Korėjos kalnuose jį praktikavo tik prisiekę išminčiai ir vienuoliai. Prieš penkiasdešimt metų pagaliau buvo nuspręsta kuksando parodyti Korėjai ir pasauliui. Pirmasis mokytojas, kuriam patikėta skleisti kuksando, buvo J. Mok tėvas, pelnęs didžiojo meistro titulą. J. Mok kuksando paslaptis priėmė tiesiai iš tėvo. Jis jau 35-erius metus rengia seminarus visame pasaulyje.

Kaip pastebėjo pokalbį vedęs Lietuvos kuksando asociacijos vadovas ambasadorius Algirdas Kumža, J. Mok taip pat yra akupresūros gydytojas: jis parodo taškus, kurie padeda išspręsti akimirkos problemas. Pavyzdžiui, ką po sočių pietų sėdint darbe paspausti, pamasažuoti, kad vėl taptume žvalūs?

Mokytojo aiškinimu, paprastai mieguistumas apima, nes kūno apačioje surinkta energija pakyla į viršų virškinti maisto. Taip energija pradingsta. Paprastai norint atgauti energiją, geriausia šiek tiek pavaikščioti. Kitas kelias – bevardžio piršto, kuris susijęs su energijos cirkuliacija, stimuliavimas: jį reikėtų arba tvirtai paspausti, arba tvirtai pasukioti.

Jin Mok pratimai

„Kitas būdas per taškus nugaroje – suėmus kelius, reikėtų pasivolioti nugara ant grindų, kad energija vėl išsivaikščiotų. Darbo vietoje paprastai negalite riedėti ant grindų, tačiau nugaroje esančią energiją išlaisvinti, virškinimą pagerinti galite tiesiog nugarą pabraukydami į sieną ar, pavyzdžiui, į siją“, – mokė kuksando meistras ir akupresūros gydytojas. Tą reikėtų daryti iki dviejų minučių.

Kuksando mokyme svarbiausia kvėpavimas. J. Mok aiškinimu, lengviausia tą suprasti pažvelgus į kūdikius – jie gimsta turėdami tobuliausias kūno funkcijas ir kvėpuoja pilvu. Toks kvėpavimas taisyklingas ir vaikas pasiima energiją. Tačiau augančio žmogaus profilis pamažu plonėja, kvėpavimas kyla į viršų.

„Šiuolaikinės visuomenės žmogus pernelyg prispaustas streso, nerimo, todėl mūsų mūsų kvėpavimas, kuris turėtų būti pilvinis, kyla į viršų ir tampa krūtininiu. Dažniausiai sakoma, kad kada kvėpavimas pakyla iki pečių, susilygina su širdies ritmu, žmogus miršta per tris dienas“, – aiškino mokytojas.

Kaip atsikratyti blogų minčių?

Svečio iš Pietų Korėjos manymu, minčių ir emocijų kontrolė – viena pagrindinių problemų, su kuriomis žmonės susiduria šiuolaikinėje visuomenėje. Taip daugiausia nutinka dėl to, kad kūne yra vadinamasis karštis, kurio dėl streso ir nerimo neįmanoma sureguliuoti. Todėl žmogus visą laiką apimtas neigiamų emocijų, jausmų ir panašiai.

J. Mok paaiškino, kaip blogų minčių atsikratyti. Vienas paprasčiausių būdų – tiesiog atsisėsti tiesiai, užmerkti akis, įsivaizduojant jausti visą kūną nuo viršugalvio iki pat apačios. Ramiai atsisėdus ir pameditavus, gyvenime išleista energija susigrąžinama atgal. Grįžus energijai, blogas emocijas ir mintis sukeliantis karštis nusileidžia.

Svarbu kvėpuoti žemutine pilvo dalimi. Paaiškinimas toks: natūraliai energija gaminama pilvo apačioje, tačiau naudojama ji kyla į viršų ir jos nebelieka. Norint ją pagaminti vėl, numalšinti kylantį nerimą, reikia grįžti į originalią stadiją ir kvėpuoti žemutine pilvo dalimi.

Ar įmanoma žmogui išmokti kvėpuoti taip, kaip kvėpuoja kūdikiai? Pasak J. Mok, tą įmanoma padaryti greitai, tačiau svarbiausia – tinkamas nusiteikimas ir požiūris. Tačiau tinkamas požiūris pasiekiamas tik mokantis ir praktikuojant. Kuksando nėra tik kūnas ir fiziniai dalykai – antraip tai būtų sportas, tačiau tai nėra sportas, o mokslas ir praktika. Taigi norint atgauti tinkamą kvėpavimą, visų pirma reikia pradėti nuo sąmonės, proto ir nusiteikimo.

Ambasadoriui padėjo įveikti negalią

Lietuvos kuksando asociacijos vadovas ambasadorius A. Kumža papasakojo, kaip jam mokytojas J. Mok padėjo įveikti sunkią negalią.

Algirdas Kumža

„Kada staigiai metęs alpinizmą, ekstremalų sportą, tapęs ambasadoriumi atsisėdau prie stalo, mane po kurio laiko užpuolė vadinamas neramių kojų sindromas, kada aš iki pat paryčių negalėjau užmigti, buvau pradėjęs vartoti migdomuosius. Po ilgų klajonių po Europą, po įvairius neurologų kabinetus, J. Mok pasakė – tabletės šiuo atveju tau nepadės, tu turi atstatyti energijos cirkuliaciją, energijos ratą, tau kažkur užsiblokavę, tu praktikuok kuksando, išmok kvėpuot, daryt pratimus. Po gana trumpo laiko aš pamačiau šviesą tunelio gale, šiandien tų problemų aš jau neturiu“, – kalbėjo A. Kumža.

DELFI skaitytoja Morta klausė, kaip prailginti gyvenimą.

„Pats paprasčiausias atsakymas – jei žmogus moka surinkti savo energiją, vadinamą ki, tuomet jis gyvena ilgai, jeigu ki išsisklaidžiusi ir išsibarsčiusi, gyvenimas nebus labai ilgas“, – aiškino J. Mok.

Ki – gyvybės energija. Ki – pati mažiausia fizinė dalelytė, kuria naudojantis energiją galima sujungti į vieną arba ją valdyti.

Pasak pokalbyje dalyvavusio Lietuvos olimpinės rinktinės vyriausiojo gydytojo Daliaus Barkausko, mokslas įrodė, kad gyvenimą prailgina badavimas – kuo skurdesnė mityba, tuo ilgiau gyvename. Trys banginiai, ant kurių laikosi sveikata – racionali mityba, nuolatinis judesys ir darbo/poilsio režimas.

„Tačiau paradoksas, kad šiais laikais mes sėdime daugiau negu miegame. Tai yra labai neteisinga, visi mes pirmiausia turime grąžinti natūralų miego režimą, kad galėtume pabusti be žadintuvo, pailsėję ir žvalūs“, – kalbėjo D. Barkauskas. Jis priminė pajuokavimą, kad vienas įmantriausių šiuolaikinio žmogaus kankinimo būdų – kiekvieną rytą, 8 val., būti darbe.

Maistas priklauso nuo regiono

Skaitytoja Milda teiravosi, kokį maistą svečias iš Seulo rekomenduoja valgyti. Pasak J. Mok, maistas labai svarbus ir renkantis jį pirma reikia atkreipti dėmesį regioną. Štai šaltesniuose kraštuose reikia maisto, kuriame yra energijos – mėsos, kartais ir stipresnio alkoholio. Šiltuose kraštuose gyvenantys žmonės turėtų rinktis lengvai virškinamą maistą – pavyzdžiui, daržoves, vaisius.

„Tai pat svarbu valgyti tokį maistą, prie kurio tave savaime traukia. Maistą reikia rinktis, kuris tinkamas pagal tavo klimatą ir pagal tai, ko tavo organizmas prašo“, – kalbėjo kuksando meistras ir akupresūros gydytojas.

Tuo metu kalbant apie alkoholį, sako jis, svarbu saikas. Taip pat svarbu, kad vartojant alkoholį kartu būtų valgoma.

D. Barkauskas: tam reikia turėti kantrybės

D. Barkauskas paaiškino, kaip Rytų mokymas suprantamas europiečių civilizacijoje. D. Barkauskas sakė dirbantis su sportininkais ir jam aktualus gyvybinis, buferinis žmogaus potencialas – kiek mes galime absorbuoti neigiamų emocijų perkrovų į save. „Tai visapusiškos sistemos, kurios neatskiria mūsų fizinio kūno nuo dvasinio ir leidžia visapusiškai tobulinti žmogų kaip esybę. Tai yra tai, ko daugelis iš mūsų turbūt ieško“, – apie kuksando kalbėjo Lietuvos olimpinės rinktinės vyriausiasis gydytojas.

Dalius Barkauskas
Pasak D. Barkausko, tai tam tikra logiška sistema, kuri leidžia visapusiškai atskleisti savo kūno gebėjimus, sustiprinti save emociškai, sustiprinti savo proto galias.

Gydytojo aiškinimu, šiais laikais žmogus nutolęs nuo savo paskirties – mažiau juda. Kuksando akcentuojamas kvėpavimas, o tai šiuolaikiniam žmogui – užmiršti dalykai. Tai, sako D. Barkauskas, raktas ne tik į mūsų pasąmonę, bet ir į mūsų fizinio kūno valdymą.

Pasak D. Barkausko, ši sistema mūsų krašto žmonėms įveikiama, tačiau reikalauja kantrybės. „Tai nėra religinė filosofinė sistema, kitaip tariant, tai savęs tobulinimo būdas, kuris turi stiprų sveikatinimo potencialą. Čia reikia turėti kantrybės. Visas šios sistemos grožis – bet kuris bet kuriame amžiuje būdamas gali tą sistemą pradėti praktikuoti. Kitaip tariant, ji leidžia adaptuoti sistemą savo kūnui, po truputį tobulėjant, gerėjant fizinėms savybėms, kūnas keičiasi ir vėliau mes galime patys nustebti, ko galime pasiekti“, – dėstė D. Barkauskas.

Tačiau, akcentavo gydytojas, kiekybinė transformacija į kokybę vyksta palaipsniui.

Šaltinis
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (110)