„Antplūdžio nėra, ir ačiū Dievui, kad jo nėra, nes jeigu visi, kurie pageidauja jungtis per SPIS sistemą ir nepavyko dabar plūsteltų į Socialinės paramos centrą, tai būtų tikrai nemalonus potyris tiek tarnautojams, tiek patiems žmonėms eilėse stovėti“, - sakė Vilniaus vicemeras Gintautas Paluckas.

Sostinės vicemeras patikino, kad panikai nėra pagrindo, ir neskatina skubėti į socialinės paramos skyrius.

„Mes tikrai neskatiname to daryti. Nėra jokio reikalo, nes, kaip tikriausiai visi žinote, pinigai vis tiek įkris, tiesiog reikia luktelėti, kol ta sistema bus pataisyta. O kol kas antplūdžio nėra, mes stebime, prižiūrime, kad nebūtų nesusipratimo“, - sakė G. Paluckas.

Kaip DELFI jau rašė, antradienį vos pradėjusi veikti užlūžo sistema elektroniniu būdu per socialinės paramos informacinę sistemą www.spis.lt pateikti pašymą dėl vaiko pinigų.

Socialinės apsaugos ir darbo ministro atstovė spaudai Gabija Vitkevičiūtė patikino, kad techninius nesklandumus planuojama pašalinti artimiausiu metu.

Prašymus taip pat galima teikti ir raštu savivaldybėse ar jų padaliniuose. Internetu kreipiantis dėl universalios 30 eurų išmokos vaikui papildomų dokumentų teikti nereikia.

Prašymus teikiant savivaldybių skyriuose reikės pateikti savo asmens dokumentą. Nepriklausomai nuo pajamų už kiekvieną vaiką bus skiriama 30 eurų mėnesinė išmoka.

Bando skaičiuotis pajamas

Dar ne visi sausio sulaukę gyventojai galėjo tiksliai pasakyti, kaip tiksliai keisis jų šeimos pajamos atsisakius Papildomo neapmokestinamo pajamų dydžio (PNPD) ir įvedus vaiko pinigus.

Vieną vaiką auginanti vilnietė Inga sakė su vyru bandžiusi skaičiuoti pokytį. Pirminiais skaičiavimais, jos šeimos pajamos dėl pokyčio nesikeis.

„Iki šiol mes darbovietėje nerašydavome prašymo, o susigrąžindavome pinigus deklaruodami pajamas. Tai iš viso nieko nereikėdavo daryti, o dabar reikės papildomai pildyti prašymą“, – sakė Inga.

Daugiavaikės šeimos skaičiuoja, kad jų pajamos išaugs, tačiau ne visos jų naujoves pasitiko džiaugsmingai. Tris vaikus auginantis vilnietis Tomas teigė paskaičiavęs, kad jų šeima įvedus vaiko pinigus turėtų gauti truputėlį daugiau nei prieš tai. Tačiau šis vilnietis kritiškai atsiliepė apie pokyčius.

„Man atrodo, kad tai yra labai blogas sprendimas, kadangi anksčiau žmonės, kurie dirbdavo, jie turėdavo finansinę paskatą, o dabar – ar tu guli namuose, ar eini į darbą, stengiesi, vistiek visi gauna vienodai“, – sakė Tomas.

Aktyvių mamų sambūrio atstovė, penkių vaikų mama, iš kurių trys nepilnamečiai, Rasa Žemaitė paskaičiavo, kad dėl pokyčių jos šeimos pajamos padidės.

„Kadangi pas mane šeima yra gausi, o gausios šeimos gaus papildomą priedą, ir mano atlyginimas yra buvęs nedidelis, reiškia, aš esu iš tų, kurie, kaip sako, kad PNPD nepasinaudodavo, tai man asmeniškai pajamos padidės“, – sakė R. Žemaitė.

Rasa Žemaitė

Aktyvių mamų sambūrio atstovė neabejojo, kad įvedus vaiko pinigus bus nesusipratimų. Esą jų buvo ir tuomet, kai buvo sudaryta galimybė gausioms šeimoms juos gauti nepaisant pajamų.

„Ir aš pati labai daug kartų konsultavau, ir paskui labai ilgą laiką ir į sambūrį vis kreipdavosi žmonės, kaip tai padaryti, kodėl neveikia, ką reikia užpildyti? Galų gale, labai didelė dalis šeimų apskritai nežinojo, kad reikia pildyti prašymus. Ir atrodydavo, kadangi pinigai yra skirti visiems, tai šeimos turi keistą įprotį, kad nereikia nieko pildyti, niekur eiti ir nieko prašyti“, – pasakojo R. Žemaitė.

Aktyvių mamų sambūrio lyderė taip pat neatmetė, kad dalis šeimų neskubės rašyti prašymų dėl vaiko pinigų taip siekdamos susitaupyti ir atsiimti didesnę jų sumą iš karto.

„Ta galimybė atsiimti pinigus atgaline data yra labai sveikintina, taip ir vaiko atostogoms gali puikiausiai susitaupyti“, – sakė R. Žemaitė.

Pokytį pajus ne visi

„Swedbank“ Lietuvoje vyriausiasis ekonomistas Nerijus Mačiulis paaiškino, kad vaiko pinigų įvedimas skirtingai paveiks skirtingas pajamas gaunančias šeimas.

„Dalies šeimų, kurios turi tris ir daugiau vaikų, tai yra daugiavaikės šeimos, kurių pajamos buvo mažesnės nei vidutinės, jų realios pajamos po reformos padidės, nes iki šiol jos negalėjo pilnai pasinaudoti Papildomu neapmokestinamu pajamų dydžiu (PNPD). Pritaikius NPD ir NPD už pirmus du vaikus jau nebereikėdavo ir taip mokėti Gyventojų pajamų mokesčio ir jokios papildomos finansinės naudos už trečią ir kitus vaikus nebebūdavo“, – paaiškino N. Mačiulis.

Pasak ekonomisto, šios reformos pagrindinis tikslas yra suteikti papildomą finansinę paramą daugiavaikėms šeimoms ir toms, kurių pajamos yra mažos arba tos, kurios iš viso pajamų neturi.

„Kita problema buvo tame, kad šeimos, kurios laikinai ir apskritai neturi darbo ir oficialių pajamų, jos, aišku, naudos iš PNPD neturėjo, tai dabar tai keičiasi, ir netgi šeimos, kurios turi mažas pajamas gaus socialinę išmoką už kiekvieną vaiką“, – sakė N. Mačiulis.

Visi kiti, pasak ekonomisto, praktiškai jokio pokyčio nepajus, išskyrus nedidelę administracinę naštą, kad reikia paprašyti socialinės išmokos, ji nebėra automatiškai gaunama, kaip buvo iki šiol pritaikius NPD.

Nerijus Mačiulis

Įžvelgė esminį trūkumą

Pasak ekonomisto, mokestinės lengvatos privalumas socialinės išmokos atžvilgiu yra tas, kad pirmoji skatina gauti oficialias pajamas.

„Kuomet gali lengvatą gauti tik tuomet, kai uždirbi oficialiai, turbūt, tame yra įtakos šešėlinės ekonomikos mažinimui“, – sakė N. Mačiulis.

Ekonomisto vertinimu, pagrindinis reformos trūkumas yra atsiradusi administracinė našta.

„Mes tikrai turėtume judėti XXI amžiuje tolyn nuo bet kokių tokių biurokratinių naštų ir jos didėjimo, kuomet gyventojams atsiranda papildoma našta, reikia registruotis kažkur, nepražiopsoti ir pačiai valstybei tai yra papildomos sąnaudos – kažkas turi administruoti suregistruoti besikreipiančius tėvus. Šiuo aspektu manau, kad tai buvo žingsnis atgal“, – sakė N. Mačiulis.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (220)