Trečiadienį Lenkijos ir Baltarusijos pasienyje eismas stojo į abi puses. Likti Lenkijoje negalintis, į Baltarusiją nenorinčiam vyrui į Lietuvą atvykti yra uždrausta, visą situaciją jis filmavo.

„Buvo ir bus tokių atvejų. Nes kai mes priimame sprendimus uždrausti atvykti, tai tas asmuo turi būti išsiųstas. Bet jeigu tuo metu jo fiziškai nėra Lietuvoje, jų išsiųsti negalime“, – LNK žinioms sakė Migracijos departamento vadovė Evelina Gudzinskaitė.

Minėtam vyrui leidimas gyventi Lietuvoje panaikintas paaiškėjus, kad kelia grėsmę nacionaliniam saugumui – yra dirbęs sargybiniu Baltarusijos kalėjime.

Tačiau dabar tas pats vyras skundžiasi, kad į Baltarusiją grįžti negali esą dėl aktyvios opozicinės veiklos prieš Aliaksandrą Lukašenka. Tiesa, dėl kokios – neaišku.

„Štai, ką Lenkijos pasieniečiai daro – jie užblokavo visą eismą“, – minėtame vaizdo įraše kalbėjo vyras.

„Jeigu kalbame apie disidentus, tai tikrai per tiek laiko, visi, kurie norėjo pabėgti, pabėgo“, – LNK žinioms sakė Seimo opozicijoje veikiančios Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) atstovė Dovilė Šakalienė.

Migracijos departamento vadovė E. Gudzinskaitė irgi teigė, jog pabėgusių iš Baltarusijos dėl humanitarinių priežasčių yra.

„Bet jų yra vos keli šimtai“, – kalbėjo ji.

Minėtas vyras kurį laiką nelegaliai gyveno Balstogėje, Lenkijoje. Pareigūnams patikrinus dokumentus ir neradus leidimų, atgal į Lenkiją jo nebeįsileidžia.

„Tos sugriežtintos priemonės, kurių ėmėsi Lietuva dėl riboto vizų išdavimo, dėl griežtesnių patikrų lėmė tai, kad šiais metais naujų baltarusių atvykimas skaičiais sumažėjo“, – tikino Migracijos departamento vadovė.

Pernai kas mėnesį baltarusiams Migracijos departamentas išduodavo beveik po 2 tūkst. leidimų gyventi Lietuvoje. Šiemet po 700. tačiau mažėjantys skaičiai, esą, mažesnių apkrovų nereiškia.

Lenkijos ir Baltarusijos pasienis

„Kurie atvyksta pirmą kartą į Lietuvą, mes labai mažai apie juos žinome. Dėl to tie patikrinimai yra pakankamai paviršutiniški.

O kas dabar vyksta, tai tie, kurie atvyko ankstesniais metais, tik dabar apie kai kuriuos iš jų pradeda aiškėti kas nors daugiau“, – pasakojo E. Gudzinskaitė.

Migracijos ir valstybės saugumo departamentai sugriežtino baltarusių patikras, kai buvęs Baltarusijos milicijos majoras, dalyvavęs slopinant protestus savo šalyje, buvo gavęs leidimą laikinai gyventi Lietuvoje.

„Užklijavom pleistrą, bet problema tai neišsisprendė“, – tikino parlamentarė D. Šakalienė.

Esą problemų vis dar kelia dažnas baltarusių migravimas iš Lietuvos į Baltarusiją. Net uždarius 4 pasienio punktus iš 6.

„Dažni vykimai irgi yra labai didelė grėsmė. Užtenka vieno pokalbio ir žmogus gali būti užverbuotas mums to nežinant“, – teigė Migracijos departamento vadovė.

D. Šakalienė teigė, jog nors yra stebima pozityvi tendencija, bet vis tiek prie šio klausimo reikės sugrįžti.

„Aišku, negerai, nes nereikėtų, kad tai taptų kokiu nors rinkiminiu klausimu. Ir kokie nors populistiniai radikalūs sprendimai taip pat nėra išeitis“, – tikino parlamentarė.

Štai konservatoriai vėl ketina siūlyti iki 4 kartų per metus apriboti Lietuvoje leidimą gyventi turintiems asmenims vykti į Baltarusiją. Tiesa, pavasarį Seimas tokio siūlymo nepriėmė net svarstyti.

„Kalbos nėra, tą reikės darytis. Dabar yra klausimas, kiek laiko, skaudžių įvykių prireiks, kad Seimo nariai susiprastų“, – LNK žinioms sakė konservatorius Audronius Ažubalis.

LSDP atstovė D. Šakalienė priminė, jog šalies žvalgyba ne kartą yra pasakiusi, kad šio srauto nevaldymas sukuria iššūkių, kurių kontrolė kartais tampa komplikuota, tuomet „patys ir būsime atsakingi už pasekmes“.

Pernai Migracijos departamentas dėl grėsmės nacionaliniam saugumui į Lietuvą uždraudė atvykti beveik 2 tūkst., o šiemet beveik 400 baltarusių.

Visą LNK žinių reportažą žiūrėkite čia: