K.Čilinskas mirė po sunkios ligos.
Kęstutis Čilinskas gimė 1946 m. sausio 8 d. Šiauliuose. Jis baigė teisės studijas Vilniaus universiteto Teisės fakultete, jam suteiktas teisininko kvalifikacinis laipsnis. Nuo 1973 m. iki šiol dirbo advokatu. Buvo advokatas, žmogaus teisių gynėjas, visuomenės veikėjas, Žmogaus teisių stebėjimo instituto valdybos pirmininkas, Nepartinio demokratinio judėjimo steigėjas ir pirmininkas, buvęs Tėvynės sąjungos frakcijos Seimo narys.
2007 m. spalį Alytaus rajone vykusiuose rinkimuose pateko į Seimą, aplenkęs Darbo partijos narį Viktorą Uspaskichą. Tačiau 2008 m. kreipėsi su pareiškimu į TS Tarybą, kurios nutarimu balandžio mėnesį buvo įrašytas TS kandidatu į Seimą vienmandatėje Dzūkijos apygardoje ir prašė jo kandidatūrą išbraukti.
K. Čilinsko atsidavimas darbui, atjauta, išmintis ir atkaklumas pelnė žinomumą, nuoširdžią pagarbą, meilę, pasitikėjimą ir, žinoma, dar didesnę atsakomybės naštą, rašoma Nepartinio demokratinio judėjimo nekrologe.
K. Čilinskas neatsisakydavo sudėtingų bylų, imdavosi ginti neišgalinčius susimokėti, teisės srityje dirbo toli gražu ne vien kaip advokatas: taip pat vadovavo Teisės projektų ir tyrimų centrui, buvo dažnai kviečiamas Lietuvos valdžios institucijų kaip teisės ekspertas, rengė ir publikavo studijas, išaiškinimus ir siūlymus dėl teisiškai sudėtingų situacijų, ypač susijusių su viešojo intereso ir žmogaus teisių pažeidimais, stengdavosi informuoti visuomenę. Aktyviai prisidėjo prie Lietuvos teisėkūros, buvo vienas iš teisinės bazės kūrėjų ir, beje, nuolatinis teisinės sistemos kritikas, siekiantis efektyvesnio sistemos veikimo, buvo dirbęs Seime, Vyriausybėje, Seimo Žmogaus teisių gynimo komitete, jam teko ragauti ir universiteto dėstytojo duonos.
Ypatingą dėmesį K. Čilinskas visada skyrė žmogaus teisių gynybai. Praęjusių metų pabaigoje K. Čilinsko apdovanojimų sąrašą papildė Žmogaus teisių stebėjimo instituto (ŽTSI) skiriamas Žmogaus teisių šauklio apdovanojimas.
"Žmogiškai ir pilietiškai jautrus, principingas ir nebijantis viešai išreikšti savo nuomonės, jis jau daugelį metų naudoja savo ekspertines teisės ir žmogaus teisių žinias, kovodamas prieš teisinės ir žmogaus teises gerbiančios valstybės principų laužymą, kviesdamas piliečius bendram darbui Lietuvos labui, gindamas labiausiai pažeidžiamų visuomenės narių teises", - tuomet argumentavo ŽTSI direktorius Henrikas Mickevičius.
K. Čilinskas išties ne tik gynė, bet ir bandė išjudinti Lietuvos visuomenę, pažadinti ją ir suteikti pasitikėjimo, kovojant ne tik kiekvienam už save, tačiau drauge ginant Lietuvos Konstitucijos nuostatas. Viename pirmųjų K. Čilinsko vadovauto pilietinio judėjimo mitingų, sukviestame Vilniuje, prie V. Kudirkos paminklo, skambėjo varpo dūžiai, kvietę busti, pasiryžti ir ginti savo konstitucines teises. Varpas darsyk tapo simboliu, ne kartą lydėjusiu K. Čilinsko vadovauto Nepartinio demokratinio judėjimo renginius.
Varpų dūžiai skambės ir palydint K. Čilinską amžinojo poilsio vieton. Nenutils jo įsiūbuoti varpai, nes jie daužosi širdyse tų, kuriuos jis padrąsino, apgynė, sušildė paguodos žodžiu, įkvėpė tikėjimo, sakoma Nepartinis demokratinis judėjimo nekrologe.
I.Degutienė: ėmėsi sunkių ir nedėkingų darbų
Seimo pirmininkė Irena Degutienė savo ir viso Seimo vardu pareiškė užuojautą dėl žinomo visuomenės veikėjo, žmogaus teisių gynėjo, buvusio Seimo nario, advokato Kęstučio Čilinsko mirties.
„Velionis buvo iš tų drąsių Lietuvos visuomenės žmonių, kurie, nesivaikydami naudos nei populiarumo, imdavosi sunkių ir nedėkingų darbų tiek profesinėje, tiek ir politinėje ar visuomeninėje veikloje. Beje, šviesaus atminimo Kęstučio Čilinsko atveju tai dažniausiai sutapdavo – ne kartą galėjome įsitikinti, kad savo išskirtines teisininko žinias ir gilią patirtį jis naudojo gindamas ne partijas ar interesų grupes, o žmones, jų teises, viešąjį interesą. Šios pastangos Kęstutį Čilinską atvedė į Žmogaus teisių stebėjimo institutą, į Jungtinį Demokratinį judėjimą. Šias nuostatas kaip svarbiausią vertybę Kęstutis Čilinskas skiepijo savo studentams, kolegoms, visiems šalia esantiems. Ši laikysena ir moralinis principingumas Velioniui pelnė daugybės žmonių pagarbą ir nuoširdų dėkingumą“, - užuojautoje rašo I. Degutienė.
Seimo pirmininkė pabrėžia, kad Velionio atsakomybė, žmogiškasis solidarumas ir profesinis rūpestis, ne vienam žmogui padėję patikėti teisingumu ir žmogiškumu, šiandien kartu su šilčiausiais žodžiais grįžta kaip didžiausio dėkingumo ir nuoširdžios pagarbos ženklas pačiam Kęstučiui Čilinskui ir Jo šviesiam atminimui.
„Nuoširdžiai prie jų prisidedu ir reiškiu nuoširdžiausią užuojautą Velionio artimiesiems ir šeimai, bičiuliams ir kolegoms, visiems, kuriuos nuliūdino ir prislėgė ši skaudi ir netikėta žinia“, - rašo I. Degutienė.
Amžino poilsio atguls Palangoje
Atsisveikinti su K.Čilinsku bus galima sekmadienį, gegužės 22d., nuo 10 val. Olandų g. 22 esančiuose Vilniaus laidojimo rūmuose, 6 salėje.
Laidojamas K.Čilinskas bus gegužės 23 d., pirmadienį, Palangoje.
16 val. Palangos Švč. Mergelės Marijos Ėmimo į dangų bažnyčioje už mirusįjį bus laikomos Šv. Mišios.
Po Šv. Mišių K.Čilinskas atguls amžinojo poilsio Palangos kapinėse.