Pasiruošimas mokyklai
Būsimų pirmokų pasiruošimas mokyklai prasideda vasaros atostogų metu. „Rekomenduočiau būsimų pirmokų tėveliams pasiplanuoti atostogas rugpjūčio mėnesį, kad vaikai spėtų pasidžiaugti vasara su šeima, pas močiutę kaime ar sode“, – sako mokytoja. Jei vaikai bus pavargę nuo kasdienės rutinos ir taisyklių, jiems bus sunkiau prisitaikyti mokykloje.
„Man visada sunku matyti vaikus, kurie rugpjūčio 31 dieną dar laiką leidžia darželyje, o kitą dieną keliauja į mokyklą ir tėvai tikisi vaiko džiaugsmo, entuziazmo, žinių siekimo. Tokie vaikai būna išsekę nuo karščio ir kasdienės rutinos, jiems trūksta poilsio ir mokykla asocijuojasi su dar viena įstaiga pilna taisyklių“, – dalinasi pedagogė.
Pasak mokytojos, pasiruošti naujiems mokslo metams ir mokyklinį ritmą pajusti šiek tiek anksčiau vaikams gali padėti dienotvarkė, tačiau ji neturi būti griežta: „Tikrai nereikia kurti dienotvarkės tokios, pagal kurią vaikas nuo 8 valandos sėdi prie stalo, atlieka užduotis, padaro pertrauką, tuomet skaito ir taip padirbėjęs iki pietų, gali būti laisvas.“
„Jei jūs žinote, kad vaikui sunkiau sekasi pažinti raides ar dėlioti skiemenis, tuomet po pusryčių kartu su vaiku eikite ten, kur neblaško televizoriaus ar muzikos garsai, skirkite bent 30 minučių, padarykite pertrauką ir vėl pakartokite, o likusią dienos dalį leiskite veikti įprastai“, – pataria mokytoja. Mokymasis vaikams turėtų būti malonus ir žaismingas procesas.
Bendravimas su mokytojais
Sėkminga vaiko adaptacija mokykloje dažnai priklauso ir nuo tėvų bei mokytojų bendradarbiavimo. „Efektyvus bendravimas - nuoširdus bendravimas“, – sako mokytoja.
Prieš prasidedant naujiems mokslo metams, ji pataria tėvams susitikti su būsima mokytoja ir kartu aptarti svarbius klausimus. „Susipažinus su būsima mokytoja, susitarkite individualų laiką pokalbiui, kurio metu aptarsite rūpimus klausimus, pasakysite, kokius sunkumus patiria jūsų vaikas“, – pataria Karolina.
Žinodama vaiko stipriąsias ir silpnąsias puses, mokytoja galės siūlyti užduotis ir veiklas, kurios padės jam greičiau įsilieti į mokyklos gyvenimą, tai užtikrins sklandesnį adaptacinį laikotarpį.
Pirmosios dienos mokykloje
Pirmosiomis mokslo metų dienomis mokytoja rekomenduoja atkreipti dėmesį į vaiko savijautą ir elgesį, nes adaptacija naujoje aplinkoje gali jam sukelti sunkumų. Jei vaikas patiria stresą ar nerimą mokykloje, jis gali pradėti vengti eiti į mokyklą, skųstis pilvo ar galvos skausmais, patirti pykinimą, sutrikti miegas arba užsisklęsti savyje. „Svarbu stebėti, kaip vaikas jaučiasi, kai išeina į mokyklą, ir kokia jo nuotaika, kai grįžta namo“, – pataria ji.
Jei pastebėsite, kad vaikas jaučiasi nesaugiai, užmegzkite su juo ryšį, leidžiantį išsiaiškinti, kas jį neramina. Mokytoja atskleidžia, kad vienas iš veiksmingų būdų – žaidimai su minkštais žaislais ar lėlėmis. Žaislams suteikus vaidmenis ir paprašius vaiko pažaisti mokyklą, galima padėti jam išreikšti savo jausmus ir baimes.
Pasak pedagogės, vaikams prisitaikyti mokykloje paprastai užtrunka apie tris mėnesius. „Ar vaikas sėkmingai adaptavosi, matysite iš to, kaip jis kalba apie klasės draugus, mokytoją ir kaip pasakoja apie pirmus įvykius grįžęs namo“, – teigia Karolina.
Padėdami vaikui prisitaikyti prie naujojo etapo, leiskite jam išgyventi įvairias emocijas ir būkite šalia, parodydami, kad suprantate jo jausmus. Taip pat skatinkite jį būti savarankišku ir nepamirškite pagyrimų, kurie padės stiprinti pasitikėjimą savimi ir mokykla, pataria mokytoja. „Skatinimas ir palaikymas visada padės ir leis eiti į priekį net tada, kai bus sunku ar kai suklups einant nauju gyvenimo keliu“, – priduria ji.
Dažniausiai daromos klaidos
Pradinių klasių mokytoja pastebi, kad viena didžiausių klaidų, kurią dažnai daro tėvai, tai vaikams sakomos nerimą keliančios frazės, pavyzdžiui: „oi, pamatysi, kaip bus mokykloje“, „gerai, nesimokyk dabar, mokykloje, kai pradės visi iš tavęs juoktis, tada pamatysi.“ Tokie komentarai vaikams gali kelti nereikalingą stresą ir baimę.
K. Kepenytė-Ragauskienė siūlo tris taisykles padėsiančias vaikui lengviau pasiruošti mokyklai, išvengiant dažniausiai daromų klaidų:
Pirmoji taisyklė – nekelti vaikui streso ir negąsdinti. Tėvai turi būti tie žmonės, kurie skatina, motyvuoja ir paverčia pirmąją klasę švente. Kiekvienas naujas etapas turi būti pristatomas kaip įdomus ir teigiamas nuotykis, o ne kaip sunkus iššūkis.
Antra taisyklė – pasiruošimo džiaugsmas. Gavę sąrašą reikalingų priemonių, neskubėkite vieni į parduotuves. Supažindinkite vaiką su sąrašu, kartu peržiūrėkite, ko reikės, ir leiskite jam pasirinkti sąsiuvinius su mėgstamais piešiniais, norimos spalvos rašiklį, kuprinę ir kitas reikalingas priemones.
Trečia taisyklė – skatinimas. Pažvelkite į savo vaiką ir pasakykite frazes, kurias dažnai galvojate, bet galbūt nesakote garsiai: „koks tu jau didelis“, „kaip tavimi didžiuojuosi“ ir panašiai. Suteikite savo vaikui pasitikėjimo savimi, skatinkite jį ir raskite priežasčių pagirti bei pasakyti gražų žodį. Tokie žodžiai padės vaikui jaustis vertinamu ir pasitikinčiu savimi, kad ir kokie iššūkiai jo lauks mokykloje.