„Raginame stebėti, ką perkate ir prisiimti asmeninę atsakomybę už tai, kokį produktą įsigyjate“, – „Delfi“ kalbėjo Muitinės Veiklos priežiūros ir netarifinių priemonių kontrolės skyriaus vyriausioji specialistė Violeta Stripeikienė laidai „Ar galiu užeiti?“ ne tik įvardijusi pagrindinius patarimus, kaip nepasimauti ant sukčių kabliuko, bet ir pademonstravusi, kaip plika akimi atpažinti klastotes.
Apsiperkantiems internetu pravartu žinoti, kad sukčiai net ir internetines svetaines sukuria taip, kad sunku atskirti – tikros jos ar ne. „Tinklalapiai šiais laikais padaromi labai profesionaliai ir kartais tikrai sunku atskirti, kur suklastotas portalas, o kur tikra prekyvietė, kurioje prekiaujama originaliomis prekėmis“, – kalbėjo V. Stripeikienė ir iš karto pasidalijo keliais patarimais, kad norint įsitikinti, ar tikrai viena ar kita internetinė parduotuvė turi teisę parduoti vieno ar kito prekės ženklo prekes, svarbu patikrinti tai oficialiame gamintojo tinklapyje.
Svarbu atkreipti dėmesį ir į kainas. „Originalios prekės, žinoma, yra kur kas brangesnės nei padirbiniai, kurie gaminami kuo mažesnėmis sąnaudomis, iš nekokybiškų medžiagų“, – kalbėjo V. Stripeikienė.
Sukčiai tobulėja ir klastotes net ir plika akimi atskirti nuo originalų darosi vis sunkiau. „Tai nėra tokia lengva užduotis“, – apie klastočių atpažinimą kalbėjo V. Stripeikienė, nurodydama, kad muitinė taip pat pirmiausia tik įtaria, o tada kreipiasi į oficialius prekės ženklo teisių turėtojus, kad šie patvirtintų prekės tikrumą arba ne.
Jei prekę galite paliesti rankomis, V. Stripeikienė pirmiausia pataria atkreipti dėmesį į kokybę, ženklinimą ir etiketes. „Gamintojai ir teisių turėtojai, norėdami apsaugoti savo intelektinę nuosavybę, stengiasi ir etiketes daryti kokybiškas, su hologramomis“, – vardijo V. Stripeikienė. Klastotojai neinvestuoja į detales, pavyzdžiui, į etiketes ar apskritai į gaminio ar jo aprašo kokybę, tad klaidų gali pasitaikyti ir pačioje etiketėje. Nors verta pabrėžti, kad ir klastotojai tobulėja, tad atidumo negalima prarasti.
V. Stripeikienė apie klastotes laidai „Ar galiu užeiti?“ pasakojo Muitinės muziejuje. Čia galima apžiūrėti įvairių gaminių klastotes: nuo alkoholinių gėrimų, kvepalų ar maisto produktų, iki avalynės, aprangos, aksesuarų ar net vaistų. Muziejuje eksponuojama ir vieno žymaus sportinių prekių gamintojo klastotė, ją apžiūrint buvo galima pamatyti akį rėžiančias netvarkingas siūles bei nekokybišką medžiagą.
Muitinės specialistė taip pat paneigė ir vyraujantį mitą, kad muitinėje tikrinamos tik didelės siuntos. Anaiptol – kiekviena, net ir vos į voką telpanti siunta – gali būti patikrinta. Tokiu atveju, jei aptinkama klastotė, siunta sunaikinama be galimybės pirkėjui atgauti išlaidas.
Muitinės muziejuje V. Stripeikienė aprodė ir maisto produktų, ir vaikiškų žaislų klastotes bei įspėjo dėl suklastotų kosmetikos priemonių. Jos teigimu, net ir iš pirmo žvilgsnio sveikatai nekenksminga laikrodžio klastotė gali sukelti neigiamus padarinius vien dėl to, kad nėra žinoma, iš kokio metalo jis pagamintas. Neigiamas pasekmes gali sukelti ir kosmetikos priemonių, ir kvepalų ar drabužių klastotės, todėl V. Stripeikienė pabrėžė, kad Muitinė prisijungia prie Valstybinio patentų biuro akcijos „Renkuosi kas tikra“ įspėdama gyventojus apie galimas neigiamas pasekmes.
Klaidingas mąstymas, kad jei prekė dar visai nauja, klastotojai dar jos nespėjo suklastoti. „Jei prekė populiari, perkama, tai labai greitai prisitaiko ir klastoja tas populiarias prekes. Labai greitai. Net metų nereikia“, – įspėjo V. Stripeikienė.
Vaistų klastotės Muitinės muziejuje eksponuojamos pabrėžiant labai aiškią žinutę – tai labai grėsminga. Vaistų klastotės čia sukrautos iš kartono pagamintame imitaciniame karste. „Visada reikia turėti sveiką abejonę, visada abejoti ir paklausti savęs, ar tikrai čia ta vieta, kur galiu tą kokybišką ir saugią prekę, ypatingai vaistą, įsigyti“, – „Delfi“ kalbėjo Muitinės Veiklos priežiūros ir netarifinių priemonių kontrolės skyriaus vyriausioji specialistė Aistė Žičkutė.
Žvelgdama į vaistų klastotes A. Žičkutė pabrėžė, kad beveik visos čia matomos klastotės yra surastos pašto siuntose, mažais kiekiais. „Sulaikymų yra labai daug. Ir iš tokių smulkių, asmeninėms reikmėms gabenamų pašto siuntų“, – pabrėžė A. Žičkutė.
Visą laidą apie klastotes galite rasti čia. „Delfi“ laida „Ar galiu užeiti?“ muitinėje lankosi jau antrą kartą. Pirmosios laidos metu muitininkai parodė savo laboratorijas ir pademonstravo, kur slepiama kontrabanda. Laidą galite pamatyti čia.