Vilnius, dar kiek daugiau kaip prieš pusantro dešimtmečio buvęs Varšuvos pakto užkampiu, sovietinės imperijos provinciniu centru, pasitiks Aljanso atstovus kaip moderni Vidurio Europos bei vienos naujųjų NATO ir Europos Sąjungos valstybių sostinė, vis dažniau tampanti ir regioninės politikos procesų centru.

Vilniuje trečiadienį į neformalų susitikimą rinksis 26 NATO valstybių užsienio reikalų ministrai, NATO generalinis sekretorius Jaapas de Hoopas Schefferis, Europos Sąjungos bendrosios saugumo ir užsienio politikos vadovas Javieras Solana, NATO pajėgų Europoje vyriausiasis vadas generolas Jamesas Jonesas, NATO karinio komiteto vadovas generolas Haroldas Kujatas, kiti aukšti Aljanso ir jį sudarančių šalių atstovai.

Ketvirtadienį vyks NATO ir Rusijos tarybos bei NATO ir Ukrainos komisijos posėdžiai, į kuriuos atvyksta Rusijos ir Ukrainos UR ministrai - Sergejus Lavrovas ir Borisas Tarasiukas.

Trečiadienio vakarą Vilniuje, Chodkevičių rūmuose, planuojama 26 ministrų darbo vakarienė. BNS diplomatinių šaltinių teigimu, vakarienės metu ministrai aptars politinio dialogo strateginiais klausimais stiprinimo galimybes. NATO diplomatiniai vadovai kalbėsis apie Aljanso vykdomas misijas Balkanuose, Afganistane, Irake.

Be to, kaip manoma, ministrai diskutuos JAV remiamą planą suteikti NATO didesnį vaidmenį, kaip politiniam forumui, tuo pat metu supaprastinant sprendimų priėmimo mechanizmą.

Prie vakarienės stalo bus aptarta, kokio didesnio vaidmens NATO galėtų imtis Artimuosiuose Rytuose. Klausimas, kuriuo laukiama pasisakant JAV valstybės sekretorės Condoleezza'os Rice ir Ispanijos užsienio reikalų ministro Miguelio Angelo Moratinoso, jau sukėlė Prancūzijos skepticizmą.

Ispanijos ir kai kurių kitų sąjungininkių nuomone, NATO gali būti aktyvesniu veiksniu užtikrinant taikos procesą Artimuosiuose Rytuose, nors net ir aktyviausi šios idėjos šalininkai kol kas nenumato Aljanso pajėgų dislokavimo Artimųjų Rytų regione.

Ministrai, be abejonės, aptars NATO vykdomą Irako kariuomenės mokomąją misiją, kurios įgyvendinimas praėjusiais metais tapo dar vienu Aljanso vienybės ir veiksmingumo išbandymu, ir NATO vadovaujamą Tarptautinių paramos saugumui pajėgų (ISAF) misijos Afganistane plėtrą. Po ISAF sėkmės devyniose Afganistano šiaurinėse provincijose, misija plečiama į Afganistano Vakarus, kur bus steigiamos keturios naujos provincijų atkūrimo grupės. Vienai jų - Goro provincijoje - vadovaus Lietuva, už tai jau pelniusi sąjungininkų sveikinimus ir gerus vertinimus.

Ketvirtadienį NATO ir Rusijos taryboje S.Lavrovas pasirašys Taikos partnerystės programos Pajėgų statuso susitarimą (SOFA), kuriuo reglamentuojami NATO karių, vykstančių į pratybas Rusijoje tranzito, statuso ir kiti klausimai.

NATO ir Rusijos santykiai pastaruoju metu neišgyvena ypatingo pakilimo. Nepaisant gerų Maskvos santykių su kai kuriomis Aljanso sostinėmis, ypač Paryžiumi, Berlynu ir Roma, Kremlius vis dar tebejaučia apmaudą dėl pastarojo NATO plėtros rato, po kurio Aljansas įžengė į, Maskvos manymu, jos interesų sferą - Lietuvą, Latviją ir Estiją. Be to, Kremliui nerimą kelia kitų jo įtakos sferų - Ukrainos ir Gruzijos pasirinkimas integruotis į NATO.

Anot Lietuvos diplomatų, planuojama, kad S.Lavrovo ir NATO ministrų pokalbyje bus kalbama apie narkotikų prekybos iš Afganistano problemą, padėtį Balkanų valstybėse, Maskvai bus priminta būtinybė kuo greičiau susitarti su Gruzija dėl kariuomenės išvedimo iš šios Kaukazo valstybės.

NATO ir Ukrainos komisijos posėdyje Kijevui bus pasiūlytas naujas santykių su Aljansu "formatas" - vadinamasis intensyvusis dialogas. Tai santykių fazė, galiausiai turėsianti atvesti prie Narystės veiksmų plano, reglamentuojančio konkrečius pasiruošimus įstojimui į Aljansą. Lietuva, kuriai narystės veiksmų planas pradėtas taikyti 1999 metais, po NATO viršūnių susitikimo Vašingtone, iki tikrosios narystės Aljanse spėjo įgyvendinti penkis šio plano metinius ciklus.

Susitikimo dienomis įvyks ir nemažai dvišalių pokalbių. Trečiadienį susitiks ir bendrą spaudos konferenciją surengs Lietuvos prezidentas Valdas Adamkus ir JAV valstybės sekretorė C.Rice. Planuojami Lietuvos prezidento susitikimai su NATO vadovu J. de Hoopu Schefferiu, Vokietijos UR ministru Joshka Fischeriu, Ukrainos URM vadovu B.Tarasiuku, ES užsienio politikos vadovu J.Solana. Užsienio reikalų ministras Antanas Valionis susitiks su kai kuriais NATO kolegomis bei Rusijos diplomatijos vadovu S.Lavrovu.

Iš viso į Vilnių turėtų atvykti apie 600 susitikimo dalyvių.

NATO valstybių užsienio reikalų ministrų saugumu ketina rūpintis maždaug tūkstantis įvairių padalinių Lietuvos policijos pareigūnų. Sostinės tiltus, per kuriuos važiuos delegacijos, saugos kariškiai, gatvėse patruliuos daugybė policininkų, kai kurie į gatves išeis vilkėdami civiliais rūbais, o Lietuvos karinės oro pajėgos ir Nyderlandų aviatoriai skirs ypatingą dėmesį neskraidymo zonos Vilniaus centre saugumui.

Valstybės sienos apsaugos tarnyba taip pat ėmėsi papildomų priemonių, kurių turinys neskelbiamas. Renginiai vyks gerai saugomoje miesto dalyje dešiniajame Neries krante, viešbutyje "Reval" ir laisvalaikio pramogų centre "Forum Palace".

Laikantis saugumo reikalavimų, keliamų aukščiausio lygio pareigūnų susitikimams, sostinės valdžia nuo antradienio iki penktadienio ribos transporto priemonių eismą Vilniaus senamiestyje, dešiniajame Neries krante bei Oro uosto teritorijoje.

Šaltinis
It is prohibited to copy and republish the text of this publication without a written permission from UAB „BNS“.
BNS
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją