NVSC Užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus vedėjos, laikinai vykdančios direktoriaus funkcijas, Giedrės Aleksienės teigimu, nepaisant, jog situacija stabili, šiuo šventiniu laikotarpiu nereikėtų atsipalaiduoti – ir toliau svarbios išlieka visų jau išmoktos prevencijos pamokos.
„Vertinant absoliučiais skaičiais, tokio aktyvių COVID-19 ligos protrūkių skaičiaus nebuvome fiksavę beveik tris mėnesius, tad tokios palankios tendencijos džiugina. Vis dėlto, apie jokį atsipalaidavimą kalbos negali būti, atvirkščiai – privalome likti susikaupę, būti dėmesingi savo ir artimųjų sveikatai, skiepytis, jei to nepadarėme anksčiau ir, žinoma, sustiprinančiąja doze“, – sako G. Aleksienė.
Ugdymo įstaigose situacija stabili
Situacija ugdymo įstaigose per savaitę, vertinant registruotus COVID-19 ligos protrūkius, šiek tiek pagerėjo – jų registruoti 396, kai prieš savaitę jų buvo fiksuoti 462. Liūto dalį protrūkių struktūroje, kaip ir laikotarpiais prieš tai, sudarė pradinio, pagrindinio ir vidurinio ugdymo įstaigos, t. y. apie 87 proc.
Vertinant aktyvių protrūkių skaitlingumą, tendencijos nesikeičia – absoliuti dauguma, t. y. 98 proc., protrūkių nėra skaitlingi, juose registruota mažiau nei dešimt susijusių pirminių atvejų. Gausių protrūkių, kuriuose pirminių susijusių atvejų skaičius viršija 20, šiuo metu registruoti trys (Marijampolės apskrityje).
Vertinant protrūkių pasiskirstymą regionuose, daugiausia jų registruota Kauno, Vilniaus ir Panevėžio apskrityse, kaip ir savaitę prieš tai.
Daugelyje sektorių – palankios tendencijos
Mažiau aktyvių COVID-19 ligos protrūkių praėjusią savaitę registruota gydymo įstaigose, taip pat socialines paslaugas teikiančiose įstaigose, atitinkamai – 48 (prieš savaitę – 56) ir 8 (prieš savaitę – 15) protrūkiai.
Gamybos sektoriaus įmonėse padėtis, kaip rodo NVSC duomenys, praėjusią savaitę nežymiai, bet taip pat gerėjo. Šiame sektoriuje registruotų aktyvių COVID-19 protrūkių skaičius siekė 38, t. y. dešimtadaliu mažiau nei 50-ąją metų savaitę.
Prekybos, maisto pramonės, siuvimo, statybų, logistikos ir transporto, taip pat paslaugų sektoriaus įmonėse 51-ąją metų savaitę specialistai taip pat fiksavo palankias tendencijas – registruotas nuo kelių iki keliolikos procentų siekęs aktyvių COVID-19 ligos protrūkių mažėjimas.
Bendrai praėjusios savaitės pabaigoje Lietuvoje fiksuoti 575 aktyvūs COVID-19 ligos protrūkiai, kai savaitę prieš tai – 701 aktyvus COVID-19 ligos protrūkis.
NVSC primena, kad protrūkis – tai staigus užkrečiamųjų ligų išplitimas, apėmęs riboto skaičiaus žmonių grupę ir (ar) ribotą teritoriją, t. y. du ir daugiau tarpusavyje susiję ligos atvejai laiko ir vietos požiūriu.
Specialistai ragina prisidėti prie viruso suvaldymo
Žmonės, kuriems nepavyko išvengti susidūrimo su virusu, gali prisidėti, kad kuo greičiau būtų nutraukta viruso plitimo grandinė, savarankiškai užpildydami užsikrėtusiesiems skirtą anketą https://atvejis.nvsc.lt/ ir pateikę išsamius duomenis, kaip ir kur užsikrėtė, su kuo turėjo didelės rizikos kontaktą.
Kuo greičiau žmogus pateiks šią informaciją, tuo greičiau bus izoliuoti su užsikrėtusiuoju bendravę ir kitiems riziką užsikrėsti galintys kelti žmonės, o tai reiškia – stabdomas tolesnis viruso plitimas. Tai ypač svarbu šiuo metu, kai stebimas naujų COVID-19 ligos atvejų augimas.
Vakcinacija
Specialistai primena, kad Lietuvoje vykdoma masinė vakcinacija, tad visi asmenys nuo 5-erių metų raginami registruotis skiepui internetu www.koronastop.lt arba, jeigu nėra galimybės to padaryti, skambinti Karštosios linijos numeriu 1808. Vaikus vakcinai registruoja tėvai (įtėviai), globėjai arba rūpintojai.
Taip pat 18 metų ir vyresni gyventojai jau gali revakcinuotis. Registruotis sustiprinančiajai vakcinos dozei galima įprastu būdu: internetu www.koronastop.lt arba Karštosios linijos trumpuoju telefono numeriu 1808. Vakcinuotis taip pat galima pas šeimos gydytoją. Norėdami sužinoti, ar jų asmens sveikatos priežiūros įstaiga vykdo skiepijimą nuo COVID-19 ligos, gyventojai turėtų kreiptis į įstaigos registratūrą.
COVID-19 statistika: 1596 nauji atvejai
Praėjusią parą nustatyti 1596 nauji COVID-19 atvejai, mirė 18 žmonių, rodo antradienį paskelbti Statistikos departamento duomenys.
17 mirusiųjų buvo neskiepyti arba paskiepyti nepilnai.
Praėjusią parą 1840 žmonių paskiepyta pirmąja vakcinos doze, iš viso paskiepyti 20 tūkst. 889 žmonės.
Ligoninėse šiuo metu gydomi 1133 COVID-19 sergantys pacientai – keliasdešimt mažiau, nei buvo praėjusią parą, 116 iš jų – reanimacijoje.
Šalyje praėjusią parą atlikta apie 8,9 tūkst. molekulinių (PGR) ir per 7,7 tūkst. antigeno tyrimų dėl įtariamo koronaviruso.
14 dienų naujų susirgimų koronavirusu skaičius 100 tūkst. gyventojų beveik nepakito ir siekia 724,9 atvejo. Septynių dienų teigiamų diagnostinių testų rodiklis kiek išaugo ir siekia 11 procentų.
Nuo pandemijos pradžios šia infekcine liga Lietuvoje susirgo beveik 514 tūkst. gyventojų, o nuo jos mirė daugiau nei 7,3 tūkst. žmonių.
Ligoninės ir mirtys
Praėjusią parą į ligonines dėl COVID-19 paguldyti 99 žmonės – beveik tiek pat, kiek ankstesnę parą.
65 pacientams taikoma dirbtinė plaučių ventiliacija, deguonis papildomai tiekiamas 957 žmonėms.
Sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys anksčiau yra sakęs, kad griežtos pandemijos valdymo priemonės būtų pradedamos taikyti tuo atveju, jeigu šalies gydymo įstaigose būtų užimta 240 reanimacijos lovų.
Vyriausybė taip pat yra nusprendusi, jog reikalavimai neturintiesiems galimybių paso būtų atlaisvinami tada, kai per kalendorinę savaitę ligoninėse nebūtų gydoma daugiau nei 300 koronavirusu sergančių pacientų.
Nuo COVID-19 praėjusią parą mirė šeši 90–99 metų, penki 80–89 metų, keturi 70–79 metų žmonės. Dar po vieną mirusįjį priklausė 60–69, 50–59 ir 40–49 metų grupėms.
Pilnai paskiepytas buvo vienas iš jų, jis priklausė 60–69 metų grupei.
Iš 7,3 tūkst. asmenų, iki šiol mirusių nuo COVID-19, pilnai paskiepyti buvo 627. Tiesiogiai ir netiesiogiai su COVID-19 siejama apie 13,8 tūkst. mirčių.
Dvylikamečiams pradedamas taikyti galimybių pasas
Nuo antradienio galimybių pasas tampa privalomas vaikams nuo 12 metų ir dviejų mėnesių.
Jis bus reikalingas prekybos ir pramogų vietose, dokumento nebus reikalauja mokyklose ar būreliuose.
Iki šiol galimybių paso reikėjo vaikams nuo 16 metų.
Tuo metu pilnai paskiepytiems, tačiau sustiprinančios skiepo dozės negavusiems pilnamečiams gyventojams įvedamas septynių mėnesių šio dokumento galiojimo laikas.
Tai reiškia, kad šis dokumentas nebegalios tiems, kurie pilnai pasiskiepijo iki vasaros pradžios.
Taip pat sustiprinančios dozės negavę tam tikrų sektorių pilnai paskiepyti darbuotojai turės profilaktiškai testuotis, kaip tą šiuo metu daro nepasiskiepijusieji.
Testavimas būtinas nepasiskiepijusiems gydymo, socialinių paslaugų, mokyklų, darželių darbuotojams, vaistininkams, vežėjams, kariams, taip pat laisvalaikio, pramogų, viešojo maitinimo, prekybos, gamybos sektorių darbuotojams.
Kaip ir iki šiol, galimybių pasas septynis mėnesius galios persirgusiems žmonėms, du mėnesius – po teigiamo antikūnų testo. Gavus teigiamą antikūnų testo atsakymą, taip pat du mėnesius darbuotojams nereikia tirtis profilaktiškai.
Sveikatos apsaugos ministerija atkreipia dėmesį, kad pagal pilną skiepijimo schemą vakcinuotiems nepilnamečiams galimybių pasas galiojimo termino neturės.
Kaip ir iki šiol, šį dokumentą atnaujinti reikės kas du mėnesius.