Panevėžio palaikomojo gydymo ir slaugos, Panevėžio poliklinikos, Odontologijos poliklinikos bei Fizinės medicinos ir reabilitacijos centro direktoriams leista išsimokėti 3 300–3 780 litų (neatskaičius mokesčių) premijas.
Savivaldybės Sveikatos skyriaus vedėjas Mindaugas Burba sako, kad premijas sveikatos priežiūros įstaigų vadovai galėjo gauti ir 2012 metų pabaigoje, tačiau pasikuklino prašyti, o savivaldybė nesusivokė pasiūlyti. Kai medikai praėjusių metų pradžioje atitoko ir pareiškė norą būti pamaloninti piniginėmis premijomis, šaukštai buvo po pietų. Mat pagal įstatymus, viešųjų įstaigų vadovaujantiems darbuotojams už gerus darbo rezultatus ir gerą darbo pareigų atlikimą premija iš sutaupytų įstaigos lėšų, skirtų darbo užmokesčiui, gali būti išmokama paskutinį kalendorinių metų mėnesį.
Todėl praėjusių metų gale Sveikatos skyrius nesnaudė ir gydymo įstaigų stebėtojų taryboms pasiūlė paskatinti vadovus premijomis, prilygstančiomis vadovo vienos mėnesinės algos pastoviosios dalies dydžiui.
Gydymo įstaigų vadovų darbo užmokestį sudaro pastovioji dalis, priklausanti nuo įstaigos darbuotojų skaičiaus, ir kintamoji, kurią kasmet nustato steigėjas, atsižvelgdamas į vadovų darbo rezultatus.
Premijos savivaldybėms priklausančių poliklinikų ir ligoninių vadovams gali būti mažesnės už tą mėnesį mokamos mėnesinės algos pastoviosios dalies dydį, be ne didesnės.
Miesto valdžia Panevėžio palaikomojo gydymo ir slaugos ligoninės direktorei Violetai Grigienei, Odontologijos poliklinikos direktoriui Karoliui Valantinui, Miesto poliklinikos direktorei Irenai Čeilitkienei, Fizinės medicinos ir reabilitacijos centro vadovui Jonui Laurinaičiui leido išsimokėti maksimalaus dydžio premijas.
Nuskriaudė tik vieną
„Visų įstaigų vadovų darbas vertinamas gerai – kodėl žmonių nepaskatinus? Juolab kad užpernai jie liko be premijų“, – „Sekundei“ teigė M. Burba.
Iš penkių Savivaldybei priklausančių gydymo įstaigų vadovų be premijos liko tik Panevėžio greitosios medicinos pagalbos stoties direktorius Vilius Mitka.
„Sekundė“ jau rašė, kad metų pabaigoje Greitosios medicinos pagalbos stoties darbuotojai sukėlė maištą. Prastomis darbo sąlygomis, sumažintais atlyginimais, neracionaliu lėšų naudojimu ir psichologine įtampa darbe besiskundžiantis medikai ir vairuotojai su skundais kreipėsi į Sveikatos apsaugos ministeriją, Valstybinės darbo inspekcijos Panevėžio skyrių, Visuomenės sveikatos centrą ir Panevėžio savivaldybę.
Darbo inspektoriai ir Visuomenės sveikatos centro specialistai Panevėžio greitosios medicinos pagalbos stotyje nustatė nemažai pažeidimų. Paaiškėjo, kad Greitosios medicinos pagalbos stoties darbuotojų darbo sąlygos kelia pavojų ir jiems patiems, ir pacientams.
Medikai dėl taupumo vienkartinius instrumentus naudoja kelis kartus, neturi kur nusiprausti, nėra paskiepyti nuo hepatito B, o pernai krauju ir kitais fiziologiniais skysčiais suteptas uniformas turėdavo skalbti namuose. Situacija pasikeitė tik po tikrinimų.
Greitosios darbuotojai yra pareiškę nepasitikėjimą direktoriumi V. Mitka ir pavaduotoja Jolanta Štariene. Todėl Savivaldybė nusprendė V. Mitkai piniginės premijos neskirti. Neatmetama, kad jam gali būti sumažinta ir kintamoji atlyginimo dalis.
Greitosios darbuotojų iškeltos problemos dar kartą bus svarstomos įstaigos stebėtojų taryboje kitą savaitę.
Sumažėjo mažiau nei tikėjosi
Nuo 2012 metų pradžios savivaldybių viešųjų asmens sveikatos priežiūros įstaigų vadovų darbo užmokestis susietas su darbuotojų skaičiumi. Kuo jų mažiau, tuo mažesnė direktoriaus alga.
Panevėžio gydymo įstaigų vadovai reagavo itin neigiamai. Jie nuogąstavo, kad jų atlyginimai mažės 30–40 proc., skundėsi, kad uždirbs mažiau už pavaldinius. Tačiau atrodo, kad taip neatsitiko, nes Savivaldybė nustatė nemažus kintamosios dalies priedus.
Pavyzdžiui, didžiausios miesto pirminės sveikatos priežiūros įstaigos – Panevėžio miesto poliklinikos – direktorė Irena Čeilitkienė gauna apie 15 proc. mažiau nei iki 2012-ųjų. Jos pastovioji darbo užmokesčio dalis siekia 4,3 tūkst. litų „ant popieriaus“, o Savivaldybė yra nustačiusi dar 40 proc. priedą.
Praėjusių metų pabaigoje premiją išsimokėjusi direktorė savo ruožtu nemaža suma paskatino ir savo pavaduotoją bei buhalterę, o darbuotojams Kalėdų proga dovanojo prekybos centro čekius.
Odontologijos poliklinikos direktoriaus K. Valantino piniginė paplonėjo, bet irgi ne taip drastiškai, kaip bijota. 2,5 tūkst. litų algą gaunančiam vadovui Savivaldybė yra nustačiusi 40 proc. priedą. Dabar direktorius atskaičius mokesčius gauna apie 3,5 tūkst. litų, iki 2012-ųjų jo atlyginimas buvo keliais šimtais litų didesnis.
Rajonas vadovų nepagerbė
Panevėžio rajono poliklinikos Personalo administravimo skyriaus vedėja Stasė Venslavičienė sakė, kad nei pernai, nei užpernai premijos Panevėžio rajono poliklinikos direktorei Irenai Janušonienei ir Krekenavos pirminės sveikatos priežiūros centro vadovei Nijolei Lekerauskienei neskirtos.
„Jos neprašė, mes nesiūlėm“, – paaiškino vedėja.
Pasak S. Venslavičienės, pasikeitus atlyginimų nustatymo tvarkai, šioms vadovėms darbo užmokestis ir taip gerokai išaugo, nes jų vadovaujamose sveikatos priežiūros įstaigose nemažas darbuotojų skaičius. Iki tol I. Janušonienė atskaičius mokesčius negaudavo 4 tūkst. litų.