Meras ir administracijas vadovas – konservatoriai

Nenorėjusios visą mėnesį gyventi įtampoje, su nerimu laukdamos paskutinės nakties, daugiausia mandatų pelniusios partijos nusprendė atsižvelgti į Vyriausybės rekomendacijas bei suformuoti valdančiąją daugumą tokiu pat partiniu principu kaip ir šalies. Antradienį į konservatorių būstinę atvykę liberalai aptarė koalicijos galimybę, o šiandien popiet ir pasirašė dokumentą. Savo parašus šalia padėjo ir Lietuvos centro partijos vietos lyderiai Nerijus Stasiulis bei Albinas Stankus, dar rinkimų naktį pareiškę didžiosioms partijoms, jog šioms suvienijus jėgas ir pradėjus dirbti bendrai, jie prisijungsią bendram darbui.

Penkiolikos narių koalicija nusprendė, kad mero postas atitenka didžiausią rinkėjų pasitikėjimą pelniusiam Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų vietos lyderiui Šarūnui Vaitkui. Konservatoriams atiteks ir administracijos direktoriaus postas, liberalcentristams – vicemero, Liberalų sąjūdžiui – administracijos vadovo pavaduotojo. Kaip žurnalistams pabrėžė koalicijos partneriai, konkrečios kandidatūros dar neaptartos, aiški tik viena – mero.

Būsimasis kurorto vadovas Š.Vaitkus žurnalistams paaiškino, jog kitą savaitę koalicija derins savo programų nuostatas, kurios, pabrėžė – esančios labai panašios. Net keliskart paprašyti paminėti bent kelis išskirtinius programų punktus, dėl kurių labiausiai nesutariama, nė vienas iš politikų to nesugebėjo padaryti. Priešingai, visi pabrėžė programas esant itin panašias, o dabar esą svarbiausia – dirbti miesto labui.

Centro partija postų atsisakė

Žiniasklaidos atstovams pasidomėjus, kodėl liberalcentristai, pelnę 4 mandatus, abu svarbiausius postus – miesto ir Savivaldybės administracijos vadovų – atidavė konservatoriams, Remigijus Alvydas Kirstukas paaiškino, jog politinė etika reikalaujanti valdžią perduoti didžiausią rinkėjų pasitikėjimą pelniusiai partijai. N.Stasiulis pridūrė, kad tik taip įmanoma sėkmingai dirbti, o Elena Kuznecova pabrėžė, jog administracijos direktorius – skiriamas mero. Beje, Savivaldybės kontroliere dirbanti politikė patikino darbą miesto Taryboje pradėsianti jau pasitraukusi iš šiuo metu užimamų pareigų.

Viena koalicijos partnerė, Centro partija, neprašė nė vieno valdžios posto. „Pasitikėjimo mandatą davėme vykdomajai valdžiai. Mes pasisakėme už vienybę ir, manome, tarpusavyje tartis trims kur kas lengviau nei esant daugiau dalyvių. Mes siekėme tik vieno – kad partijos nebeeikvotų jėgų pozicijos bei opozicijos dėlionėms. Iš anksto buvome pareiškę – jei liberaliosios jėgos su konservatoriais susijungs, mes iš karto sakome „taip“. Manau, tai jiems irgi padėjo apsispręsti, - dar prieš koalicijos pasirašymą kalbintas „Vakarinei Palangai“ sakė N.Stasiulis. - Kitos mažosios partijos galbūt turėjo daugiau politinių ambicijų, todėl su jomis nepavyko susitarti, o iš šios kadencijos tikiuosi, kad duok Dieve, Palangai bus tik geriau. Sutampant vietos ir centrinei šalies valdžiai turėsime galimybę įsisavinti daugiau ir ES lėšų, ir įvairių investicijų“.

Pakvietė konservatoriai

„Jungtis su konservatoriais buvo bendra liberalų pozicija, - laikraščiui sakė liberalcentristų vietos skyriaus pirmininkas Saulius Simė. - Tačiau mus šnekėtis pirmieji pakvietė konservatoriai. Žinoma, buvo aptarti įvairūs variantai, bet tokia koalicija, manau – šiuo metu pati geriausia Palangai“.

Pasidomėjus, kam planuojama užleisti vicemero postą, S.Simė tikino, jog konkrečiai apie tai dar nešnekėta. „Kiek žinau, jo atsisako ir R.A.Kirstukas, ir V.Stalmokas, tad kol kas kalbama apie mano kandidatūrą, bet tai dar tikrai neaišku“, - sakė politikas. Kaip liberalcentristas įsivaizduoja darbą vienoje komandoje su šios kadencijos didžiausiais oponentais? „Iš tikrųjų tai labai normalus dalykas. Palangos savivaldos istorijoje jau yra buvę, kai kartu dirbome su konservatoriais. O būdami opozicijoje jie neturėjo kito kelio, kita vertus, stipri opozicija – irgi gerai. Tačiau tie metai pasibaigė, reikia dirbti toliau. Ir tai turėtų pavykti kur kas geriau, kai vietos valdžia sutampa su Respublikos“.

Auksiniam mandatui šansų nepaliko

Liberalų sąjūdžio Palangoje lyderis Julius Tomas Žulkus minėjo irgi tą patį, kaip ir kitos partijos, šios dešiniųjų-centro koalicijos privalumą. „Kiekviena iš mūsų partijų turi ir savo deleguotus ministrus Vyriausybėje, tad tai – istorinis Palangos šansas dirbti kuo produktyviau miestui, sulaukiant ir aukščiausios valdžios palaikymo. Pagaliau baigiasi šis pozicijų-opozicijų karas, ir, be abejo, pasirašyti šią sutartį paskatino ir kitu atveju tvyrojusi nežinia dėl miesto valdžios. Koalicija su mažosiomis partijomis būtų buvusi pernelyg trapi. Juk visada paskutinę akimirką atsiranda auksiniai berniukai arba kitaip vadinamas auksinis mandatas“, - laikraščiui sakė J.T.Žulkus.

Ši partija, surinkusi 3 mandatus, į administracijos direktoriaus pavaduotojo postą, kol kas svarstanti deleguoti ir šią kadenciją šias pareigas užėmusį Bronių Martinkų.

Koaliciją pasirašė trylika politikų. Iš anksto savo parašą dokumente padėjęs konservatorius Giedrius Šatkauskas, po susitikimo savo namuose jį pasirašė šios kadencijos meras Vytautas Stalmokas, dabar nedirbantis dėl ligos.