Žmonės išsiųs metų metus siųstas formas ir manys jau skyrę paramą

Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) kovo pradžioje informavo, kad gyventojai nuo šių metų gali paremti ne tik visuomenines organizacijas, fondus ir kitus paramos gavėjus, skirdami jiems iki 2 proc. GMP dalies, bet ir papildomai iki 1 proc. skirti politinėms partijoms (iš viso – 3 proc. nuo praėjusiais metais sumokėto GMP). Šiuo tikslu skubos tvarka buvo pakeista ir paramos skyrimo forma. Kol kas galioja abi formos – senoji ir naujoji, tačiau nuo balandžio 1 d. žmonės VMI, gavusi seno pavyzdžio formą, ją tiesiog atmes kaip netinkamą.

Anot paramos fondo „Jaunimo linija“ vystymo direktoriaus Valento Nevieros, naujoji forma iš esmės nėra bloga, tačiau nevyriausybininkai įsitikinę, kad ji, atsiradusi tik paskutinėmis vasario dienomis, sukels pakankamai sumaišties.

„Visoms nevyriausybinėms organizacijoms tokia parama yra labai svarbi, taip pat ir mums. Todėl mes jau iš anksto ruošėmės, raginome žmones skirti mums paramą, aiškinome, kam jų pinigus naudosime. Tačiau netikėtai paramos skyrimo tvarka pasikeitė. Jei žmogus, nežinantis apie šiuos pasikeitimus, balandžio pirmomis dienomis užpildys seną formą, ji tiesiog negalios. Apie tai žino net ne visos organizacijos. Mažai kas pamatė išplatintą Mokesčių inspekcijos pranešimą. Su nevyriausybinėmis organizacijomis šie pakeitimai nebuvo derinami. Daug organizacijų buvo iš anksto atsispausdinusios formas ir dalino jas per įvairius renginius, o žmonės išsiųsti jas į VMI gali bet kada. Bent jau komunikacijos galėjo būti daugiau – jei formos nepildai VMI puslapyje ar nepasiskambi pasiteirauti, vargu, ar ką žinosi“, - pasakojo V. Neviera.

Problemą mato ir Maisto banko direktorė Deimantė Žebrauskaitė. Anot jos, dalis nevyriausybinių organizacijų įdės daug darbo ir pastangų, kad susirinktų paramą, bet realiai jos negaus, juolab kad nemažai jų rėmėjų paramą skiria ne elektroniniu būdu.

„Manome, kad proceso viduryje tikrai ne laikas keisti sistemą. Tai reikėjo padaryti iki Naujųjų metų arba jau kitais metais. Suprantu, kad partijoms irgi reikia paramos, tačiau informuoti apie tai reikėjo aiškiau ir daugiau. Nevyriausybinėms organizacijoms 2 proc. yra labai svarbi parama. Daugeliui mažesnių organizacijų ji sudaro pagrindines pajamas“, - teigė pašnekovė.

Anot D. Žebrauskaitės, dabar susidarė tokia situacija, kad partijos iš savo rėmėjų paramą tikrai susirinks, nes pastarieji bus informuoti apie teisingą formą, o norintiems skirti paramą kitoms veikloms, reikės pasistengti tai padaryti teisingai. „Mes prašome savanorių pranešti savo artimiesiems ar draugams, kuriems jie dalino formas, kad šie jas išsiųstų iki kovo 31 d. Tačiau kai mes anketas daliname parduotuvėje, negalėsime kontroliuoti, kada žmogus jas išsiųs. Bent 10 proc. žmonių paramą tikrai deklaruoja paskutinėmis dienomis“, - svarstė „Maisto banko“ vadovė.

Baiminasi netekti 30 proc. buvusios paramos

„SOS vaikų kaimų“ draugijos lėšų paieškos ir komunikacijos specialistė Indrė Čepulytė pasakojo skambinėjusi į VMI inspekciją nuo pat metų pradžios. Iš pradžių buvo sakoma, kad formos greičiausiai keisis, vėliau – kad keisis, tačiau nežinia kada, o pasikeitė jau įsibėgėjus paramos skyrimo procesui.

„Tačiau kaip tik dabar prasideda pagrindinis paramos teikimo srautas ir baisu, kad žmonės nespės persiorientuoti. Kai kurie paskambina ir klausia informacijos, tačiau daug žmonių tiesiog įpratę kasmet užpildyti tą pačią formą. Manau, galime netekti pakankamai didelės paramos dalies – apie 30 proc. turbūt tikrai prarasime dėl nesusipratimų, kai žmonės paskutinėmis dienomis pateiks senas formas. Be to, bus daugiau neteisingai užpildytų formų, nes seną formą žmonės jau išmokę pildyti, bet dabar teks mokytis vėl iš naujo.

Tokie pasikeitimai tikrai ne mūsų naudai. Ką gali žinoti, gal toks ir tikslas. Tuo tarpu partijoms tai bus naudinga, nes žmonės, kurie norės skirti pinigų partijoms, juos galės skirti tik teisingai, o žmonės, nuo balandžio 1 d. 5 VMI atsiuntę senas formas, apie tai nebus informuojami. Partijoms taip pat gali būti labai naudinga nuo šių metų atsiradusi galimybė paramą teikti iškart keletui metų (iki penkerių metų). Partijoms arba tokioms organizacijoms, kurios turi labai daug žmonių, kurie joms padeda, pavyzdžiui, „Pifas“, bus gerai, bet tos organizacijos, kurios kovoja už kiekvieną žmogų, tikrai nukentės“, - įsitikinusi pašnekovė.

VMI: paramos gavėjai patys turi pasistengti, kad juos pasiektų parama

VMI atstovas spaudai Darius Buta teigė problemų, kurias galėtų sukelti minėta tvarka, nematantis.

„Juk šiuo metu paramą galima teikti tiek sena, tiek nauja forma. Problema kiltų, jei senos formos nebūtų priimamos ir prašytume laukti iki balandžio 1 d. Jeigu rėmėjų gaudytojai taip aktyviai gaudo rėmėjus, manau, jie ir turėtų juos informuoti apie naują formą. Mokesčių inspekcija visiems siūlo teikti deklaracijas elektroniniu būdu, kadangi taip pirmiausiai apsaugomi paties žmogaus duomenys, panaikinama bet kokia galimybė, kad jie gali patekti į kitų žmonių rankas, kad jais gali kažkas pasinaudoti skirdami paramą kitais metais be žmogaus žinios. Mūsų deklaravimo sistemoje yra visa informacija apie tai, kokią reikėtų teikti formą. Taigi jei paramos gaudytojai labai būgštauja dėl to, kad jie išdalino senos formos prašymus ir tuos prašymus žmonės pristatys vėliau, jie ir turėtų būti suinteresuoti, kad žmonės pateiktų teisingus prašymus“, - teigė pašnekovas.

VMI atstovas pabrėžė, kad jei žmogus pateiks senos formos prašymą, vėliau jis galės pateikti ir naujos formos prašymą, nes savo sprendimus iki pat termino pabaigos galima koreguoti. Terminas koreguoti prašymus pratęstas iki liepos 31 d.

„Suprantu, kad daug organizacijų tiesiog dalina prašymus žmonėms. Tačiau dar kartą noriu priminti, kad žmogus, užpildęs tokį prašymą ir pateikęs jį organizacijai, rizikuoja savo duomenimis. Nieko bloga nenoriu pasakyti apie organizacijas, bet niekas nėra garantuotas, kad šie duomenys nenutekės. Beje, jau kelerius metus nepriimame šūsnių formų, sudėtų į vieną voką, kurį atsiuntė organizacija. Kiekvienas prašymas turi būti atsiųstas atskirame voke“, - pasakojo D. Buta.

VMI duomenimis, praėjusiais metais beveik 414 tūkst. gyventojų apie 36,5 mln. litų skyrė 17,7 tūkst. organizacijų. 2010 m. 456 tūkst. gyventojų 16,7 tūkst. organizacijų skyrė apie 40 mln. litų. Paskaičiuota, kad šiemet maksimali suma, kurią paaukotų gyventojai, skirdami papildomai dar 1 proc. GPM partijoms paremti, galėtų siekti 30 mln. litų.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją