Čia galima sužinoti visas Kuršių nerijos paslaptis

Atvykę į šį lankytojų centrą Juodrantėje sužinos visas Kuršių nerijos paslaptis, o „Delfi“ komandai jas atskleidė lankytojų centro specialistė Gabrielė Beinoraitė.

„Kuršių nerijos nacionalinio parko lankytojų centras atsidarė visai neseniai. Mes skaičiuojame trečią savo veiklos mėnesį. Ir laukiame čia lankytojų ne tik rudenį, bet taip pat dirbsime ir visą žiemą. Pirmame aukšte įrengta skaitykla, kurioje yra vienas ekspozicijos elementas – pažinimo stalas. Čia kviečiame žmones susipažinti su Kuršių nerijos nacionalinio parko veikla, istorija ir taip pat galima atlikti žinių testą ir pasitikrinti, ką žinote apie Kuršių neriją. O ant sienos mes pristatome gyvūnus, kurie gyvena Kuršių nerijoje. Tai yra jų autentiški dydžiai ir pėdsakai. Šią sieną labai mėgsta vaikai ir labai nustemba, kai pamato, kokio didumo yra briedis“, – teigė G. Beinoraitė.

Visai šalia yra kita erdvė, kurioje mėgsta laiką leisti vietos gyventojai ir turistai. Prie skaitykloje esančių stalų galima prisėsti ir padirbėti.

„Čia galima dirbti kompiuteriu. Taip pat yra vaikų žaidimų kampelis. Turime žaidimų apie Kuršių neriją. Šiuos žaidimus gali žaisti visa šeima. Be to, yra paroda. Ji yra keičiama. Kviečiame menininkus pamatyti mūsų erdves ir pasiūlyti savo meno kūrinius eksponuoti. Taip pat turime biblioteką. Joje yra Kuršių nerijos nacionalinio parko surinkta literatūra.

Įvairių ir įdomių knygų pas mus rasite. Greta – lentyna, kur yra įvairių lankstinukų turistams. Juose – svarbiausia ir naudingiausia informacija, kur galima nukeliauti, ką pamatyti. Šiose erdvėse organizuojame įvairias edukacijas tiek vaikams, tiek suaugusiems. Kviečiame ir vietos bendruomenę teikti pasiūlymus, kaip šitas erdves kuo labiau įveiklinti“, – kalbėjo lankytojų centro specialistė.

Kitoje pirmo aukšto erdvėje – didžiulis ąžuolinis stalas.

„Tai yra vieta, kur pirmiausia patenka mūsų lankytojai ir jie pamatę šį stalą iš tikrųjų nustemba. Labai nori jį liesti ir jis sukelia labai didelį įspūdį. Šitas beveik 6,5 m ąžuolas atkeliavo pas mus iš Kauno rajono. Jis yra virtęs nuo žaibo. Ant jo yra išgraviruotas Kuršių nerijos žemėlapis. Čia galite pamatyti pažymėtas gyvenvietes, įvairias lankytinas vietas. Taip pat pažymėta tiek dviračių, tiek automobilių takas, kopos. Čia pristatomos vietos, kurių atvykus patartina nepraleisti“, – aiškino G. Beinoraitė.

Įspūdinga ekspozicija

O visai šalia yra durys, per kurias patenkama į naujai įrengtą ekspoziciją „Sukurta vėjo, smėlio ir vandens“.

„Žmonės patenka į tokią mistišką erdvę. Su garso ir vaizdo efektais jus pasitiko vėjo brizas. Patekote į tokį smėlio gūsį, kuris sukasi ratu. Centrinėje smėlio pustymo instaliacijoje pristatome žmonėms smėlio pustymo laikotarpį. 16-19 amžiuje vyko didieji pustymai. Yra pažymėtos užpustytos gyvenvietės. 14 jų liko po smėliu. Apačioje yra žaidimai vaikams. Tai yra edukacinio pobūdžio įvairūs maži langeliai. Vaikai mėgsta mažus langelius ir jie gali tuose langeliuose kažką įdomaus nuveikti ir paliesti. Taip pat turime žaidimą, kai galima bumbinti „Stintapūkį“. Taip pat yra ekranas, kur pristatoma Kuršių nerijos formavimosi istorija. Ji prasideda seniai, prieš 14 tūkstančių metų“, – teigė G. Beinoraitė.

Ant kitos sienos yra pavaizduotas Kuršių nerijos skerspjūvis nuo Baltijos jūros iki Kuršių marių.

„Čia matote ir Didįjį kopagūbrį, pajūrio palvę, apsauginį kopagūbrį. Palietus tam tikrus šviečiančius taškelius ekrane atsiranda vizualizacijos, kurios pristato įvairias temas apie Kuršių nerijos tam tikrą laikotarpį. Taip pat turime zonas su smėliu, kurios visą laiką primena vasarą, nes tos lempos yra šiltos. Galima lytėjant prisiminti vasarą, kažką nupiešti, sukurti. Šiuos šviesos stalus mėgsta ir vaikai, ir suaugusieji. Be to, ekspozicijoje turime mikroskopą. Čia galima pažiūrėti įvairių gamtos objektų padidintą vaizdą. Galiausiai galima surasti lobių knygą, kurioje lankytojai supažindinami su Kuršių nerijos gamtinėmis buveinėmis ir jose augančiais augalais bei gyvenančiais gyvūnais“, – kalbėjo G. Beinoraitė.

Anot jos, ekspozicija yra skirta sužadinti smalsumą, sukelti norą pažinti Kuršių neriją.

Antrame lankytojų centro aukšte yra garsų kampelis su pasakiško grožio vaizdu į Kuršių marias.

„Čia galima patogiai prisėsti, pasigrožėti vaizdu. Taip pat galima pasiklausyti garsų, kadangi mūsų ekspozicija skatina smalsumą ir per įvairius pojūčius. Čia galite pasiklausyti ne tik gamtos garsų, bet ir kuršininkų kalbos. Tai yra ypatinga čia gyvenusių žmonių kalba. Taip pat galima išgirsti ir kitų garsų: visų paslapčių atskleisti nenoriu. Lankytojų centre žmonių laukiame ne tik vasarą, bet ir žiemą. Dirbsime visus metus. Savo darbo laiką skelbiame tiek internetinėje svetainėje, tiek feisbuko paskyroje“, – teigė G. Beinoraitė.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (1)