„Politiškai aš galiu įvertinti, kad šis skandalas buvo didžiausias skandalas per pastaruosius keletą metų, susijęs su labai įtakinga buvusia konservatorių partijos ministre. Ir mes turime išsiaiškinti viską iki galo. Ir tada sudėti taškus ant „i“, – žurnalistams Briuselyje ketvirtadienį sakė G. Nausėda.
Jis nesiėmė vertinti teisėsaugos darbo ir patikino, jog politikai neturėtų tam daryti jokios įtakos.
„Aš nesiimsiu vertinti mūsų teisėsaugos institucijų darbo, nes visa tai, ką jie daro – jie yra nepriklausomi tai daryti. Bet koks politikų kišimasis į jų veiklą būtų netoleruotinas“, – kalbėjo prezidentas.
„Džiaugiuosi, kad, kol kas, kiek aš matau, politinės partijos, jų lyderiai santūriai komentuoja ir nekvestionuoja šito fakto, nes tiesiog vyksta tyrimas, atsiranda naujų aplinkybių“, – apibendrino G. Nausėda.
Šimonytė: nežinau, kodėl ponas G. Nausėda mano, kad „Foxpay“ skandalas yra politiškas
Premjerė Ingrida Šimonytė nesutinka su prezidento Gitano Nausėdos pareiškimas, kad „Foxpay“ skandalas yra didžiausias politinis skandalas per keletą metų. Ministrė pirmininkė įsitikinusi, kad politinio dėmens šiame skandale nėra.
„Aš nežinau, kodėl ponas G. Nausėda mano, kad tai yra politiškas skandalas. Tai yra veikiausiai nusikalstamos veikos, apie kurias aš čia kažkokių komentarų pateikti negaliu, tai yra Baudžiamojo kodekso dimensija. Ir kadangi tai yra ikiteisminio tyrimo informacija, tai tuos dalykus, tiek, kiek gali pakomentuos atitinkamos institucijos“, – antradienį žurnalistams teigė I. Šimonytė.
Visgi ji tikina matanti pastangas šį skandalą prisieti prie atskirų TS-LKD narių.
„Aš matau tas pastangas visais būdais kažkaip prisieti šį skandalą prie atskirų Tėvynės sąjungos narių. Bet iš tos informacijos, kurią aš turiu, aš neturiu jokios informacijos, kad kokiam nors Tėvynės sąjungos politikui esamam, buvusiam ar būsimam būtų pateikti kokie nors įtarimai ar jie turėtų kokį nors procesinį vaidmenį tame ikiteisminiame tyrime“, – pabrėžė premjerė.
„Jūs bandote pasakyti, kad „Foxpay“ ir Monika Navickienė yra kažkoks lygybės ženklas. Aš neturiu jokios informacijos apie tai“, – akcentavo ji.
Premjerė, tikino šioje „Foxpay“ istorijoje nematanti M. Navickienės ar Vyriausybės pažeidžiamumo.
„Sakyti, kad jeigu kažkur kažkas kažką pažįsta, tai dėl to visa Vyriausybė, visas Seimas, visa bendruomenė kažkame dalyvauja... Na, atsiprašau, bet man atrodo, kad jūs turėtumėte remtis faktais“, – pabrėžė premjerė.
„Dėl to fakto, kad vyksta kažkokie procesiniai veiksmai, daryti kažkokias apibendrinančias išvadas, aš atsiprašau, aš nežinau, kad man kokį poveikį darytų tas žmogus, kurio aš niekada akyse nesu mačiusi“, – akcentavo ji.
I .Šimonytė nenorėjo komentuoti ir klausimų, ar M. Navickienės sutuoktinio verslams negalėjo būti kuriamos palankesnės sąlygos.
„Prielaidų galima daryti visokių. Yra žmonių, kurie daro prielaidą, kad žemė yra plokščia. Bet jeigu yra padaryti nusikaltimai, tai tuos nusikaltimus tiria Lietuvoje teisėsaugos institucijos. Ir aš nė kiek neabejoju, kad tie nusikaltimai bus ištirti“, – sakė I. Šimonytė.
„O toliau apie kažkokius išvedžiojimus, kad galbūt kažkas galėjo būti, tai aš atsiprašau, bet tai yra dalykai, kurie negali būti pakomentuoti. Nes aš noriu konkretaus kaltinimo ir tada į tą konkretų kaltinimą galiu atsakyti. Į tokius neapibrėžtus pasisakymus, kad galimai galėjo būti, tai čia galimai galėjo būti daug visokiausių dalykų“, – pabrėžė ministrė pirmininkė.
Armonaitė dėl „Foxpay“ laimėtų viešųjų pirkimų laukia atsakymų iš Valstybės skaitmeninių sprendimų agentūros
Ekonomikos ir inovacijų ministrė Aušrinė Armonaitė dėl „Foxpay“ laimėtų viešųjų pirkimų reikalauja atsakymų iš Valstybės skaitmeninių sprendimų agentūros.
„Mes reikalaujame iš agentūros atsakymų, kokios ten buvo procedūros ir kas ten vyko. Kiek man yra žinoma, tų paslaugų teikėjų Lietuvoje nėra daug, čia pagrindinė įmonė. Tačiau atsakymų tikrai reikia“, – ketvirtadienį žurnalistams Seime teigė A. Armonaitė.
„Su agentūra vyksta ir formali, fiksuojama komunikacija ir neformalus bendravimas su vadovybe. Dabar vadovas yra kitas, ne tas, kuris vadovavo sudarant tas sutartis. Manau, kad ir ten visiems reikia tų atsakymų“, – pridūrė ji.
Kaip skelbta anksčiau, ministerijai pavaldi ir sistemą „Elektroniniai valdžios vartai“ prižiūrinti Valstybės skaitmeninių sprendimų agentūra skelbė „Foxpay“ laimėtus viešuosius pirkimus. Visgi, Viešųjų pirkimų tarnybai (VPT) nustatė kainodaros neatitikimus dviejuose 2020 ir 2022 metų atsiskaitymų tarpininkavimo paslaugų viešuosiuose pirkimuose, kuriuos laimėjo teisėsaugos akiratyje esanti įmonė „Foxpay“. Anot VPT, įmonė trejų metų veiklos sąnaudas siekė susigrąžinti per pirmus metus. 2020 metais su įmone buvo pasirašyta 360 tūkst. eurų vertės sutartis, o 2022 metų rugsėjį – beveik 906 tūkst. eurų vertės trejų metų trukmės sutartis ją kasmet pratęsiant.
Anot A. Armonaitės, už atliktus viešuosius pirkimus atsakinga Valstybės skaitmeninių sprendimų agentūra. Ministrė tikina, jog jos žiniomis, teisėsauga agentūroje kol kas nesilankė.
„Buvo padaryti tam tikri veiksmai pačios agentūros, dabar jų negaliu detaliai pasakyti. Ne ministerija vykdo agentūros viešuosius pirkimus, jie patys yra už tai atsakingi. Tų detalių išvardinti negaliu, bet mums formaliai yra pateikta. Reikia žiūrėti, ar nėra kokių nusižengimų, jeigu paaiškės, kad buvo, visi turės prisiimti atsakomybę ir pasitraukti“, – dėstė ministrė.
„Mano žiniomis, agentūroje teisėsauga nesilankė. Tikriausiai žinočiau“, – akcentavo ji.