„Taika yra svarbu. Bet taika – ne bet kokia kaina. Šiuo metu, man atrodo, mes diskutuojame tarpusavyje apie taikos derybas net nepaklausdami, ar Rusija bent iš tolo norinti taikos derybų. Šiuo metu jie jaučiasi esą stipresnėje pusė ir jie jaučiasi perimą iniciatyvą mūšio lauke. Tokiomis aplinkybėmis tikėtis, kad apskritai derybos yra įmanomos, yra sudėtinga ir juo labiau neįmanoma tikėtis, kad derybos vestų prie kažkokio teigiamo rezultato Ukrainai. Rusijos reikalavimai būtų tokie, kad mes suprastume, kad derybos yra tiesiog neįmanomos“, – Briuselyje, prieš prasidedant Europos Vadovų Tarybos (EVT) posėdžiui, žurnalistams sakė G. Nausėda.
„Mano idėja yra ta – mes kartais Europoje mėginame pakeisti savo nenorą arba negalėjimą paremti Ukrainos ginklais, finansais ir kitais dalykais diskusijomis apie visokiausias įmanomas opcijas arba visokius variantus. Manau, būtų kur kas sąžiningiau ir teisingiau, jeigu dėtume ginklus ant stalo, o ne dėtume vis naujas idėjas ant stalo. Ir dar tokias, kurios neveda prie rezultato“, – pažymėjo jis.
G. Nausėda pabrėžė – ES lyderių gretose yra įvairių pozicijų dėl to, koks turėtų būti Briuselio indėlis ir pozicija Ukrainos atžvilgiu. Visgi, jo teigimu, itin svarbu pasiekti proveržį karinės paramos klausimu.
„Vis tiek reikia diskutuoti, svariausia, reikia atkimšti tuos kamščius. Kad ir tas pats European Peace Facility (liet. Europos taikos priemonė) – jau daugiau kaip metai kamštis užšautas, neįmanoma jo atkimšti“, – akcentavo šalies vadovas.
„Mes turime priimti šitą sprendimą, nes nėra niekaip nei morališkai, nei politiškai pateisinama, kad Europa tariasi esanti Ukrainos šalininkė, bet kai kuriais klausimais neišsprendžia problemų metų metais“, – apibendrino G. Nausėda.
ELTA primena, kad netrukus darbą Baltuosiuose rūmuose pradėsiantis išrinktasis JAV prezidentas Donaldas Trumpas yra pareiškęs, jog sieks greito sutarimo ir karo Ukrainoje baigties. Vakarų lyderiai baiminasi, kad respublikonas Kyjivą sudaryti paliaubų susitarimą Maskvos sąlygomis.
Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis yra sakęs, kad Ukrainos ir Rusijos taikos derybos galėtų vykti tik tuo atveju, jei Ukraina būtų tvirta ir nestovėtų viena priešais Rusiją, todėl tarptautinių partnerių ir ypač Jungtinių Valstijų pagalba yra gyvybiškai svarbi.