„Mes iš esmės viešojoje erdvėje susitinkame kasdien. Jeigu bus kažkas, ko mes nesame girdėję, ko prezidentas dar iš jų nėra girdėjęs – jis be abejo susitiks. Šią savaitę yra susitinkama su kitomis partijomis, o po to jau matysime. Čia prezidentas nuspręs, ar jis turi ką kalbėti, ar nori kalbėti. Čia jo sprendimas“, – antradienį „Žinių radijui“ teigė F. Jansonas.
„Prezidentas susitinka su premjere, kai yra klausimai ir kuo ramiausiai juos aptaria. O ar jis susitikinės su partijos lyderiu – matysime“, – akcentavo jis.
Pirmadienį G. Nausėda susitiko su Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) pirmininke Vilija Blinkevičiūte.
Kaip anksčiau Eltai teigė prezidento patarėjas Ridas Jasiulionis, šalies vadovas ketina susitikti su visų parlamentinių partijų vadovais ir aptarti svarbiausius Seimo rinkimų klausimus.
Visgi, pradėjus dvejoti, ar prezidentas susitiks su daugiausia mandatų turinčia parlamentine partija – Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionimis demokratais (TS-LKD) – F. Jansonas iki galo neatsako, ar šalies vadovas susitiks su dabartinėje valdančiojoje daugumoje esančiomis Laisvės partija ir Liberalų sąjūdžiu.
„Šią savaitę yra numatyti kiti susitikimai, bet prezidentas susitiks su dauguma, jeigu ne su visomis parlamentinėmis partijomis“, – dėstė prezidento patarėjas.
Konfliktas dėl galimo antisemitizmo
Praėjusią savaitę prezidentas sulaukė pusantro šimto visuomenininkų kreipimosi, kuriame šalies vadovas raginamas ne tik neremti Seimo nario priesaiką antisemitiniais pasisakymais sulaužiusių politikų, bet ir apvalyti savo aplinką, galvoje turint prezidento vyriausiąjį patarėją F. Jansoną.
Vis dėlto, prezidentas teigė, jog kaltinimai F. Jansonui yra nepagrįsti, mat jo karjera laikraštyje baigėsi prieš 20 metų, tad pagrindo abejoti jo nuostatomis antisemitizmo klausimu – nėra. Anot šalies vadovo, tokiomis kalbomis paprasčiausiai siekiama nukreipti dėmesį nuo valdančiųjų pozicijas užimančių TS-LKD problemų. Todėl, pasak jo, apsivalyti reikėtų pačiai konservatorių partijai.
ELTA primena, kad dėl Remigijaus Žemaitaičio kandidatūros Seimo rinkimuose pasipiktiną išreiškė ne tik 150 visuomenininkų, kurie kreipėsi į prezidentą, bet ir TS-LKD lyderis G. Landsbergis. Rugsėjo pradžioje vykusio partijos suvažiavimo metu jis pareiškė, jog, jo nuomone, prezidento G. Nausėdos patarėjų komandoje yra žmonių, kurie slapčia tikisi antisemitiniais pareiškimais Seimo nario priesaiką sulaužiusio R. Žemaitaičio vedamos „Nemuno aušros“ sėkmės spalį vyksiančiuose Seimo rinkimuose.
Savo ruožtu klausiama apie konservatorių lyderio pasisakymus, ministrė pirmininkė Ingrida Šimonytė antrino ministrui ir tikino pasigendanti aiškios Prezidentūros pozicijos dėl R. Žemaitaičio. Jos vertinimu, kyla pagrįsti klausimai dėl šalies vadovo patarėjo F. Jansono pozicijų.
G. Landsbergio pareiškimus prezidentas yra įvardijęs „dar vienu nevaldomo liežuvio pavyzdžiu“. Tuo metu premjerei šalies vadovas atkirto, kad yra ne kartą išreiškęs savo požiūrį.
Savo ruožtu F. Jansonas praėjusią savaitę interviu Eltai teigė dėl konservatorių pareiškimų svarstantis kreiptis į teismą.
Jansonas mano, kad nuolat raginti V. Blinkevičiūtę pasisakyti dėl premjero posto yra juokinga: reikia nusiimti odą
Šalies vadovo vyriausiasis patarėjas Frederikas Jansonas sako, kad spaudimas, siekiant įtikinti Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) pirmininkę Viliją Blinkevičiūtę dar kartą patvirtinti ketinimą būti premjere, yra juokingas. Anot jo, prezidentas Gitanas Nausėda neabejoja politinės jėgos lyderės žodžiais.
„Tai, kad ponia Blinkevičiūtė yra visada laužiama – pasakyk, pažadėk, pasirašyk krauju, kad būsi premjere. Gal garsiau gali? (...), tai truputį juokinga. Nežinau, kiek žmonės privalo nusiimti ne tik rūbus, bet ir odą, kad įtikintų visus, jog tai, ką jie pasakė, yra tai, ką jie pasakė“, – antradienį „Žinių radijui“ teigė F. Jansonas.
Pirmadienį, po susitikimo su V. Blinkevičiūte, prezidentas G. Nausėda pareiškė neabejojantis, kad ši politikė sėkmės Seimo rinkimuose atveju būtų pasirengusi vadovauti Vyriausybei. F. Jansonas, paklaustas, kas yra tas „sėkmės atvejis“, sakė esantis užtikrintas, kad tai – valdančiosios koalicijos formavimas.
„Pergalė rinkimuose yra tada, kai tu tampi didžiausia parlamentine partija ir formuoji valdančiąją daugumą. Sėkmė, manau, kiekvienuose rinkimuose yra vienodai suvokiama. Jeigu juos laimi, yra sėkmė, jeigu juo pralaimi – nesėkmė“, – aiškino šalies vadovo vyriausiasis patarėjas.
Be to, F. Jansonas, kaip ir pats prezidentas, teigė neabejojantis, kad socialdemokratų lyderė yra pasirengusi prisiimti politinę atsakomybę.
„Taip, be abejo. Žmonės kalbėjo. Tiek ponia Blinkevičiūtė, tiek prezidentas po pokalbio tai labai aiškiai pasakė. Apie „jeigu“ aš nematau jokios priežasties diskutuoti“, – tvirtino F. Jansonas.
Dar prieš antrąjį prezidento rinkimų turą šalies vadovas G. Nausėda interviu Eltai teigė – jei socialdemokratai rudenį laimėtų rinkimus, jis premjerės pareigose matytų V. Blinkevičiūtę. Šalies vadovas neatmetė galimybės pabandyti įkalbėti LSDP pirmininkę užimti Vyriausybės vadovės postą.