„Pažeisti Suomiją ir Estiją jungiantys ypatingos svarbos povandeninės infrastruktūros elektros kabeliai rodo, kad Baltijos jūroje vis dažniau nutrūksta kabeliai. Tai nebeatrodo kaip atsitiktinumas“, – ketvirtadienį socialiniame tinkle „X“ pranešė G. Nausėda.
„Jūrinės infrastruktūros apsauga kaip pagrindinis Baltijos jūros bendradarbiavimo prioritetas turi būti keliamas tiek NATO, tiek dvišaliu lygmeniu“, – pažymėjo prezidentas.
Savo ruožtu kiek anksčiau Energetikos ministerija pranešė, jog, nepaisant jungties tarp Suomijos ir Estijos gedimo, Lietuvos elektros sistema veikia stabiliai. Anot ministerijos, Vilnius kontaktuoja su partneriais ir nuolat dalijasi aktualia informacija apie incidentą.
ELTA primena, kad trečiadienį nustojo veikti Baltijos jūroje esantis povandeninis elektros kabelis jungiantis Suomiją ir Estiją.
Suomiją ir Estiją jungia du „EstLink“ kabeliai – 350 MW ir 650 MW jungtys. Gruodžio 25 d. 12.26 val. dėl avarijos buvo išjungta nuolatinės srovės 650 MW jungtis „EstLink 2“. Estijos ir Suomijos sistemų operatoriai „Elering“ ir „Fingrid“ atlieka darbus ir bando surasti gedimo vietą Baltijos jūroje.
Preliminariais Suomijos pareigūnų duomenimis, pagrindinė elektros jungties „EstLink 2“ gedimo versija – sabotažas, kadangi gruodžio 25 d. be elektros jungties buvo nutraukti dar 3 kabeliai jūroje.
Suomijos prezidentas Alexanderis Stubbas socialiniame tinkle „X“ paragino užkirsti kelią Rusijos šešėlinio laivyno laivų keliamai rizikai.
ELTA primena, kad lapkritį Baltijos jūroje fiksuotas panašus incidentas, kai buvo nutraukti du telekomunikacijų kabeliai tarp Švedijos ir Lietuvos bei tarp Suomijos ir Vokietijos. Manoma, kad juos specialiai nutraukė Kinijos laivas „Yi Peng 3“, kuris tuo metu plaukė Baltijos jūroje netoli incidento vietos
.Energetikos ministerija: nepaisant nutrauktų kabelių Baltijos jūroje, Lietuvos elektros sistema veikia stabiliai
Trečiadienį Baltijos jūroje fiksavus elektros jungties tarp Suomijos ir Estijos gedimą, Energetikos ministerija informuoja, jog Lietuvos elektros sistema veikia stabiliai, vartotojams užtikrinami visi energijos poreikiai. Pažymima, kad dėl incidento Lietuvos, Latvijos, Estijos bei Skandinavijos šalių pareigūnai nuolat kontaktuoja ir dalijasi aktualia informacija.
„Pasikartojantys incidentai pažeidžiant povandeninę infrastruktūrą jau tampa tendencija. Nuolat kalbamės su mūsų partneriais Estijoje, Suomijoje, Latvijoje, taip pat – Švedijoje. Lietuvoje operatyviai bendradarbiaujame su saugumo srities institucijomis, kad būtume pasirengę įvairiems scenarijams. Šiuo metu mūsų energetikos sistema yra stabili, reikšmingo poveikio elektros kainai taip pat nėra“, – išplatintame pranešime cituojamas energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas.
Preliminariais Suomijos pareigūnų duomenimis, pagrindinė elektros jungties „EstLink 2“ gedimo versija – sabotažas, kadangi gruodžio 25 d. be elektros jungties buvo nutraukti dar 3 kabeliai jūroje, nurodo Energetikos ministerija.
Pasak Ž. Vaičiūno, apie situaciją Baltijos jūroje informuoti ir Europos Komisijos pareigūnai.
„Sinchronizacijos kontekste ypatingai svarbu užtikrinti energetinės infrastruktūros apsaugą – aktyvinsime veiksmus tokių incidentų prevencijai ir operatyvesniam pažeidimų atstatymui“, – akcentuoja ministras.
Suomiją ir Estiją jungia du „EstLink“ kabeliai – 350 MW ir 650 MW jungtys. Gruodžio 25 d. 12.26 val. dėl avarijos buvo išjungta nuolatinės srovės 650 MW jungtis „EstLink 2“. Estijos ir Suomijos sistemų operatoriai „Elering“ ir „Fingrid“ atlieka darbus ir bando surasti gedimo vietą Baltijos jūroje.
Kaip skelbta anksčiau, Kalėdų dieną pranešta, jog nustojo veikti Baltijos jūroje esantis povandeninis elektros kabelis jungiantis Suomiją ir Estiją.
Suomijos sistemos operatorius „Fingrid“ paskelbė, kad povandeninis elektros kabelis „EstLink 2“, kuriuos perduodama elektra Estijai, nustojo veikti 12 val. 26 min. vietos laiku. Pranešama, jog kita šalių sistemas jungianti jungtis – „EstLink 1“ – veikia kaip įprasta.
Pareigūnai neatmeta sabotažo scenarijaus. Suomijos prezidentas Alexanderis Stubbas socialiniame tinkle „X“ paragino užkirsti kelią Rusijos šešėlinio laivyno laivų keliamai rizikai.
ELTA primena, kad lapkritį Baltijos jūroje fiksuotas panašus incidentas, kai buvo nutraukti du telekomunikacijų kabeliai tarp Švedijos ir Lietuvos bei tarp Suomijos ir Vokietijos. Manoma, kad juos specialiai nutraukė Kinijos laivas „Yi Peng 3“, kuris tuo metu plaukė Baltijos jūroje netoli incidento vietos.