„Šimtams tūkstančių Lietuvos žmonių šis naujasis Seimas nešė ir, nepaisant visko, tikiuosi, tebeneša pagarbaus politinio dialogo ir socialiai teisingesnės politikos viltį. Neatsakinga būtų dar kartą iššvaistyti pasitikėjimą. Pavojinga skaldyti ir kiršinti visuomenę, demonstruoti nepagarbą ir skatinti neapykantą. Nuo to priklauso ne tik vidinis, bet ir išorinis mūsų Tėvynės saugumas“, – kreipdamasis į parlamentarus Seime kalbėjo G. Nausėda.
„Ne socialiniai tinklai, o Seimo rūmai nuo šios akimirkos yra Jūsų darbo vieta. Ne „patiktukai“, o priimti sprendimai nuo šiandien yra matas vertinti Jūsų darbo rezultatus“, – akcentavo jis.
Šalies vadovas taip pat pabrėžė parlamentarų pareigą atstovauti visuomenės interesams.
„Svarbiausia pareiga – Lietuvos piliečių viltis ir lūkesčius paversti darbais. Darbais, kurie augintų ekonomiką ir didintų žmonių pajamas. Gerintų mūsų Lietuvos šeimų padėtį. Mažintų socialinio neteisingumo jausmą mokesčių ir kitose srityse. Gintų pažeidžiamiausių žmonių teises. Leistų pas gydytoją patekti be žeminančio, mėnesius trunkančio laukimo. Skleistų kultūros įvairovę visoje Lietuvoje, skatintų pagarbą mokytojams bei švietimo darbuotojams“, – kalbėjo G. Nausėda.
„Viliuosi, kad ryžtas mažinti atskirtį šios kadencijos Seimui padės ieškoti išeičių nelengvais klausimais ir priimti teisingus sprendimus“, – pridūrė jis.
Anot prezidento, būsimieji Seimo nariai didelį dėmesį turėtų skirti regionų klausimams.
„Šiandien mūsų valstybei trūksta efektyvios regionų politikos, kuri būtų koordinuojama vyriausybiniu lygiu, užtikrintų tvarias ir prasmingas investicijas bei prisidėtų prie socioekonominių skirtumų mažinimo. Turime suteikti daugiau atsakomybių ir teisių Lietuvos regionams, kartu stiprindami savivaldybes, seniūnijas ir vietos bendruomenes“, – dėstė G. Nausėda.
Kreipdamasis į naujus Seimo narius prezidentas akcentavo ir bendradarbiavimo su NATO ir Europos Sąjunga (ES) svarbą bei būtinybę remti Ukrainą.
„Kaip niekada svarbi šiandien – Lietuvos bendrystė su partneriais NATO bei Europos Sąjungoje. Šiuo sudėtingu laikotarpiu turime bendromis jėgomis užtikrinti, kad mūsų valstybė aktyviai prisidėtų prie Europos bei viso Vakarų pasaulio saugumo. Privalome be kompromisų remti Ukrainą ir kitus skatinti tai daryti“, – dėstė G. Nausėda.
Nausėda nenusileidžia dėl ribų „Nemuno aušrai“: ministrai turi būti technokratai
„Nemuno aušros“ lyderiui Remigijui Žemaitaičiui neatmetant, kad kandidatą į teisingumo ministrus galėtų siūlyti iš politikų tarpo, prezidentas Gitanas Nausėda nenusileidžia ir kartoja – sutiks tik su technokrato kandidatūra.
„Man atrodo, kad labai aiškiai suformulavau, ko aš tikiuosi. Tą pačią dieną buvo sureaguota, manau, visai konstruktyviai ir tinkamai. Laukiu kandidatų, nebūtinai reikia teikti vieną kandidatą, galima pateikti daugiau, mes jau atsirinksime, įvertinsime visas aplinkybes. Šiandien, kol nėra pavardžių, beprasmiška apie ką nors kalbėti“, – sakė G. Nausėda.
Pasak prezidento, jo reikalavimas šiai politinei jėgai puikiai suprantamos.
„Technokratinio kandidato tikslingumą paminėjau savo interviu, ir manau, kad tai yra įprasta demokratinėse Vakarų valstybėse praktika, kuomet dėl vienokių ar kitokių priežasčių politikus pakeičia technokratai. Kodėl tai galėtų ir turėti atsitikti Lietuvoje, priežastis to puikiai žinome, aš tikrai manau, kad yra daug gerų savo srities profesionalų, kurių kandidatūros galėtų būti pateiktos. Tačiau, aišku, reikės įvertinti, ar tie profesionalai norės atstovauti, ir norės būti deleguoti šios partijos, kurios pirmininkas yra sudalyvavęs ne kartą“, – sakė G. Nausėda.
Šalies vadovas iš Seimo narių tikisi, kad jie bus pasirengę prisiimti atsakomybę už įsipareigojimus Lietuvos žmonėms.
„Tikiuosi, kad ilgainiui tas euforijos jausmas, kuris turbūt dabar daugiau kaip pusę Seimo narių yra apėmęs, kad jis greitai baigtųsi, kad, pasidžiaugę savo išrinkimu, jie suprastų, kad kartu su išrinkimu jie įgijo ir didžiulį žmonių įpareigojimą ir atsakomybę, ir kuo toliau, tuo labiau ta įpareigojimo našta slėgs jų pečius. Jie privalo būti tam pasirengę ir profesionaliai, ir politiškai“, - teigė G. Nausėda.
Šalies vadovas dar kartą paragino Seimo narius energiją skirti darbui, o ne rašiniams socialiniuose tinkluose.
„Aš ne tiek gerai žinau jų aktyvumą socialiniuose tinkluose, kad jums išdėstyčiau 28 pavardes, kurie ten ypatingai pasižymėjo. Visi puikiai suprantame, kad turime parą, ir per ją, jeigu skiri savo energiją vieniems dalykams, tau lieka mažiau energijos kitiems. Aš noriu, kad tos energijos liktų daugiau būtent tiems dalykams, dėl kurių juos Lietuvos žmonės išrinko“, - sakė G. Nausėda.
ELTA primena, kad ketvirtadienį į pirmąjį posėdį renkasi naujasis 2024-2028 m. kadencijos Seimas. Darbą parlamente pradėję politikai ketvirtadienio vakarą turėtų apsispręsti dėl naujojo Seimo pirmininko – į šį postą valdančioji koalicija teikia Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ pirmininko Sauliaus Skvernelio kandidatūrą.
Naujajame Seime veiks trijų politinių jėgų valdančioji daugumą – pirmadienį parlamento rinkimus laimėjusi Lietuvos socialdemokratų partija (LSDP) pasirašė koalicinę sutartį su antisemitiniais pareiškimais Seimo nario priesaiką sulaužiusio Remigijaus Žemaitaičio vedama „Nemuno aušra“ ir Demokratų sąjunga „Vardan Lietuvos“. Minėtų politinių jėgų koalicija turės užtikrintą daugumą – 86 iš 141 mandato.
Tiesa, R. Žemaitaičio partijos dalyvavimas koalicijoje sulaukė tarptautinės kritikos iš Lenkijos, Vokietijos, JAV. Atsakydamas į užsienio atstovų neigiamus pasisakymus, R. Žemaitaitis viešai kreipėsi į NATO ir ES valstybių atstovus Lietuvoje, tikindamas, kad jo pasisakymai, laikyti antisemitiškais, buvo blogai interpretuojami.
Pernai R. Žemaitaitis paskelbė antisemitinius, tautinę nesantaiką kurstančius įrašus socialiniame tinkle „Facebook“ bei visuomenės informavimo priemonėse. Konstitucinis Teismas konstatavo, kad politikas šiais savo pasisakymais sulaužė Seimo nario priesaiką, šiurkščiai pažeidė Konstituciją.