„Man kiek keista, kad pastaruoju metu tai tapo kažkokia keista diskusija. Komisaras Landsbergis arba nebetęsiame diskusijos. Manau, tai truputį nekonstruktyvus požiūris. Nemanau, kad tas požiūris yra susidaręs Vyriausybėje ar kažkur kitur. Tiesiog, man atrodo, viešojoje erdvėje šis klausimas keliamas taip plokščiai arba suprimityvintai“, – pirmadienį Kalvarijos pasienio punkte žurnalistams sakė G. Nausėda.

„Supraskime vieną dalyką – tas portfelis, apie kurį mes kalbame, partijų pasidalinimo formulės dėka atiteko Estijos premjerei Kajai Kallas. Tokių užsienio reikalus valdančių portfelių praktiškai nebeliko arba jie pritemptai sietini su užsienio politika. Todėl aš manau, kad Lietuva puikiausiai galėtų orientuotis į ekonominius portfelius, kurie yra nė kiek nemažiau svarbūs“, – tęsė jis.

G. Nausėda pastebėjo, ekonominių sričių portfeliai EK leistų Lietuvai bei šalies atstovui dalyvauti svarbiuose europiniuose projektuose.

„Bet, jeigu jūs siejate tai su Gabrieliaus Landsbergio kandidatūra – man ekonomika sunkiai dera su pono Gabrieliaus Landsbergio domėjimosi sfera“, – pridūrė šalies vadovas.

Apskritai, tęsė jis, praėjusią savaitę Europos Parlamentui (EP) patvirtinus Ursulos von der Leyen kandidatūrą, dabar svarbu kaip įmanoma greičiau spręsti kandidato į EK klausimą.

„Šiandien aš jau tikrai norėčiau šį procesą paspartinti, nes faktas jau yra įvykęs, Europos Komisijos prezidentė patvirtinta. Todėl turime labai greitai tarpusavyje susitarti, ką teikiame Lietuvos Respublikos Seimui, kokius kandidatus siūlome, pirmiausiai. Ir šį procesą praeiti kaip įmanoma greičiau“, – ragino G. Nausėda.

Tuo metu klausiamas apie opozicijos gretose pasigirdusius gandus, esą Lietuvai jau buvo pasiūlytas transporto komisaro portfelis, tačiau šio pasiūlymo atsisakyta, prezidentas tokių kalbų komentuoti nesiėmė.

„Aš nekomentuoju visokiausių gandų. Nenustebkite, visokių gandų jūs dar išgirsite. Manau, turime suvokti labai paprastą dalyką – šiandien dar kalbame tik apie kandidatūrų, konkrečių žmonių pateikimą Europos Komisijos prezidentei“, – aiškino G. Nausėda.

„Labai svarbu, kuomet jau kalbėsime apie portfelius, ir kokį kandidatą mes pateiksime. Ar tas kandidatas visa savo profesine veikla, politine patirtimi perkels tuos lūkesčius, kurie yra keliami konkrečiam portfeliui? Jeigu tas suderinamumas bus, tai gali būti ir transporto komisaras, ir energetikos, ir kiti komisarų portfeliai“, – apibendrino jis.

ELTA primena, kad Lietuvoje jau kurį laiką tęsiasi diskusijos dėl Lietuvos kandidato į EK. Kol kas neoficialiai kalbama, jog į postą Briuselyje taikosi užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis.

Tačiau nei ministras, nei premjerė Ingrida Šimonytė, kuri ir pateiks Lietuvos atstovo kandidatūrą, tokios intencijos aiškiai bei viešai neišsakė.

Seime ministro galimybėmis tapti eurokomisaru abejojama. Tiek opozicijai priklausantys parlamentarai, tiek dalis valdančiųjų viešai yra pasakę, kad tokiai kandidatūrai nepritartų.

Savo ruožtu prezidentas Gitanas Nausėda, kurio pritarimas yra būtinas deleguojant Lietuvos atstovą į EK, ne kartą leido suprasti, jog G. Landsbergio kandidatūros nebūtų linkęs palaikyti. Jis yra pareiškęs, jog matytų geresnių kandidatų už G. Landsbergį šioms pareigoms eiti.

Be to, šalies vadovas yra nurodęs, jog I. Šimonytei įvardijo pavardę žmogaus, kuris, jo įsitikinimu, galėtų būti deleguojamas Lietuvos atstovu į EK.

Eurokomisaro kandidatūrą teikia Vyriausybė, poziciją suderinus su prezidentu ir Seimu.

Nausėda pokyčius Vyriausybėje su premjere tikisi aptarti artimiausiu metu: šį procesą galėtume finalizuoti labai greitai

Apie poreikį keisti kai kuriuos ministrus kalbantis prezidentas Gitanas Nausėda tikisi šį klausimą su Vyriausybės vadove aptarti artimiausiu metu. Anot jo, preliminarūs pokalbiai su Ingrida Šimonyte jau vyko.

„Kiek galima greičiau“, – paklaustas, kada tikisi susitikti su premjere, pirmadienį žurnalistams teigė G. Nausėda.

„Preliminarūs pokalbiai (su ministre pirmininke – ELTA) jau vyko. Tikiuosi, kad nuomonė iš esmės nepasikeitė dėl kai kurių ministrų darbo. Jeigu taip, aš manau, galėtume labai greitai finalizuoti šį procesą ir susikoncentruoti kitiems darbams“, – pridūrė jis.

Gitanas Nausėda

Šalies vadovo teigimu, Vyriausybės atnaujinimas yra prasmingas net likus vos trims mėnesiams iki Seimo rinkimų.

„Raudona lemputė įsižiebia tada, kada to sektoriaus bendruomenei tampa beveik nebeįmanoma susikalbėti su ministru. Tada jau nėra svarbu, kiek mėnesių liko iki kitų Seimo rinkimų“, – pabrėžė prezidentas.

Visgi, kurie ministrai bus keičiami, G. Nausėda ir toliau neatskleidžia.

Pirmadienį prezidentas pasirašė dekretą, kuriuo paskyrė I. Šimonytę Vyriausybės vadove ir pavedė jai per 15 dienų sudaryti ir pateikti Ministrų kabinetą.

ELTA primena, kad šalies vadovas yra teigęs, jog turi konkrečias pavardes ministrų, kuriuos, jo požiūriu, būtų galima pakeisti po to, kai Vyriausybė grąžins įgaliojimus. Prezidentūra leido suprasti, kad labiausiai abejojama žemės ūkio ministro Kęstučio Navicko darbu. Pastarosiomis savaitėmis kritikos žeriama ir sveikatos apsaugos ministro Arūno Dulkio atžvilgiu.

Pati premjerė yra teigusi, kad svarstant Vyriausybės atnaujinimą reikia įsivertinti, ar šie pokyčiai iš tiesų leistų pasiekti geresnę kokybę atitinkamose srityse.

„Reikia žiūrėti iš racionalumo taško, ar pokytis iš tikrųjų leidžia pasiekti kažkokią geresnę kokybę. Ko nesinorėtų, tai, kad mes toje kaitoje asmeniškumų klausimus spręstume. Tikslas turėtų būti, kad mes kažką pagerintume. Tokioje dvasioje tos diskusijos ir gali vykti“, – anksčiau žurnalistams teigė I. Šimonytė.

Šaltinis
Temos
Kopijuoti, platinti, skelbti agentūros ELTA informacijas ir fotoinformacijas be raštiško agentūros ELTA sutikimo draudžiama.
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (34)