„Mums tikslinga apsvarstyti idėją ministerijos, kurios pagrindinis tikslas būtų nacionalinės regioninės politikos formavimas, regioninių tarybų ir savivaldos savarankiškumo didinimas. Ir, kas ypač svarbu, nacionalinio lygmens koordinavimas tarp ministerijų“, – trečiadienį vykusio šeštojo Regionų forumo metu teigė G. Nausėda.
„Regionų ministerija galėtų ne tik perimti funkcijas iš dabartinės VRM, taip pat kitų ministerijų, bet ir užtikrinti, kad nacionalinė politika geriau atitiktų regioninės politikos tikslus ir vietos gyventojų lūkesčius“, – komentavo jis.
Šalies vadovas pabrėžė – efektyvus regionų koordinavimas yra tapęs strateginiu interesu, tad ministerijos lygio institucija yra reikalinga.
Anot prezidento, nors už regioninę politiką šiuo metu atsakinga VRM, tuo užsiima tik nedidelė personalo dalis. Negana to šalies regionų politika fragmentuota, ji formuojama tik siekiant gauti Europos Sąjungos lėšas, bet net šios nėra tinkamai įsisavinamos.
„Apskritai galima kelti klausimą ar Lietuvoje yra sistemingai formuojama regionų politika, nes to variklis – Europos Sąjungos lėšos, mes tik pritaikome mechanizmus joms įsisavinti“, – kalbėjo prezidentas.
„Tinkamai neveikia net šiandieninis regioninės plėtros finansavimo modelis. Programos projektuojamos iš viršaus į apačią. Trūksta horizontalaus tarpžinybinio koordinavimo nacionaliniu lygiu, kaip ir elementaraus dėmesio ir išteklių, kurie padėtų užtikrinti sklandų Europos Sąjungos fondų investicijų programos veikimą“, – vertino jis.
Nėra prasmės visas valstybės įstaigas koncentruoti Vilniuje
Šalies vadovas taip pat užsiminė, kad nors ankstesni bandymai po šalį paskirstyti ministerijas nepavyko, tai nepaneigia pačios idėjos poreikio.
„Pats tinkamiausias metas galvoti apie viešojo sektoriaus darbo vietų paskirstymą tarp Lietuvos regionų. Taip, tai galintis sukelti daug nepasitenkinimo sprendimas. Prisiminkite, kai bandėme į Kauną perkelti Žemės ūkio ministeriją, tai vyko be tinkamo pasirengimo, neatlikus būtinos analizės ir paskaičiavimų, nepaisant darbuotojų nuomonės. Galutinis rezultatas, kaip žinome, buvo apverktinas, tačiau jis neturėtų sukompromituoti pačios idėjos“, – komentavo jis.
G. Nausėda teigė, kad šiuo metu matoma institucijų centralizacija – tai „senojo politinio režimo palikimas“, kai turėtų būti veikiama horizontaliai.
„Nematau pagrindo visas valstybės įstaigas ir toliau koncentruoti Vilniuje. Tokia centralizacija yra aiškus senojo politinio režimo palikimas“, – sakė jis.
„Privalome veikti horizontaliai“, – pabrėžė jis.
Praėjusį ketvirtadienį Eltos organizuotų debatų Seimo rinkimams metu, galimybę įkurti Regionų ministeriją tarp siūlymų įvardijo Lietuvos regionų partijos pirmininkas Jonas Pinskus.
„Mes netgi siūlome įkurti Regionų ministeriją, perkeliant Energetikos į Ekonomikos ir inovacijų ministeriją, tai išspręstų visus klausimus“, – debatų metu siūlė J. Pinskus.