Kaip pranešė Prezidentūra, savo kreipimesi į Europos ir Azijos šalių lyderius Lietuvos vadovas daugiausia dėmesio skyrė saugumo ir energetikos klausimams.
Savo kalboje šalies vadovas taip pat pažymėjo, kad būtina mažinti priklausomybę nuo Rusijos energetinių išteklių, nes Kremlius juos naudoja kaip politinio šantažo įrankį, o gautą pelną naudoja karui Ukrainoje finansuoti.
„Jeigu gavote pigesnių dujų pasiūlymą iš Kremliaus, neapsigaukite, tai dar vienas bandymas įgauti svertus politiniam šantažui. Bet koks energetinis bendradarbiavimas su agresoriumi yra pavojingas. Turime judėti energijos šaltinių diversifikacijos ir žaliosios energetikos linkme. Lietuva yra pasirengusi dalintis savo patirtimi vystant SGD projektus“, – teigė šalies vadovas.
G. Nausėda pabrėžė, kad Pietryčių Azijos valstybių principinga laikysena Rusijos karo Ukrainoje atžvilgiu – Rusijos veiksmų pasmerkimas ir atsakomybės reikalavimas – yra itin svarbūs.
Jis savo kalboje teigė, kad Europos ir Pietryčių Azijos šalių ryšiai yra vertinami ir svarbūs Rusijos karo Ukrainoje kontekste. Pasak G. Nausėdos, Europą ir Pietryčių Aziją vienija pagarba taisyklėmis grįstai tarptautinei tvarkai ir daugiašališkumo principams.
„Rusijos karo Ukrainoje padarinius jaučia visas pasaulis. Tai nėra lokalus konfliktas kažkur toli – tai karas Europoje su globaliais padariniais. Tarptautinė bendruomenė neturi likti abejinga tam, kad Jungtinių Tautų Saugumo Tarybos narė – Rusija – vykdo ukrainiečių genocidą“, – kalbėjo Lietuvos vadovas.
Bendrija tikisi, kad šis susitikimas pradės sustiprinti ekonominius ryšius su Pietryčiu Azija, taip mažinant priklausomybę nuo Kinijos.
Ketvirtadienį Europos lyderiai rinksis į Europos Vadovų Tarybos posėdį, kur daugiausia dėmesio bus skiriama sankcijoms Rusijai, paramai Ukrainai ir energetikos klausimams.