Prokuratūra pavedė priimti sprendimą
Trečiadienį posėdžiauti susirinkusi Seimo Antikorupcijos komisija neturėjo kvorumo, todėl vyko informacijos išklausymo procedūra.
Vienas iš darbotvarkės klausimų skambėjo taip: „Dėl Žemės ūkio ministerijos vadovybės galimų korupcinio pobūdžio veiksmų.“
Nagrinėjant šį klausimą buvo svarstoma Delfi paviešinta informacija, kad žemės ūkio ministro K. Navicko patarėjas R. Petrašiūnas NMA vadovui A. Muzikevičiui siūlė gerai apmokamą darbą, mainais jam užleidžiant NMA vadovo kėdę.
Komisijos pirmininkas Algirdas Stončaitis teigė: „Ne pirmą kartą viešojoje erdvėje nuskamba, kad būtent šitoje ministerijoje, ministerijos vadovybė, politinio pasitikėjimo pareigūnai galbūt prašo ne visai teisėtų veiksmų. Paskutiniu metu paviešinti garso įrašai, kai bandoma derėjimosi būdu, mainų būdu, prekybos būdu atlaisvinti vienas ar kitas pareigybes pasiūlant komerciškai, piniginės prasme gal netgi geresnes pareigybes. Matyt tai prasilenkia su deklaruojama Vyriausybės pozicija dėl skaidrumo.“
Nacionalinės mokėjimo agentūros profesinės sąjungos pirmininkė Beata Naruševič-Sevruk teigė, kad situacija NMA sudėtinga. Ir dėl to profsąjunga mato Žemės ūkio ministerijos atsakomybę.
„Mes kreipėmės ne vieną kartą dėl situacijos, susiklosčiusios NMA. Pastaruoju metu sąlygos tapo nepakeliamos. Ir tai buvo susiję ne su Agentūros vadovybe, į kurią mes galėtume kreiptis kaip profsąjunga. Tai atėjo iš išorės, iš Žemės ūkio ministerijos. Dėl to mes, matydami vienintelį būdą, kreipėmės į visas aukščiausias įstaigas. Norėjome kažkaip išspręsti tą situaciją.
Jaučiasi dirbtinis papildomų darbų užkrovimas. Ministerija mini, kad tai susiję su pasiruošimu naujajam laikotarpiui. Tačiau iš tikrųjų labai maža dalimi. Tai yra tam tikri pavedimai kažką padaryti skubiai, ką neįmanoma padaryti. Mums susidaro įspūdis, žinant papildomą informaciją, kuri pasirodė spaudoje dėl tų pasiūlymų vadovui, kad bandyta spaudžiant darbuotojus daryti spaudimą vadovui, jog jis pasitrauktų ar kažkas pan. Šiuo atveju buvo labai didelis spaudimas darbuotojams. Dirbti buvo labai sudėtinga.
Žmonės grasino, kad pradės išeidinėti. Ir jie pradėjo išeidinėti. Išėjo nemažai specialistų. Logiškai susidėliojo, kodėl buvo nuo praėjusių metų vasaros tokie neaiškių pavedimų kiekiai, kodėl buvo bandoma įstaigos darbuotojus juodinti viešai išleidžiant tam tikrus ministerijos straipsnius apie neatliktus darbus. Tai yra ne tik įstaigos juodinimas, bet pirmiausia žmonių, kurie stovi už įstaigos funkcijų, juodinimas. Dėl to mes bandėme situaciją kažkaip išspręsti“, - teigė profsąjungos vadovė.
Didelė darbuotojų kaita Seimo nariams sukėlė klausimų.
NMA direktoriaus pavaduotojas, laikinai einantis vadovo funkcijas, Tomas Orlickas teigė konkrečių skaičių neturintis: „Konkrečių skaičių neturiu. Tai galėčiau pateikti po posėdžio, bet taip, ta bendra situacija tikrai neprisideda prie tos kaitos mažėjimo. Praeitais metais vidutinė kaita buvo 10,5 procento. Ta kaita apskritai yra didelė. Kai yra tokia nestabili situacija, tai akivaizdžiai skatina žmones ne tik išeiti iš karto, bet ir ieškoti darbo. Turime daug signalų įstaigoje, kad žmonės tiesiog ieško darbo. Dar neišėjo, bet ieško.“
Tada A. Širinskienė replikavo: „Išties jau čia ne į kaitą panašu – virš 10 proc. Čia jau į valymus kažkaip labai panašu. Natūraliai retai, kur taip būna. Ypač dabar žmonės darbo vietas yra linkę branginti. Kokių priemonių ėmėtės, kad kaitą sumažinti?“
Laikinasis vadovas teigė daug priemonių neturintis: „Dėl pačios kaitos tai ir ekonominė situacija įtaką daro. Atlyginimai kyla privačiame sektoriuje ir žmonės dairosi didesnio atlyginimo. Valstybės tarnyba turi tą bėdą, kad mes negalime taip stipriai konkuruot su privačiu sektoriumi. Žmones bandoma įtraukt į įvairius projektus, kad žmonės jaustųsi įstaigos dalimi. Nuotolinis darbas priduoda tam tikros motyvacijos.“
A. Stončaitis taip pat turėjo ką pridurti: „Supraskime, 10 proc. tokiai įstaigai yra milžiniški skaičiai. Tokia svarbi jūsų institucija, ir tokia didelė kaita. Svarbiausia, kad reikalingos specialiosios žinios darbuotojų. Milžiniška kaita. Reikėtų aiškintis priežastis. Prisideda galimai ir tie išoriniai dirgikliai. Šį klausimą pratęsime kitame oficialiame posėdyje, kai bus daugiau dalyvaujančių. Tada gal bus ir komisijos sprendimai.“
Galiausiai laikinasis vadovas pažymėjo, kad įstaigos darbuotojai jautriai reaguoja į tai, kas šiuo metu vyksta.
„Tai tikrai jaučia ir mūsų įstaigos darbuotojai. Ir jiems iškelti labai aukšti tikslai. Kai yra riboti resursai, visi jaučia tą įtampą. Krūvis viršija normalų darbo krūvį. Į bet kokį išorinį dirgiklį žmonės labai jautriai reaguoja“, - teigė T. Orlickas.
Dėl K. Navicko patarėjo A. Petrašiūno ji taip pat turėjo pastebėjimą: „Kitas klausimas dėl to, ką mes skaitėme viename iš Lietuvos portalų apie tas „achujienas“ sąlygas ir bandymą, manyčiau, paprekiauti tam tikrais postais. Tai vis tik norėčiau atsakymo. Ar buvo kalbama apie pono A. Skaisčio (finansų ministrės A. Skaistės sutuoktinio – red. past.) tam tikras išskirtines sąlygas jūsų įstaigoje. Kaip galima įtarti, tai tą vietą buvo siekta atlaisvinti būtent ponui Skaisčiui.
Laikinasis direktorius atsakė: „Mes esam valstybės tarnautojai, atliekam savo funkciją ir nedalyvaujam tuose procesuose.“
A. Stončaitis reziumavo taip: „STT atstovės R. Kaziliūnaitės esam informuoti, kad STT įpareigota priimti procesinį sprendimą dėl Žemės ūkio ministerijos istorijos. Prie šio klausimo grįšime. Šiandien yra informacijos išklausymas.“
Slaptame įraše – pasiūlymas užimti naujas pareigas
Pats K. Navickas, sulaukęs iš A. Muzikevičiaus kaltinimų dėl mobingo, dėl įrašo tikrumo klausimų nekelia, bet sako, kad savo patarėjui nedavė pavedimo A. Muzikevičiui siūlyti naujas pareigas.
Kaip rašė Delfi, K. Navickui ėmus vadovauti Žemės ūkio ministerijai tarp jo ir A. Muzikevičiaus kilo žiežirbos. Reikia priminti, kad Nacionalinė mokėjimo agentūra yra viena svarbiausių ministerijai pavaldžių įstaigų, kuri skirsto ir administruoja Europos Sąjungos paramą žemės ūkio sektoriui.
Gerai informuoti šaltiniai teigė, esą ministras bandė patraukti A. Muzikevičių iš svarbaus posto, kad jo vietą galėtų užimti ministrui artimas žmogus.
A. Muzikevičius Delfi teigė spaudimą jaučiantis ir iš K. Navicko patarėjo R. Petrašiūno, kuris taip pat dirba ir valstybinėje energetikos įmonėje „Tetas“.
Su Delfi jis pasidalino garso įrašu, kuriame, jo teigimu, girdėti, kaip K. Navicko patarėjas R. Petrašiūnas 2022 m. vasarį A. Muzikevičiui siūlė žemės ūkio atašė pareigas Dubajuje.
„Reiškia, čia yra išmoka už plotą. Čia yra priedai už vaikus ir t. t. Plius alga“, – garso įraše, kurį turi Delfi, girdisi, kaip A. Muzikevičiui dėstė R. Petrašiūnas. „O kokia alga?“ – pasitikslino A. Muzikevičius. „Maksimumas, man atrodo“, – nurodė R. Petrašiūnas.
„O reikalavimai? Atitikčiau juos?“ – paklausė A. Muzikevičius.
R. Petrašiūnas patarė dėl to nesukti galvos: „O reikalavimai tokie, kad reikia daryt paskyrimą ir nesukt galvos.“ Ir toliau grįžo prie darbo Dubajuje privalumų vardijimo: „Situacija tokia: domėjaisi – nesidomėjai, plius ten yra visokie sveikatos draudimai, kur ten žmonės dantis tvarkosi. Žodžiu, sąlygos tai afigienos. Aš nežinau, ką dar galima geriau pasiūlyt.“
Anot K. Navicko patarėjo, visų formalumų sutvarkymas galėtų užtrukti maždaug mėnesį: „Tai klausimas, kuris variantas dabar yra geresnis ir kuriuo judam? Jeigu tu nori tuo rizikingu pirmu, tada čia viskas nuo tavęs priklauso. Mums reikia apsispręst, kur judėt. Čia irgi procedūra, pristatymas ir t. t. Išvažiavimas nesvarbu kada, svarbu susiformint. Forminimas tai gali užtrukt, ten visokie URM [Užsienio reikalų ministerijos – red. past.] patvirtinimai ir t. t. Tai gali užtrukt ir mėnesį. Kai jau tavo kandidatūra ant stalo, tai jau praktiškai nėra kelio atgal.“
A. Muzikevičiui paprašius kelias dienas pagalvoti, R. Petrašiūnas atsakė: „Bet taip jau pasistengiam iki pirmadienio turėt atsakymą.“
Delfi publikaciją galite rasti čia.
Šiai situacijai iškilus į viešumą, kai kurie Seimo nariai reikalauja ministro ir jo patarėjo atstatydinimo, o ūkininkus vienijančios organizacijos reiškia palaikymą dabartiniam NMA vadovui.