Tokią istoriją DELFI papasakojo Vokietijoje gyvenanti Inga (pavardė redakcijai žinoma). Moteris šiuo metu moka teismo sprendimu priteistus alimentus Lietuvoje su tėvu likusiam sūnui – ilgą laiką ji pinigų nepervedinėjo, todėl dabar jos skolą administruoja antstolis.
Su vyru Inga išsiskyrė dar 2009 metų balandį. Iki tol moteris kurį laiką nedirbo, gyveno išlaikoma sutuoktinio, užsiiminėjusio automobilių verslu, ir augino sūnų. Problemos prasidėjo, kai ūgtelėjus vaikui, ji apsisprendė eiti į darbą, o mažylio nebuvo kam prižiūrėti.
Skyrybų procesas, pasak jos, nebuvęs labai gražus – sutuoktiniai kovojo tarpusavyje, moteriai ne kartą teko viešėti policijos nuovadoje.
„Viskam pasibaigus, policininkai pirma išleisdavo mane, ir tik po pusvalandžio vyrą, nes būdavo, kad prieidavome iki rietenų. Aš tuo metu buvau verčiama valkata, prostitute, narkomane ir taip toliau“, – pasakojo Inga.
Jos sūnui tuo metu buvo devyneri. „Po tų visų tampymų, kai jį paskutinį kartą mačiau teismo salėje, ten stovėjo išsigandęs vaikas, kuris tiesiog pakliuvo į įvykių verpetą ir juo buvo pasinaudota. Kai neseniai su juo bendravau, mačiau tą patį išsigandusį žvilgsnį“, – verkdama DELFI pasakojo moteris.
Nemokėjo, nes pyko
Pasak Ingos, tuometinė jos istorija primena serialo „Santa Barbara“ peripetijas. Bijodama ūmaus būdo buvusio sutuoktinio, kuris esą bandė net įsilaužti į jos tuometinį būstą, moteris kurį laiką nebendravo su sūnumi. Tuo labiau, kad jos tėvams nuvažiavus aplankyti anūko, durys buvę užtrenktos prieš nosį, pasakyta – nedrįskite lįsti, nes bus iškviesta policija.
Pati Inga tikino sulaukusi tuometinės buvusio sutuoktinio gyvenimo draugės vizito. „Ji išdrįso atvažiuoti pas mane namo ir pareikšti: tu pasitrauk ir nelįsk prie vaiko, aš būsiu jam dabar mama“, – pasakojo moteris.
Nuoskaudos paskatino Ingą apsispręsti nemokėti vaiko išlaikymui priteistų pinigų. „Kadangi man priteisė mokėti alimentus, tai, aišku, man tuo metu užvirė labai didelis pyktis, ir aš pasakiau, kad vyrui jų nemokėsiu. Sakiau, aš geriau pakentėsiu, tegu kabo skola, bet aš sumokėsiu sūnui, kai jis taps pilnametis“, – dalijosi ji.
2009-aisiais, pirmaisiais metais po skyrybų, Inga sūnaus išlaikymui pinigų teigia pervedusi du kartus: vieną kartą – 400 litų (116 eurų), kitą – 200 litų (56 eurus). Po to alimentų ji nemokėjo iki 2013-ųjų.
Tų metų gegužės pabaigoje Inga Lietuvoje susirado darbą. Kadangi jos sąskaita buvo areštuota, moteris nuvyko kalbėtis su antstoliu Robertu Vaitkevičiumi. „Jis man lapelyje pažymėjo, kad esu skolinga 11 400 litų (maždaug 3,3 tūkst. eurų). Tai suma susikaupė nuo 2009 metų, kai nebuvo mokami alimentai vaikui. Sutarėme, kad antstolis nuims sąskaitos areštą, o aš pervedinėsiu periodines išmokas alimentams“, – pasakojo ji.
Nesupranta, kur nukeliavo pinigai
Moteris tikino pinigus mokėjusi iki 2014 metų pabaigos – antstoliui ji pervedė 1420 eurų, tai yra, maždaug pusę sumos, kurią buvo skolinga. Tuo metu Inga jau buvo įsikūrusi Vokietijoje.
„2014 metų gruodį tumpam grįžusi į Lietuvą supratau, kad namuose pamiršau antstolio R. Vaitkevičiaus sąskaitos numerį. Pradėjau ieškoti internete, ir taip sužinojau, kad jis nebedirba. Pradėjau domėtis, kas perėmė mano bylą. Sužinojau, kad ji pas antstolį Raimundą Stanislauską“, – teigė pašnekovė.
Ji tikino tuo metu gavusi duomenis, kuriuose aiškiai matyti, kad paskutinės jos įmokos, darytos nuo 2014 metų rugsėjo iki lapkričio – po 300 litų (116 eurų) kas mėnesį, iš viso 900 litų (348 eurai) – į anksčiau skolą administravusio antstolio sąskaitą įkrito, tačiau esą liko nepervesti pagal paskirtį.
„Labai blogai padariau, kadangi nepasiėmiau, kai buvau pas R. Vaitkevičių, raštiško skolos likučio. Pradėjus bendrauti su antstolio R. Stanislausko kontora, man buvo pasakyta, kad esu skolinga dar daugiau, nei buvau 2013 metais, kai pradėjau mokėti pinigus – tai yra, jei tuo metu mano skola sudarė maždaug 3,3 tūkst. eurų, o per pusantrų metų padengiau 1420 eurų, staiga sužinojau, kad tebesu skolinga beveik 4,3 tūkst. eurų“, – stebėjosi Inga.
Pašnekovės teigimu, jai tuo metu vėl „užkilo pyktis“, todėl ji nutraukė mokėjimus ir problemos toliau nebesiaiškino.
2015 metais Ingą pasiekė dar viena nemaloni žinia – Lietuvoje gyvenanti jos motina pranešė, kad moteris atsidūrė valstybės skolininkų sąrašuose, jos pavardė buvo paviešinta internete.
Inga išsiaiškino tapusi Vaikų išlaikymo fondo skolininke. 2015 metų rugsėjo 14 dieną ji kreipėsi į šią instituciją, iš kurios gavo pažymą, kad Vaikų išlaikymo fondas jos buvusio sutuoktinio prašymu mokėjo išlaikymą vaikui, ir per visą laikotarpį susikaupė 3863 eurų skola.
Moteris teigė, kad ją ištiko šokas: dokumentai atskleidė, kad tuo metu, kai ji sūnaus išlaikymui pervedinėjo pinigus antstoliui, buvęs sutuoktinis tuo pačiu metu gaudavo ir išmokas iš Vaikų išlaikymo fondo.
„Su Vaikų išlaikymo fondo priskaičiuota suma sutinku, jos neginčiju ir ją jau pradėjau mokėti. Tačiau man nesuvokiama, kodėl tuo pat metu, kai buvęs sutuoktinis iš šio fondo gaudavo išmokas, man teko mokėti ir antstoliui. Taip pat ilgą laiką negavau atsakymo, kur pradingo minėti 348 eurai – suma banko išrašuose fiksuota, bet antstolis jos nepripažino“, – tikino Inga.
Šia istorija pradėjus domėtis DELFI, moteris pasakojo rugpjūčio pabaigoje sulaukusi antstolio R. Stanislausko rašto dėl informacijos pateikimo, kuriame nurodyta, kad minėta suma pateko į jo depozitinę sąskaitą ir bus pervesta išlaikymo įsiskolinimui padengti.
Tačiau tuo metu, kai pradėjo domėtis savo įmokomis, Inga pasakojo išgirdusi antstolio R. Stanislausko siūlymą susirūpinti savo morale.
Atsakymų nesulaukia
Aktyvių žygių, siekdama sužinoti, kiek ir kam tebėra skolinga, Inga ėmėsi šiais metais. Ji kreipėsi į antstolio R. Stanislausko kontorą, prašydama suteikti informaciją.
„Antstolio padėjėja asmeniškai pasižymėjo paskaičiuoti skolos likutį gegužės 22 d. Atvykau asmeniškai gegužės 24 dieną, apie skolos dydį jokio atsakymo negavau. Šių metų gegužės 31 dieną elektroniniu paštu vėl kreipiausi dėl skolos vaiko išlaikymui. Iki šiandien atsakymo dar vis negavau. Kyla klausimas, kas yra nuo manęs slepiama?“, – birželio mėnesį laiške antstoliui teigė ji.
Kaip matyti iš moters DELFI pateiktų dokumentų, klaustukas dėl galėjusių dubliuotis išmokų Ingos sūnaus išlaikymui po jos kreipimosi kilo ir Vaikų išlaikymo fondui.
Ši institucija moterį raštu informavo, kad šių metų kovo pabaigoje kreipėsi į antstolį R. Stanislauską, prašydama pateikti pažymą dėl vaikui išlaikyti priteistų lėšų mokėjimo. Rašte nurodoma, kad dar 2009 metų lapkritį į Fondą kreipėsi buvęs Ingos sutuoktinis, prašydamas skirti išmokas sūnui.
„Vadovaudamiesi Vaikų išlaikymo fondo įstatymu prašėme antstolio pateikti pažymą apie priteistų lėšų vaikui išlaikyti mokėjimą/nemokėjimą. 2017 m. balandžio 4 d. buvo gautas antstolio atsakymas, kad 2017 m. balandžio 4 d. telefonu buvo susisiekta su išieškotoju (buvusiu Ingos sutuoktiniu – red.), kuris atsisakė suteikti informaciją apie gaunamas pinigines lėšas vaiko išlaikymui, ir kad antstolis neturi jokios informacijos apie pervestas lėšas išieškotojui“, – nurodoma Vaikų išlaikymo fondo atsakyme.
Antstolio R. Stanislausko pasirašyta pažyma apie skolą Ingą pasiekė tik liepos pabaigoje. Joje nurodyta, kad antstolis vykdo Kauno miesto apylinkės teismo vykdomąjį raštą dėl išlaikymo vaikui išieškojimo: iki pilnametystės jam turi būti mokama nustatyta suma, kuri šiuo metu sudaro 64,87 euro per mėnesį.
„Informuojame, kad išlaikymo įsiskolinimas 2017-07-25 yra 969,84 euro (atėmus Vaikų išlaikymo fondo išmokėtas sumas bei jūsų mokėjimus“, – nurodoma rašte.
Rugpjūčio pabaigoje Ingą pasiekusioje antstolio informacijoje minima jau mažesnė įsiskolinimo suma - 680,31 euro.
Inga DELFI teigė ilgą laiką negavusi atsakymų dėl nežinia kur nukeliavusių jos įmokų. „Pas antstolį su manimi jau kalbėti nebenorėjo. Aš sakiau, kad noriu matyti visus paskaičiavimus, kiek yra mano sumokėtų pinigų. Ir aš neprivalau mokėti visos sumos, kuri priteista, jeigu moka Vaikų išlaikymo fondas: tai reiškia, kad turiu padengti tik skirtumą tarp jų išmokos ir priteistų alimentų, taip pat padengti skolą Fondui“, – kalbėjo Inga.
Antstolis: tai kažkas baisaus
Antstolis R. Stanislauskas DELFI teigė, kad Ingos pavardė jam „nieko nesako“. Jis aiškino vykdantis apie pusantro tūkstančio išieškojimo bylų, tad visų jose figūruojančių asmenų atsiminti negali.
DELFI paklausus, kokios moters galimybės išsiaiškinti teisybę – tai yra, gauti pilną informaciją apie jos įsiskolinimus ir pervestas sumas, antstolis nusistebėjo: „Tai jos buvęs sutuoktinis išlaiko jos vaiką? Ir ji nemokėjo išlaikymo, mokėjo Vaikų išlaikymo fondas? Kokios ji gali ieškoti teisybės?“.
R. Stanislauskas DELFI paaiškino, kad tokiais atvejais, kai išlaikymas vaikui nemokamas ne vienus metus, o išmokos turi būti daromos kas mėnesį, nereikėtų stebėtis, jog sumos didėja.
„O akcentas čia galėtų būti tas, kad reikėtų gal iš moralinės pusės pasižiūrėti. Nes aš turiu 1500 išlaikymo bylų, ir 99,9 procento tai yra vyrų įsiskolinimai. O čia, kaip suprantu, moteris. Tai čia jau tada labai, kaip sakant, iš tų retų bylų, kurių nedaug tėra. Jūs gal labiau pasidomėkite šituo klausimu, moraliniu, kai teisybės ieško įsiskolinusi išlaikymui šitiek tūkstančių, tai kažkas baisaus, ji gal iš viso niekada nieko nemokėjo. Tai apie ką mes kalbame, ką jūs norite sužinoti? Aš tos bylos iš viso neatsimenu, bendrai kalbu tik“, – kalbėjo R. Stanislauskas.
Nuskriaustieji taip pat piktnaudžiauja
Vaikų išlaikymo fondo Išmokų skyriaus vedėja Regina Dagienė DELFI patvirtino, kad Inga yra šios institucijos skolininkė. „Visiems skolininkams procedūra taikoma ta pati: priėmę sprendimą, juos informuojame, kad pareigą išlaikyti vaikutį perima Vaikų išlaikymo fondas. Kadangi ši moteris greičiausiai buvo išvykusi, mes neturėjome jos adreso, todėl, kaip įprasta tokiais atvejais, paskelbėme mūsų tinklalapyje kaip skolininkę. 2014 metų vasario 26 dieną informacija dėl išieškojimo buvo perduota antstoliui“, – nurodė Fondo atstovė.
Pasak jos, Vaikų išlaikymo fondui įsiskolinimas grąžinamas su 5 proc. palūkanomis, o atsiskaityti galima sutarti dalimis. „Fondas su skolininkais bendrauja labai geranoriškai, ir mes sutinkame atsiimti skolą dalimis, kol ji bus grąžinta visa, į galutinį atsiskaitymą įtraukiant ir tuos 5 proc.“, – pažymėjo R. Dagienė.
Ji aiškino, kad skolininkui pradėjus atsiskaitymus, antstolis turi išskaičiuoti Vaikų išlaikymo fondo jau išmokėtą sumą iš bendro teismo sprendimu nustatyto įsiskolinimo vaikui, nes asmuo du kartus už tą patį mokėti negali. „Įsiskolinimas yra išskaidomas: viena dalis – Vaikų išlaikymo fondo realiai sumokėta suma, kuri turi būti grąžinta su 5 proc. palūkanomis, kita – likęs įsipareigojimas, kurį skolininkas per antstolį turi sumokėti vaiką auginančiam asmeniui“, – sakė Vaikų išlaikymo fondo vadovė.
R. Dagienė neslėpė, kad vienos vaikus auginti likę mamos ar tėčiai ne taip ir retai piktnaudžiauja padėtimi, kai, gaudami lėšas iš Vaikų išlaikymo fondo, tuo pačiu ima pinigus ir iš buvusio sutuoktinio, apie tai Fondo neinformuodami.
„Būna taip, kad mes skolininką perduodame antstoliui, o tada išaiškėja, kad jis sumokėjo vaikui tam tikrą sumą. Tokiu atveju jo skola Fondui mažėja, o skolininku tampa nesąžiningai pasielgusi antroji pusė. Ir tokių atvejų yra daug. Vaikus auginantys asmenys piktnaudžiauja, gaudami dvigubas išmokas“, – kalbėjo ji.
Šiuo metu maksimali suma iš Vaikų išlaikymo fondo siekia 57 eurus per mėnesį. Kiek iš tiesų bus mokama už vaiko išlaikymą, priklauso nuo teismo sprendimo – jei priteisiama viena Bazinė socialinė išmoka (šiuo metu 38 eurai per mėnesį), tokia suma ir mokama, bet daugiau, nei nustatytos „lubos“, skiriama negali būti, net jei teismo sprendimu alimentai ir turėtų būti gerokai didesni.
Vaikų išlaikymo fondas, iš kurio mokamos išmokos nepilnamečiams tais atvejais, kai vienas iš tėvų nesuteikia jiems išlaikymo, Lietuvoje veikia nuo 2008 metų. Anksčiau skelbtais Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos duomenimis, šiuo metu Vaikų išlaikymo fondas turi apie 35 tūkst. skolininkų, o iš jų išieškomų skolų rodiklis siekia apie 4,3 proc.