Naujoji programa bus įgyvendinama 2025-2030 metais. Ją sudarys keturios priemonės, skirtos lituanistiniams tyrimams, jų rezultatų publikavimui Lietuvoje ir užsienyje, mokslo populiarinimui. Pagrindinė programos naujovė – konkursas užsienyje vykdomoms taikomosioms lituanistikos veikloms.

„Šioje programoje didelį dėmesį skyrėme ne tik platesniam tematikų spektrui, apimančiam dirbtinio intelekto panaudojimą lituanistikos skaitmeniniu pavidalu plėtojimui, taip pat geopolitikos, demografijos ir kitas aktualias temas, bet ir tarptautiniam bendradarbiavimui – skatindami lituanistinius taikomuosius tyrimus ir dar aktyvesnę kultūros sklaidą bei Lietuvos lyderystę lituanistikos tarptautinėje erdvėje“, – pranešime cituojamas LMT pirmininkas dr. Gintaras Valinčius.

LMT informuoja, jog naujojoje programoje daug dėmesio bus skiriama ne tik tarptautiškumo, bet ir tarpdiscipliniškumo skatinimui, remiant tyrimus, kuriuose lituanistikos aspektas yra integruojamas į įvairias mokslo sritis.

Pirmuosius kvietimus teikti paraiškas nuo kitų metų įsigaliosiančios naujosios programos priemonėms LMT planuoja artimiausiu metu.

Šios programos pirmtakei, Valstybinei lituanistinių tyrimų ir sklaidos programai, įgyvendintai 2016–2024 metais, buvo skirta daugiau nei 17 mln. eurų. Didžioji lėšų dalis – 73 proc. – atiteko projektų įgyvendinimui, o likęs bene trečdalis – sklaidai. Skaičiuojama, jog vidutiniškai mokslo projektui buvo skiriama 80 tūkst. eurų, o sklaidos projektams, priklausomai nuo kvietimų – nuo 7 iki 17 tūkst. eurų.

Pagal ankstesnę programą buvo finansuoti 424 projektai, iš kurių 38 proc. – mokslo srities. Bendras sėkmės procentas svyravo nuo 35 iki 40 proc.

Šaltinis
Temos
Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją