Policijos duomenimis, gyventi darosi ramiau ir Panevėžyje – nusikaltimų gerokai mažiau, nei buvo pernai.
Visgi ne paslaptis, kad nuo vagių nukentėję asmenys retai tiki, kad nusikaltėliai bus nutverti ir turtas grįš į savininko rankas.
„Prieš maždaug penkerius metus, vieną žiemos vakarą buvo apvogti mano namai. Grįžusi radau suverstus daiktus, net iš spintų išversti drabužiai gulėjo ant žemės. Tačiau dingo tik televizorius, vertingesnio ilgapirščiai nieko nerado“, – nesmagų gyvenimo įvykį prisimena panevėžietė Žaneta.
Anot jos, be turtinių nuostolių, daug stipresni buvo jos ir butą po vagystės mačiusių vaikų išgyvenimai. Ilgam įsirėžė išlaužto ir praviro vieno kambario lango vaizdas, viduje palikta netvarka ir iki vidurnakčio po namus šmirinėjantys policijos pareigūnai. Tamsios ir sunkiai nuvalomos medžiagos nusikaltėlių antspaudams rasti buvo net po lova.
„Prisimenu, kad iki paryčių valiau tas baisias dėmes, liudijančias apie svetimų žmonių įsibrovimą į mano privačią erdvę. Jaučiausi labai baisiai“, – pamena Žaneta.
Nusikaltėliai, apvogę panevėžietę, iki šiol nerasti. Nerasti ir dar anksčiau į šios moters automobilį garaže įsibrovę bei magnetolą nušvilpę vagys.
Ištirta penktadalis vagysčių
Lietuvos policija ir jos vadovai džiaugiasi, kad nusikalstamumas šalyje mažėja. Jų duomenimis, nepilnamečių padarytų nusikaltimų ar nusikalstamų veikų skaičius per 10 metų sumenko 3,5 karto. Tačiau mokslininkams ir teisės ekspertams toks džiaugsmas kelia abejonių. Jų nuomone, skaičiai teparodo, kiek pareigūnai užregistruoja nusikaltimų, bet ne tikrąjį jų mastą ir policijos darbo kokybę.
Per septynis šių metų mėnesius Panevėžyje beveik visų nusikalstamų veikų, palyginti su praėjusių metų tokiu pačiu laikotarpiu, taip pat mažėjo.
Kaip ir anksčiau, daugiausia Aukštaitijos sostinėje registruojama vagysčių ir smurto artimoje aplinkoje atvejų. Iki šių metų liepos 1-osios Aukštaitijos sostinėje užregistruotos 189 vagystės. Panevėžio apskrities policijos komisariato Komunikacijos grupės specialisto Tado Martinaičio teigimu, vagiama viskas, kas vertinga, ir visur, kur tik įmanoma. Tačiau pirmiausia ilgapirščių taikiklyje atsiduria patys savo turto tinkamai nesaugantys piliečiai.
„Panevėžio vagys lenda visur, kur gali. Į butus dabar gal jau mažiau, bet individualūs namai, garažai, sandėliukai, automobiliai nusikaltėliams – pats tas. Daug šnekam apie tai, bet žmonės kažkodėl atsipalaiduoja ir pamiršta apsaugoti savo turtą. Reikia įsirengti signalizacijas, vaizdo kameras ar bent jau daiktų nepalikti visiems matomoje vietoje. Kaip pavyzdys, per lapkričio 1-ąją dar neretai paliekamos rankinės automobiliuose, kartais net ir neužrakintuose, o paskui jų neberandama“, – sakė T. Martinaitis.
Panevėžyje vagysčių išaiškinta mažiau nei pernai. Šiemet ištirta tik vos daugiau nei penktadalis (22 proc.) tokių nusikaltimų, 2018 m. per septynis metų mėnesius vagysčių ištyrimas siekė 31 proc.
Sukčiai gudrėja
Pareigūnams prasčiau sekėsi tirti ir sukčiavimo atvejus. Jų šiemet buvo vienu daugiau nei pernai – į sukčių rankas per daugiau nei pusmetį pakliūta 50 kartų. Išaiškinta 36,8 proc. tokių nusikaltimų.
„Sukčiavimo modeliai keičiasi, atsiranda naujų, bet vis dar dažniausiai pinigų sukčiai prašo iš senyvų žmonių tariamoms artimųjų nelaimėms. Taip pat sukčiai bando apsimesti pareigūnais, skaitiklių duomenis nurašančiais darbuotojais, nužiūri, kur laikomos santaupos. Kartais ateina į aukos namus neva patikrinti padirbtų pinigų ir prašo juos parodyti, paskui nugvelbia. Svarbiausia kuo mažiau pinigų laikyti namie, geriau banke ir netikėti kiekvienu užklydėliu. Reikėtų tokių atėjusiųjų paprašyti ženkliuko, dokumento, įvertinti išvaizdą“, – aiškino T. Martinaitis.
Šią vasarą itin aktyvūs buto nuomą pigiai per skelbimus siūlantys sukčiai. Jie, pasak policijos atstovo, iš pradžių sakosi sulaukę daug dėmesio ir nekilnojamąjį turtą pažada perduoti pirmam avansą sumokėjusiam interesantui, o paskui su pinigais dingsta tiek nuomotojas, tiek ir butas.
Išaiškinti tokius įvykius nėra lengva. Antai šį pavasarį Panevėžio pareigūnai atskleidė 4 sukčiavimo epizodus, kurių sumanytojai intensyviai darbavosi visą pusmetį.
Užstrigo naktinė žmogžudystė
Labiausiai visuomenę sukrečia nužudymai ir sunkūs nusikaltimai. Pirmųjų Panevėžyje nuo sausio iki liepos užregistruoti 2, pernai – tiek pat. Bet jau išaiškinta šiemet keturi tokie nusikaltimai, dalis jų įvykdyti ne 2019 metais, o anksčiau.
Vis dar nėra išaiškinta pavasarį Panevėžyje, Dariaus ir Girėno gatvėje įvykdyta kraupi žmogžudystė. Kovo mėnesį, naktį šalia daugiabučio gyvenamojo namo buvo rastas 53-ejų panevėžiečio kūnas su durtinėmis žaizdomis pilvo srityje. Ir nors policijos prašymu žmonės suteikė tam tikros informacijos apie šio įvykio aplinkybes, pasak T. Martinaičio, sulaikytųjų kol kas nėra.
Per septynis šių metų mėnesius Panevėžyje iš viso užregistruota 785 nusikaltimai (pernai 1067), ištirta 47,8 proc. Toks yra ir šalies vidurkis, bet daugelio rajonų nusikaltimų išaiškinimo rodikliai yra geresni.
Pajėgų užtenka
T. Martinaičio teigimu, Panevėžyje policijos pajėgų pakanka, apskrityje dirba apie 650 pareigūnų.
Tą rodo ir pareigūnų reagavimo į įvykius rodikliai – į iškvietimus vėluojama retai ir tik minutėmis ar sekundėmis. Į didžiausios skubos reikalaujančius pranešimus privaloma atvykti per 12 minučių, į ne tokius pavojingus – per valandą.
Gatvėse kas dieną patruliuoja tinkamas skaičius ekipažų – jų ne vienas ir ne du, priklausomai nuo situacijos mieste.
Be to, šiemet Panevėžio apskrityje pradėjo dirbti 10 naujų pareigūnų, dalis jų papildė Panevėžio miesto ekipažus. Pasak T. Martinaičio, populiarėja studijos Lietuvos policijos mokykloje.
„Policija tampa patraukli jaunimui, čia atlyginimai jau gana geri, gerėja ir darbo sąlygos“, – kalbėjo Panevėžio policijos atstovas.
Komisariato garažus papildė keli lengvieji automobiliai ir apie dešimt mikroautobusų su visa pareigūnų mobiliąja darbo įranga. Be to, įsigyta šarvuota transporto priemonė, tinkama riaušių atvejais, ji naudojama ir įprastai patruliuoti gatvėse.
Nuo pavasario Panevėžio apskrities komisariatas gyvena be viršininko. Šias pareigas ėjęs 51-erių Egidijus Lapinskas išėjo į pensiją. Jį laikinai pakeitė Renaldas Žekonis. Tikimasi, kad po vasaros komisariatas turės naują vadovą. Jis bus išrinktas konkurso arba rotacijos būdu.