V.Karbauskis rašte nurodė, kad savo padėjėju lapkričio 7-ąją paskyrė savo partijos kolegą, Naujosios sąjungos Ekonomikos komiteto pirmininką R.Patalavičių, tačiau kancleris jį į darbą priėmė tik po savaitės. V.Karbauskis klausė, kas turi mokėti R.Patalavičiui už savaitės darbą. Tačiau Seimo valdybos nariai šiuo klausimu nieko nenusprendė, tik pasikeitė nuomonėmis.
Rado pažeidimų
"Kaip buvęs R.Patalavičiaus darbdavys jaučiau pareigą informuoti V.Karbauskį apie ankstesnius to asmens nusižengimus, dėl kurių jis buvo atleistas", - teigė LŽ kalbintas kancleris. Jis patvirtino, kad R.Patalavičiaus darbą Audito komitete tyrė net dvi komisijos.
Pirmoji nustatė, kad teisę gauti Nekilnojamojo turto registro duomenis internetu turėjęs komiteto patarėjas R.Patalavičius naudojo juos ne tarnybinei veiklai ir atskleidė tretiesiems asmenims. Už tokį nusižengimą spalio 25 dieną jam buvo skirta tarnybinė nuobauda - griežtas papeikimas. Jau kitą dieną R.Patalavičius parašė atsistatydinimo pareiškimą. Jį Seimo kanclerio pavaduotojas Gedeminas Aleksonis patenkino iš karto.
Spalio 29-ąją kita komisija pateikė dar vieną R.Patalavičiui nepalankią išvadą. Nustačiusi, kad eidamas pareigas Seime jis, be darbdavio leidimo, dirbo ir kitur - dėstė Vilniaus Gedimino technikos universitete. Todėl komisija konstatavo, kad R.Patalavičius padarė dar vieną tarnybinį nusižengimą. Tačiau iš pareigų jau pasitraukusiam darbuotojui tarnybinė nuobauda negalėjo būti skirta. Įvertinusi, kad paskaitas R.Patalavičius skaitė tuo metu, kai turėjo dirbti Seime, ir taip neteisėtai gavo atlyginimą iš dviejų biudžetinių įstaigų, komisija siūlė pareikalauti, kad buvęs komiteto patarėjas grąžintų Seimo kanceliarijos jam išmokėto darbo užmokesčio dalį.
Seimo Finansų departamentas apskaičiavo, kad R.Patalavičius kanceliarijai skolingas 1293 litus. Tačiau šią sumą socialliberalas atsisakė grąžinti, todėl kanceliarija kreipėsi į teismą dėl žalos atlyginimo.
Kam teikė duomenis
Dirbdamas Audito komitete patarėju R.Patalavičius Nekilnojamojo turto registro duomenis privalėjo teikti tik šiam parlamentiniam padaliniui. Jis buvo pasirašęs pasižadėjimą naudoti šiuos duomenis tik tarnybinei veiklai ir neatskleisti jų tretiesiems asmenims.
LŽ turimi dokumentai rodo, kad komisija, tyrusi, kaip R.Patalavičius naudojosi registro prieiga, nustatė, jog duomenis jis tikrindavo ne tik Seimo narių, bet ir kai kurių kanceliarijos darbuotojų prašymu. Registro prieiga R.Patalavičius naudodavosi ir asmeniniams tikslams. Aiškindamasis komisijai jis patvirtino: "Norėdamas tinkamai įvykdyti prievolę deklaruoti turtą, tikslinau savo šeimos turtą Registrų centre. Analogišką veiksmą esu atlikęs Seimo kanclerio pavaduotojo G.Aleksonio prašymu."
Maža to, komisija nustatė, kad domėdamasis savo ir šeimos turtu, R.Patalavičius taip pat ėmė pažymas apie kitų asmenų nekilnojamąjį turtą, esantį šalia jo nuosavybės.
Pateiktame paaiškinime R.Patalavičius taip pat "prisiminė", kad kai kuriuos duomenis rinko vykdydamas ne tik Audito komiteto narių Artūro Skardžiaus, Loretos Graužinienės, Remigijaus Ačo pavedimus.
"2007 metais Nekilnojamo turto registro prieiga naudojausi (rodos, buvo objektas Vilniuje, Olimpiečių gatvėje), kai rinkau medžiagą apie Vilniaus žirgyno disponuojamus žemės sklypus, nes Seimo vicepirmininkas Alfredas Pekeliūnas buvo gavęs Žemės ūkio ministerijos vidinio audito medžiagą dėl netinkamo disponavimo valstybės turtu ir rengėsi kartu su Audito komiteto pirmininko pavaduotoju A.Skardžiumi aiškintis situaciją žirgyne", - rašoma paaiškinime.
Pavedimų negavo?
R.Patalavičius teigia neužfiksavęs, kiek kartų ir kada naudojosi minėta prieigą, esą nebuvo jokios Seimo kanceliarijos nustatytos tvarkos, kaip tai daryti. Tačiau jis tikino žodžiu informuodavęs Audito komiteto biuro vyresnįjį patarėją Paulių Griciūną. Šis tyrimo komisijai yra paliudijęs, kad nei raštiškų, nei žodinių pavedimų R.Patalavičiui patikrinti ar pateikti kokius nors Registrų centro duomenis nebuvo davęs per visus 2007 metus. Panašų patikinimą yra parašęs ir Audito komiteto pirmininkas Donatas Jankauskas.
Kreipėsi į teismą
Tarnybinę nuobaudą - griežtą papeikimą - R.Patalavičius apskundė teismui. "Ką reiškia "atskleidė tretiesiems asmenis"? Ar Seimo nariai yra tretieji asmenys?" - retoriškai klausė jis.
R.Patalavičius pabrėžė niekada neturėjęs tarnybinių nuobaudų, dirbęs pas prezidentą Valdą Adamkų, tuometį Seimo pirmininką Artūrą Paulauską.
"Manau, kad priimdama sprendimą komisija neatsižvelgė į visas aplinkybes", - pareiškė jis. R.Patalavičius pripažino dirbęs dviejose darbovietėse, tačiau nemano esąs skolingas Seimo kanceliarijai, nes, kaip pats teigia, parlamente dirbdavęs viršvalandžius.
"Dirbant komitete tekdavo išvažiuoti į komandiruotes nuo 7 valandos ryto. Tai patvirtina darbo laiko tabeliai. Kategoriškai nesutinku, kad privalau grąžinti pinigus. Bandysiu įrodyti savo tiesą teisme", -vylėsi R.Patalavičius.
Padėjėju neabejoja
Gavęs kanclerio pranešimą apie padėjėju skiriamo partijos kolegos nusižengimus, parlamentaras V.Karbauskis jam atsakė visa tai jau žinąs ir savo sprendimo nekeisiąs.
"Tas laiškiukų rašinėjimas man juokingai atrodo. Tarsi nežinau, koks jis (R.Patalavičius - aut.) žmogus. Tai politinio pasitikėjimo pareigybė, tas asmuo man tinkamas, o tos nuobaudos, kurios buvo skirtos... Žinau, kaip jos buvo skirtos. Tik po nuobaudos R.Patalavičiui skyrimo kancleris nustatė tvarką, kaip turi būti prieinama prie tų duomenų. Tai, kuo kaltinamas R.Patalavičius, manau, turi šiek tiek politinio kvapelio. Matyt, kažkam reikėjo jo vietos komitete," - LŽ aiškino V.Karbauskis.
Sprendžia Seimo narys
Seimo kancleris G.Vilkelis teigia, kad Audito komiteto patarėjo vieta iki šiol laisva, o tarnautojo į ją bus ieškoma konkurso būdu. "Praktika parodė, kad geriau jis būtų nepartinis", - užsiminė jis. Kancleris pripažino, kad detalus aprašymas, kaip naudotis Nekilnojamojo turto registro duomenimis, atsirado jau po R.Patalavičiaus pasitraukimo iš patarėjo pareigų.
"Tačiau jis buvo pasirašęs pasižadėjimą nesinaudoti informacija asmeniniams tikslams ir neperduoti jos tretiesiems asmenims. Tokio pasižadėjimo, manau, visiškai pakanka," - aiškino G.Vilkelis. Anot jo, iki šiol neaišku, kam buvo naudojamos registrų pažymos, kurias parūpino R.Patalavičius. "Buvo imamos ir kitų žmonių, ne tik jo šeimos narių, pažymos apie turtą. Įdomu, kas tie žmonės ir kam ta informacija buvo naudojama?" - klausė kancleris.
G.Vilkelis pasakojo, kad asmeniui, norinčiam tapti Seimo nario padėjėju, nėra jokių apribojimų.
"Atsidūriau keblioje situacijoje. R.Patalavičius išėjo iš darbo dėl jam skirto griežto papeikimo, bet praėjus vos kelioms dienoms gavau Seimo nario teikimą, kad tą patį žmogų reikia vėl priimti į darbą kaip politinio pasitikėjimo tarnautoją. Pagal įstatymus, valstybės tarnautojas turi būti nepriekaištingos reputacijos, todėl informavau Seimo narį apie tarnybinio patikrinimo rezultatus. Tačiau parlamentaras pats sprendžia, ar toks asmuo gali dirbti", - aiškino kancleris.
Valdyba nesikiša
LŽ kalbintas Seimo pirmininkas Viktoras Muntianas šią istoriją vadina "kanclerio ir parlamentaro požiūrių nesutapimu".
"Seimo nario padėjėjas - politinio pasitikėjimo pareigybė. Seimo narys ir apsisprendė, negalime jam uždrausti. Viskas, ką šioje situacijoje galime padaryti, - padėti jam apsispręsti, t. y. pateikti informaciją apie kandidatą. Tai ir buvo padaryta. Aš pats V.Karbauskio vietoje būčiau reagavęs, R.Patalavičiaus drausminės nuobaudos buvo pagrįstos tam tikromis veikomis", - aiškino V.Muntianas.