KAM ministro Juozo Oleko įsakymu nustatoma, kad 2016 m. šaukimo į nuolatinę privalomąją karo tarnybą pradžia – sausio 7 diena. Tą dieną, stebint visuomenės atstovams, bus sudaromi 2016 metų karo prievolininkų sąrašai, pagal kuriuos bus pradedami siųsti šaukimo nurodymai.
Kaip ir šiemet, kitais metais devynių mėnesių nuolatinę privalomąją pradinę karo tarnybą atliks 3 tūkst. jaunuolių.
„Labai noriu padėkoti jaunuoliams, pasirinkusiems savanorišką privalomąją karo tarnybą, parodžiusiems pilietinį užtaisą įsijungiant į šauktinių gretas. Tai geriausiai parodo, kad Lietuvos jaunimas jaučia pareigą už savo šalį, meilę tėvynei“, – sakė J. Olekas.
Jis patvirtino, kad į kitų metų sąrašą gali patekti ir tie jaunuoliai, kurie buvo šių metų sąraše, tačiau galiausiai pašaukti tarnauti nebuvo. Jis keliskart paragino jaunuolius nelaukti šaukimo – siūlytis į savanorius. Norintieji tarnauti šiemet tai turėtų padaryti iki lapkričio pabaigos.
Kaip ir pernai, 2016 m. karo prievolininkų sąrašai bus sudaromi atsitiktine tvarka, naudojant kompiuterių programą. Siekiant užtikrinti, kad karo prievolininkų sąrašų sudarymo metu būtų laikomasi skaidrumo, objektyvumo ir nešališkumo principų, šį procesą taip pat stebės speciali visuomenės atstovų komisija.
Pristatė pokyčius
Šaukimo nurodymai į nuolatinę privalomąją pradinę karo tarnybą, skirtingai nei 2015 m., bus siunčiami ne iš karto visiems į 2016 m. sąrašus patekusiems jaunuoliams, o dalimis, priklausomai nuo tarnybos pradžios laiko.
Taip bus siekiama tolygiai išskirstyti karo medicinos komisijų darbo krūvį ir pirmiausiai patikrinimo procedūras vykdyti su tais jaunuoliais, kurie pareikš norą tarnybą atlikti savo noru.
„Dalis šauktinių pirmuosius 3 mėnesius tarnaus Rukloje, o kitus 6 mėnesius tęs paskirtame dalinyje. Ruklos mokomasis pulkas ir yra skirtas bazinio kurso priėmimui. Šiemet, kadangi šaukimą pradėjome staiga, mokomasis pulkas tam nebuvo pasiruošęs, nebuvo pasiruošęs taip išsiplėsti“, – dar vieną naujovę pristatė ministras.
Tarnauti pradės balandį
Tuo metu Krašto apsaugos savanorių pajėgų štabo Karo prievolės ir komplektavimo skyriaus viršininkas majoras Žygimantas Adamonis sakė, kad sausio 7 dienos sąrašai bus skelbiami sausio 11 dieną. Juos, kaip ir šiemet, išplatins viešai.
„Pirmieji šauktiniai tarnybą pradės balandžio 4 dieną. Jie tarnaus Klaipėdoje, tačiau pradinį kursą praeis Rukloje“, – pabrėžė Ž. Adamonis.
Jis taip pat informavo, kad Šalčininkuose, Ignalinoje ir Trakuose bus įsteigti nauji šauktinių poskyriai.
Svarsto ilginti šaukimo laiką
Nors nusprendus grąžinti privalomąją pradinę karinę tarnybą buvo kalbama, kad šauktiniai bus šaukiami penkerius metus, jau aišku, kad tai papildomai bus daroma dar mažiausiai metus.
„Įstatymo projektą mes paruošime ir turbūt iki gruodžio mėnesio priimsime, kad 2020-2021 metais šauktiniai lieka. Seimas patvirtins kartu su principine kariuomenės struktūra“, – po pasitarimo pas Seimo pirmininkę BNS sakė Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas „darbietis“ Artūras Paulauskas.
Savo ruožtu J. Olekas šiam sumanymui pritarti nelinkęs. Jo teigimu, kariuomenė turi remtis profesionalais, iš jų daugiausia turėtų būti formuojamas ir kariuomenės rezervas.
„Valstybės gynimo tarybos pasiūlymas išspręsti labai opią problemą užpildymo karinių dalinių, pakviečiant laikinai šauktinius, tą problemą iš tikrųjų sprendžia. Manau, kad per penkerius metus mes turėsime pakankamą kiekį vyrų ir moterų, kurie apsispręs tarnauti profesinėje Lietuvos kariuomenėje. Tada lieka kitas klausimas, kaip mes toliau rengiame rezervą. Iš 28 valstybių 23 valstybės tą rezervą rengia išleisdamos į atsargą savo karius profesionalus. Man atrodo, kad turėtume sekti tuo keliu, plius turėdami galimybę trumpesnį periodą rengti karius tą trumpesnį bazinį apmokymą ir toliau vystyti pakartotinius rezervo mokymus“, – tuomet žurnalistams sakė jis.
Artėjame prie mums optimalių kariuomenės ribų
Savo ruožtu pirmadienį ministras pridūrė, kad karinius darinius svarbu sukomplektuoti taip, kad jie būtų užpildyti ir kad turėtume pasirengę rezervą.
„Siūlau pilnai realizuojant dabar galiojančius sprendimus atgyventi šiuos metus, o po kelių metų, kai turėsime patirtį, galėsime sakyti, ar mums dar reikia plėsti rezervą“, – sakė J. Olekas.
„Jei lyginsite Lietuvą su kitomis NATO valstybėmis, pamatysite, kad tam tikras ribas uždeda ir BVP, ir žmonių skaičius. Mes dabar artėjame prie tų ribų, kurios mums yra optimalios. Šiandien rezerve turime 70 tūkst. atitarnavusių kariuomenėje žmonių, tačiau jų paruošimo lygmuo nėra vienodas. Manome, kad jie bent kas 5 metus turėtų papildomai praeiti kokius pokyčius. Skaičius yra, tačiau reikia lėšų ir dėmesio, kad tai būtų toks rezervas, kokio mums reikia“, – paklaustas, ar jo nuomone, po penkerių metų turėsime pakankamai rezervinių karių, sakė ministras.
Jo teigimu, dabartiniai skaičiavimai rodo, kad 20 proc. dabartinių šauktinių gali ir toliau tęsti kario karjerą.
Kariai batalionus papildys ir šiemet
Šiuo metu Lietuvos kariuomenėje nuolatinę privalomąją pradinę tarnybą atlieka 1,6 tūkst. karių. Visi jie šį tarnybos būdą pasirinko savo noru.
Lapkričio 24 d. tarnybą pradės dar 460 šauktinių. Paskutinieji šiais metais nuolatinės privalomosios pradinės tarnybos kariai į batalionus atvyks gruodžio viduryje.
Iš viso 2015 m. devynių mėnesių nuolatinę privalomąją pradinę karo tarnybą pradės 3 tūkst. karių. Baigę ją jaunuoliai galės siekti karjeros Lietuvos kariuomenėje arba jie bus įrašyti į kariuomenės parengto personalo rezervą.
DELFI primena, kad devynių mėnesių trukmės nuolatinę privalomąją pradinę karo tarnybą LR Seimas atnaujino 2015 m. kovą. Tai buvo padaryta atsižvelgiant į pasikeitusią geopolitinę situaciją ir valstybės saugumui kylančias grėsmes. Sugrąžinus šauktinių tarybą taip pat siekiama sustiprinti ir pagreitinti kariuomenės dalinių užpildymą profesinės karo tarnybos kariais, suformuoti pakankamą kariuomenės parengtąjį rezervą ir užtikrinti tinkamą piliečių pasirengimą ginti savo valstybę.