Liko už durų
Gydytojai skambina pavojaus varpais, kad jų kabinetų duris praveria vis daugiau pacientų, sergančių uždelstomis ligomis. Tačiau kaip prisibelsti iki medikų – klausimas tebėra atviras net ir atlaisvinus karantino ribojimus. Į Panevėžio konsultacijų polikliniką pas specialistus pabandę užsiregistruoti panevėžiečiai apstulbo išgirdę, kad šiems metams vietų nebėra, o kitiems dar neregistruoja. Žmonės ironizuoja, kad posakį sveikata – brangiausias turtas iki šiol jie interpretavę kitaip. Negalintys tiek ilgai laukti nemokamo vizito, jie stumiami į privačiai teikiančių paslaugas glėbį arba užsiimti savigyda.
Kaip pasakojo panevėžietis Juozas, glaukoma jis serga jau tris dešimtmečius. Kad būtų galima stebėti, ar liga neprogresuoja, akių gydytojai senjoras privalo pasirodyti bent du kartus per metus. Per paskutinį apsilankymą jis išgirdęs, kad šalia glaukomos atsirado ir geltonosios dėmės degeneracija. Trečiadienį Juozas pabandė užsiregistruoti pas akių gydytoją, tačiau jo pastangos nuėjo perniek.
„Gyvenu prie pat Konsultacijų poliklinikos, tad pabandžiau nueiti tiesiai į registratūrą ir užsiregistruoti. Tačiau čia, skirtingai nei miesto poliklinikoje, registratūroje neregistruoja, liepė skambinti telefonu. Bet juk visi žino, kaip sunku prisiskambinti“, – guodėsi senjoras.
Maždaug po trijų valandų atkaklaus mėginimo prisiskambinti registratūros telefonais Juozas pagaliau išgirdo balsą kitame gale, tačiau jo džiaugsmas truko neilgai. Panevėžiečiui registratorė paaiškino, kad nė pas vieną akių gydytoją šiems metams nebėra laisvų vietų, o kitiems metams dar neregistruoja, mat nesudaryti gydytojų grafikai.
„Niekada nebuvo, kad taip ilgai reikėtų laukti vizito. Net nežinia, kada jo apskritai sulauksiu. Ir šeimos gydytojai negali padėti, dabar jie tapę tik dispečeriais – siuntimų rašytojais, bet kas iš to, jei ir turint siuntimą negali pakliūti pas medikus“, – nusivylimo neslepia Juozas.
Du mėnesiai ne riba
Šią savaitę panašioje padėtyje atsidūrė ir panevėžietė Stanislava. Dėl širdies problemų šeimos gydytoja ją nusiuntė pas kardiologus. Dar vasarą ji užsiregistravusi pas specialistą. Po kiek daugiau nei dviejų mėnesių laukimo pagaliau praėjusią savaitę baigė atlikti visus reikalingus tyrimus. Beliko paskutinis žingsnis – kad kardiologė paskirtų tinkamą gydymą.
„Gydytoja tikino, kad jie patys nebegali registruoti vizitui, liepė kreiptis į registratūrą. Kai po ilgo vargo prisiskambinau, paaiškėjo, kad dabar pas kardiologus Konsultacijų poliklinikoje net neregistruoja. Nesvarbu, kad man tereikia išgirsti diagnozę ir paskirti gydymą. Kaip pasakė, šiems metams tokios laimės nebeliko“, – susirūpinusi Stanislava.
Senjorei buvo pasiūlyta pabandyti skambinti kitą savaitę, kai prasidės registracija pas specialistus kitiems metams.
„Bet man tereikia paskirti gydymą. Vizito pas kardiologą pralaukiau du mėnesius, dar tiek pat, o gal net ilgiau reikės laukti gydymo. Gerai, kad šeimos gydytoja išrašė vaistų. Juos ir geriu, kol kada nors pateksiu pas kardiologę. Jeigu pasidarys labai blogai, kviesiu greitąją“, – kalbėjo Stanislava.
Kalta ne ligoninė
Respublikinės Panevėžio ligoninės, kuriai priklauso ir Konsultacijų poliklinika, atstovas spaudai Vytautas Riaubiškis patvirtino, kad pas akių ligų gydytojus iki pat gruodžio 31-osios laisvų vietų nebėra. Nuo lapkričio 5 dienos pacientai bus registruojami tik 2022 m. pradžiai. O registracija gydytojo kardiologo konsultacijai vyksta ir šiuo metu – pas kai kuriuos šios srities specialistus talonų dar likę gruodžio mėnesiui.
„Jei pageidaujama patekti pas konkretų gydytoją, laisvų talonų gali nebūti ir ilgesnį laiką. Pas paklausesnius specialistus talonai išdalijami labai greitai. Apgailestaujame, tačiau ilgesni laukimo terminai pas norimus gydytojus specialistus ir kai kurių specialybių gydytojų stygius yra ne Respublikinės Panevėžio ligoninės darbo, o sisteminė šalies sveikatos apsaugos problema“, – teigė V. Riaubiškis.
Kokių specialistų ligoninei trūksta, kad sumažėtų paciento kelias iki gydytojo, atstovas spaudai neatsakė.
Siūlo ieškoti kitur
Pas savo miesto Konsultacijų poliklinikos gydytojus negalintiems patekti panevėžiečiams ligoninės atstovas siūlo ieškotis kitos gydymo įstaigos.
Anot V. Riaubiškio, ir Valstybinė ligonių kasa akcentuoja, jog eiles pas specialistus gali sumažinti keli svarbūs žingsniai. Gaudamas siuntimą pas antrinio lygio specialistus, pacientas turėtų būti informuotas, kuriose bent 3 įstaigose teikiamos jam reikalingos paslaugos. Ligonis, turintis siuntimą, gali pats pasirinkti gydytoją bet kurioje sveikatos priežiūros įstaigoje, turinčioje sutartį su jo gyvenamosios vietos teritorine ligonių kasa dėl reikalingų paslaugų teikimo.
„Ligonių kasos atlieka laukimo eilių gydymo įstaigose, su kuriomis sudaro sutartis, stebėseną ir kas mėnesį iš jų gauna duomenis apie eiles. Šie duomenys rodo, kad paprastai yra galimybė rasti specialistą, pas kurį tektų laukti trumpiau“, – teigė V. Riaubiškis.
Pasak ligoninės atstovo, informaciją apie eiles galima gauti paskambinus telefonu į gydymo įstaigas ir jų informacinėse sistemose. Taip pat ji skelbiama TLK interneto svetainėse, kur laisvos vietos yra grupuojamos pagal gydytojo specializaciją ir pagal gydymo įstaigą.
O kelią į Konsultacijų poliklinikos registratūrą pacientams teko pamiršti, pasak V. Riaubiškio, dėl pandemijos. Plintant COVID-19, dėl visų saugumo registruotis gydytojo specialisto konsultacijai galima tik telefonu.