Kauno vicemeras Stanislovas Buškevičius sako, kad darbuotojai turėtų prisiimti labai rimtą atsakomybę, nes pažeisti teisės aktai.
"Viskas yra surašyta, reglamentuota, reikėjo tiktai laikytis teisės aktų" ,- teigia vicemeras.
Penkerių metų mergaitę iš Vilijampolės mikrorajone esančio darželio "Židinėlis" trečiadienį apie 16 val. išsivedė seneliu prisistatęs nepažįstamas vyras. Pranešama, kad po keliolikos minučių mergaitės į darželį pasiimti atvyko mama. Paskelbus mergaitės paiešką, policija prieš vidurnaktį gavo pranešimą, jog viename iš Vilijampolės mikrorajone esančių daugiabučių gali būti policijos ieškota mergaitė ir vyras. Į įvykio vietą atvykę pareigūnai rado ieškotą penkiametę, o netrukus gatvėje sulaikė 1942 metais gimusį L.V.
70-mečiui vyrui, kuris iš darželio Kaune savavališkai pasiėmė mažametį vaiką, ketvirtadienį pateikti įtarimai dėl vaiko pagrobimo, jis apklaustas, informuoja Kauno apskrities vyriausiasis policijos komisariatas.
Dėl kardomosios priemonės skyrimo sulaikytajam bus sprendžiama penktadienį, pasibaigus dviejų parų laikino sulaikymo terminui. Iki tol pensininkas bus laikomas policijos areštinėje.
Vyras policijai aiškina, kad esą susipainiojo ir paėmė ne tą mergaitę, esą iš to paties darželio turėjo paimti sugyventinės anūkę. Vaikui esą nieko bloga padaryti nenorėjo. Kauno teisėsaugos pareigūnai BNS teigė tikrinantys įtariamojo parodymus ir linkę tikėti, kad pensininkas nieko bloga nebuvo sumanęs.
Lrytas.lt rašo, kad visą Kauną sukrėtusi mergaitės pagrobimo istorija gali įgauti ne kriminalinį, bet tragikomišką atspalvį bei dar kartą apnuoginti valstybiniuose vaikų darželiuose tvyrantį chaosą ir akis badančią betvarkę.
Daugiau nei prieš metus 2011 metų gegužę dienraštis 15min.lt atliko eksperimentą - aplankius keturis Vilniaus lopšelius-darželius, iš vieno jų labai lengvai žurnalistas išsivedė svetimą vaiką. Eksperimentas taip pat parodė, kad nepažįstamamieji įtarimų sukėlė ne auklėtojoms, o darželinukams.
Pasak 15min. lt, auklėtoja, sėdinti prie lango ir skaitanti žurnalą, pakėlė akis, pasidairė po grupę, kurioje apie 17 val. žaidė iki dešimties vaikų, ir linksmai sušuko: „Justai, apsirenk“. Auklėtojos akys vėl prilipo prie žurnalo. Bet Justas rengtis neskubėjo.
„Kas tu?“ – priėjęs paklausė šešiametis, o įtarus jo žvilgsnis aiškiai atspindėjo nepasitikėjimą ir abejonę. Kelis kartus išklausęs mūsų tikinimus, kad esame Lauros draugai, vaikas apsisuko ir eidamas atgal į grupę suniurnėjo, kad niekur neis.
Vaiko teisių apsaugos kontrolieriaus įstaigos patarėjas Egidijus Meilus po incidento Kaune, kai mažametę iš vaikų darželio išsivedė nepažįstamas vyras, teigia, jog rūpintis vaikų saugumu turi ir auklėtojai, ir tėvai.
Jis taip pat sako, kad teoriškai taisyklės dėl vaikų saugumo ugdymo įstaigose yra nustatytos ir klausimų kyla dėl jų įgyvendinimo praktikoje.
"Ikimokyklinio ugdymo įstaiga ir auklėtojas yra atsakingas, jo darbinė pareiga yra būti rūpestingu, kadangi jis atsako už vaiko saugumą tuo metu, kai jis yra jo prižiūrimas. Kaip rūpestingas jis tikrai turėtų įsitikinti, kas tą vaiką pasiima (...). Pasižiūrėjus ikimokyklinio ugdymo įstaigų vidaus tvarkos taisykles, jose tikrai yra nustatyta, kad vaiką iš darželio pasiimti gali tik įstatyminiai vaiko atstovai, tai yra tėvai, globėjai, rūpintojai, o jeigu tėvai pageidauja, jie gali įpareigoti kitą asmenį, bet tam reikalingas raštiškas tėvų prašymas. Yra darželiai taip pat nusistatę tvarkos taisyklėse, kad auklėtojas turi teisę neatiduoti vaiko išgėrusiems asmenims, nepilnamečiams", - dėstė E.Meilus.
"Kita vertus, ir tėvai turėtų būti rūpestingi, bendrauti su ikimokyklinio ugdymo įstaiga, kad jei atsitiko taip, jog, pavyzdžiui, turi auklė pasiimti vaiką, kad tai būtų suderinta su darželiu raštu, kad nekiltų jokių abejotinų situacijų. Taip pat labai svarbu tėvams mokyti vaiką auksinių taisyklių - kad vaikai nebendrautų su nepažįstamaisiais, kad nesusiviliotų kažkokiais saldumynais", - aiškino jis.
Po minėto incidento Socialinės apsaugos ir darbo ministerija savo ruožtu išreiškė susirūpinimą, ar pakankamas esamas teisinis ikimokyklinio ugdymo įstaigų veiklos reglamentavimas.
Pasak socialinės apsaugos ir darbo viceministro, Tarpžinybinės vaiko gerovės tarybos pirmininko Daliaus Bitaičio, ketinama kreiptis į Švietimo ir mokslo ministeriją su siūlymu peržiūrėti ir sugriežtinti galiojančius teisės aktus, reglamentuojančius ikimokyklinio ugdymo įstaigų veiklą, kad tokie atvejai ateityje nepasikartotų.