Visgi desovietizacijos komisijos pirmininkas Vitas Karčiauskas bei dėl paminklo nuėmimo kreipęsi pareiškėjai piktinasi šiuo LGGRTC vadovybės sprendimu ir mano, kad tai tėra bandymas vilkinti jautrų klausimą. Jų teigimu, nepaisant J. Krikštaponiui suteikto kario savanorio statuso, jo dalyvavimas Holokausto įvykiuose yra akivaizdus, todėl paminklinio akmens šiam asmeniui turėtų nelikti.

LGGRTC: norint nukelti paminklą, reikia panaikinti kario savanorio statusą


LGGRTC generalinio direktoriaus pavaduotojas Vytas Lukšys informuoja, kad šį antradienį centras pasirašė kreipimąsi į Generalinę prokuratūrą, kuriuo prašoma panaikinti kario savanorio statusą J. Krikštaponiui. Pasak jo, šis kreipimasis parengtas dėl to, nes būtų nekorektiška nukelti J. Krikštaponiui skirtą paminklinį akmenį, kol jam vis dar yra pripažintas kario savanorio statusas.

„Antradienį pasirašėme kreipimąsi į Generalinę prokuratūrą. Nes, nežiūrint to, kad komisija siūlė savivaldybei paminklą nukelti, Krikštaponiui yra suteiktas kario savanorio statusas, taip pat prezidento dekretu yra suteiktas policininko laipsnis. Tai manome, kad yra nekorektiška ir neteisiška nugriauti paminklą kariui savanoriui“, – Eltai sakė V. Lukšys.

„Jam neturėjo būti suteiktas kario savanorio statusas, jeigu būtų žinoma, kad jis dalyvavo žydų geto ir karo belaisvių naikiname“, – taip pat pažymėjo jis.

V. Lukšys atkreipia dėmesį, kad kario savanorio statusą asmenims suteikia LGGRTC oficialiai sudaryta komisija. Visgi, pasak jo, atimti šį statusą gali tik aukštesnė institucija.

„Įstatymas suteikia teisę centrui tik suteikti šį statusą – neleidžia jo panaikinti. Ir esant tokiai situacijai tik aukščiau esanti institucija gali tai padaryti“, – sakė jis.

Komisijos pirmininkas: kodėl pirmiausiai reikia panaikinti kario savanorio statusą – aš nesuprantu

Savo ruožtu desovietizacijos komisijos pirmininkas Vitas Karčiauskas mano, kad kario savanorio statusas J. Krikštaponiui buvo suteiktas pagrįstai. Visgi, teigia komisijos pirmininkas, šiam asmeniui pagerbti skirto paminklo neturėtų likti dėl jo dalyvavimo Holokausto įvykiuose.

„Jis yra ir karys savanoris, ir teisingai apdovanotas prezidento, jeigu tai leidžia nuostatai, pulkininko laipsniu. Tačiau jis dalyvavo ir negeruose (Holokausto – ELTA) įvykiuose, todėl jam paminklai neturėtų būti statomi. Taigi, paminklas turi būti nukeltas. O kodėl pirma reikia panaikinti kario savanorio statusą – nesuprantu. Aš elgčiausi kitaip“, – sakė V. Karčiauskas.

V. Karčiauskas akcentuoja, kad partizanui suteiktas kario savanorio statusas yra niekaip nesusijęs su sprendimais nukelti jam skirtą paminklinį akmenį. Todėl jis mano, kad kario savanorio statusas J. Krikštaponiui galėtų būti paliktas, tačiau jam skirto paminklo Ukmergėje turėtų nelikti.

„Kadangi nenumatyta jokio mechanizmo panaikinti tą statusą, tai kas trukdo jį ir palikti. Kam čia kelti prokuratūrą, kam iš viso tą klausimą liesti. Dabar mes nagrinėjame kitą aspektą – jam yra pastatytas paminklas. Mes nediskutuojame, ar jam teisėtai, ar neteisėtai kario savanorio statusas suteiktas“, – pabrėžė jis.

Nors desovietizacijos komisija pateikė sprendimą dėl paminklinio akmens nukėlimo, tačiau galutiniai sprendimai – LGGRTC rankose, akcentuoja V. Karčiauskas.

„Šioje situacijoje komisija atliko darbą šimtų procentų. Ir daugiau, deja, ji negali nieko padaryti“, – sakė jis.

Komisijos pirmininkas neabejoja, kad LGGRTC vadovybė neturi abejonių dėl J. Krikštaponio dalyvavimo Holokausto įvykiuose, tačiau kodėl sprendimai dėl paminklinio akmens nukėlimo yra vilkinami, atsakyti negali.

„Kiek aš kontaktuoju su LGGRTC vadovais, tai jiems nekyla abejonių, kad buvo tokie nemalonūs įvykiai, juolab, kad viena iš pažymų yra pateikta LGGRTC, kuria rėmėsi komisija. Tačiau kodėl priimami tokie sprendimai, tai tik jie ir gali pakomentuoti. Aš sakau – šioje situacijoje aš elgčiausi kitaip“, – pabrėžė jis.

E. Zingeris: LGGRTC vadovas neatlaikė spaudimo


Savo ruožtu konservatorių frakcijai Seime priklausantis parlamentaras Emanuelis Zingeris buvo vienas iš pareiškėjų, pateikusių desovietizacijos komisijai prašymą nukelti J. Krikštaponiui skirtą paminklinį akmenį. Politikas akcentuoja, kad dėl J. Krikštaponio dalyvavimo Holokausto įvykiuose yra surinkti akivaizdūs įrodymai.

„Kitaip negu gėda šito dalyko pavadinti neįmanoma. Va toks ir yra Lietuvos apsidraudėlių pasaulis. Juk kalbama apie aiškius faktus ir apie žmogų, kuris visų pagrindinių Lietuvos istorikų nuomone yra karinis nusikaltėlis“, – Eltai teigė E. Zingeris.

„Aš, kaip pareiškėjas, esu priblokštas bandymų vis surasti kokį nors kablelį, kad atidėti klausimą. Jeigu klausimas nebus išspręstas, aš tikrai nedalyvausiu jokiuose Holokausto minėjimuose. Ir, aš manau, kad daugelis iš mūsų tuos minėjimus rugsėjo mėnesį aplenks, nes tai bus visiška veidmainystė iš Lietuvos valstybės pusės“, – sakė jis.

Parlamentaras mano, kad LGGRTC direktorius Arūnas Bubnys neatlaikė tam tikrų visuomenės grupių spaudimo, todėl klausimą buvo nuspręsta vilkinti, pateikiant kreipimąsi Generalinei prokuratūrai.

„Aš matau spaudimo neatlaikymą. LGGRTC direktorius neatlaiko spaudimo, nors pats yra parašęs pažymas būtent apie šito žmogaus nusikalstamą veiklą. Tai kam reikia dar ir dar, ir dar, ir dar klausti prokuratūros ir prokuratūrą įvelti į baisių faktų nagrinėjimą. Tai nėra vakarietiškos pilietinės visuomenės standartų demonstravimas“, – savo nuomonę išsakė E. Zingeris.

ELTA primena, kad LGGRTC 2016 m. skelbtoje pažymoje nurodė, kad batalionas, kuriame tarnavo J. Krikštaponis vokiečių okupacinės vadovybės 1941–1943 metais, galėjo būti panaudotas žydų, karo belaisvių, civilių gyventojų persekiojimui ir naikinimui Baltarusijoje.

Birželio pradžioje Ukmergėje apsilankiusi Lietuvos žydų bendruomenės pirmininkė paragino vietos valdžią pašalinti J. Krikštaponio paminklą. Pasak F. Kukliansky, garbinti žmogų, atsakingą už tūkstančių žydų nužudymą, yra nemoralu.

Praėjusį savaitgalį Nacionalinio susivienijimo valdyba kreipėsi į Ukmergės rajono savivaldybę bei Lietuvos politikus, ragindami susilaikyti nuo bandymų pašalinti partizano Juozo Krikštaponio paminklą Ukmergėje.