Prieš kelias dienas Premjeras Algirdas Butkevičius teigė esąs nustebintas prastų tyrimo apie korupciją Lietuvoje rezultatų. Nuo Premjero kliuvo ir pareigūnams - dėl aukšto korupcijos lygio neva kalti ir jie.

Naujausio Eurobarometro tyrimo duomenimis, net 29 proc. lietuvių - daugiausiai visoje Europos Sąjungoje (ES) - teigė, kad per pastaruosius metus jų buvo prašyta ar tikėtasi, jog jie duos kyšį už paslaugas. Latvijoje šis rodiklis buvo 6 proc., Estijoje - 4 proc., visoje ES - taip pat 4 proc.

Tuo tarpu Nacionalinio pareigūnų profesinių sąjungų susivienijimo (NPPSS) atstovų teigimu, sąžiningai dirbantieji pareigūnai ne tik nesulaukia tinkamų valdžios sprendimų ir finansavimo, bet ir patys kenčia nuo nusikaltėlių.

Pasak NPPSS vadovo Vladimiro Banelio, viena didžiausių problemų - pareigūnų motyvacijos stoka. Teisėsaugos darbuotojai neskatinami nei darbo užmokesčiu, priedais, nei darbo sąlygomis ir jų gerinimu.

"Be to, principingi, sąžiningai dirbantys pareigūnai dažnai nukenčia ir patys: deginami, gadinami jų automobiliai, liepsnoja namai, pasitaiko net pasikėsinimų į gyvybę. Jeigu kompensacijos už tarnyboje patirtus sužalojimus dar galime tikėtis, tai padėti sąžiningiems nukentėjusiems darbuotojams niekas neskuba", - sakė jis.

Profesinių sąjungų atstovų duomenimis, tokių atvejų, kai nukenčia pasieniečių, policininkų turtas ar net patys pareigūnai, pastaruoju metu itin padaugėjo. Neabejojama, kad tai nusikaltėlių darbas, kitaip sakant, kerštas už tarnybos metu atliktus veiksmus, tačiau tai įrodyti paprastai labai sudėtinga. Dažniausiai tokiose bylose eilinis tarnautojas paliekamas vienas su savo nuostoliais, įtariamieji sulaikomi itin retai, o įstaigos neskuba pagelbėti saviems.

Šių metų vasario 2 d. buvo apgadintas Valstybės sienos apsaugos tarnybos (VSAT) pareigūno automobilis, nakčiai paliktas prie namų Švenčionyse. Suveikus signalizacijai, išbėgęs pareigūnas pamatė, kad išdaužti keturi langų stiklai.

Sausio 28 d. užsiliepsnojo Ignalinos rinktinės Kriminalinės žvalgybos skyriaus pareigūno bei jo žmonos automobiliai.

Sausio 15 d. Akmenės rajone, Vegerių kaime, buvo padegtas gyvenamasis namas ir ūkinis pastatas, priklausantis VSAT Pakrančių apsaugos rinktinės pareigūno.

Sausio 14 d. sudegė VSAT Ignalinos rinktinės Sargybų skyriaus vyresniojo specialisto garažo stogas bei jame buvęs automobilis.

Pareigūnų teigimu, akivaizdu, kad tiek politikų, tiek atsakingų institucijų požiūris į pareigūnų saugumą bei darbo motyvaciją nėra tinkama. Suprantama, kad kiekvienu tokiu atveju, kai pareigūnas nukenčia dėl tarnybos, ikiteisminis tyrimas turi būti atliekamas. Tačiau jis neturėtų būti kliūtis jau iš karto pasirūpinti kompensuoti darbuotojui patirtus nuostolius.

NPPSS dar kartą kreipsis į Premjerą Algirdą Butkevičių, siekdama, kad būtų atkurtas 5 mln. litų skatinimo fondas, iš kurio galima būtų skirti kompensacijas nukentėjusiems pareigūnams. Be to, anot pareigūnų, politikai turėtų imtis efektyvių sprendimų apsaugant pareigūnus nuo nusikaltėlių užpuolimų, pavyzdžiui, svarstyti ir turto draudimo galimybes. Kartais reikia ne tik materialios pagalbos. Niekas nekalba apie pareigūnų ir jų šeimų saugumo užtikrinimą.

Šaltinis
Temos
Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (49)