Teisme pirmasis penktadienį liudijęs medikas Jurijus Kaziul pasakojo, kad pernai gruodį buvo gautas iškvietimas, kuriuo nurodyta, jog Vilniaus rajone reikalinga pagalba sutrikusios psichikos moteriai.
Anot mediko, atvykus nurodytu adresu, juos pasitiko moteris, kuri teigė, kad medikų pagalbos jai nereikia ir pasakė, kad greičiausiai pagalbą kvietė kaimynai. Liudytojas tikino tuomet su kolege nutaręs palaukti tarnybiniame automobilyje, kol į įvykio vietą atvyks policijos pareigūnai.
Tada, anot J. Kaziul, iš namo išlėkė moteris ir su kastuvu ėmė daužyti medikų automobilį.
„Staiga išbėgo iš namo, ji pribėgo su kastuvu, pradėjo daužyti mašiną. Per raciją šaukiau, kad daužo mašiną, reikia pagalbos. Pas ją rankoje buvo tikrai nemažas peilis“, – pasakojo vyras.
J. Kaziul teigė išlipęs iš automobilio ir papurškęs moteriai pipirinių dujų, tačiau, pasak liudytojo, toks veiksmas moters nenuramino.
„Ėmiau purkšti dujų balionėlį, bet ji sako: „tu man gali purkšti, kiek nori, nepadės“, – dėstė medikas.
Pasak liudytojo, vėliau atvyko policijos pareigūnai. Moteris, anot vyro, tada puolė pareigūnus.
„Ji sakė rusiškai „aš tave nužudysiu“, „papjausiu“, – apie moters elgesį pasakojo medikas.
J. Kaziul tvirtino matęs, kad pareigūnai naudojo ir dujas, ir elektros impulsinį prietaisą, tačiau moters nuraminti niekaip nepavyko.
Medikas sakė supratęs, kad į įvykio vietą atvykę pareigūnai galiausiai panaudojo šaunamąjį ginklą.
„Girdėjau „stok, šausiu“ ir išgirdau šūvius“, – sakė J. Kaziul.
Jis teisme tvirtino manantis, kad susikalbėti taikiai su agresyvia moterimi ir nuraminti ją kalbantis nebuvo galimybės.
„Manau, šansų nebuvo“, – sakė J. Kaziul.
Kartu su J. Kaziul į Vilniaus rajoną pas agresyvią moterį atvykusi kita medikė Jelena Jaševskaja penktadienį teisme pasakojo, jog juos pasitikusi moteris buvo akivaizdžiai susijaudinusi. Anot liudytojos, moteris, pareiškusi, kad jai pagalbos nereikia, nuėjo į namą, bet vėliau prie medikų automobilio sugrįžo su kastuvu ir peiliu.
„Ji išbėgo su peiliu, geležtė jo buvo apie 20 centimetrų. Pasiėmė kastuvą. Vienoje rankoje laikė kastuvą, kitoje – peilį. (...) Ji rėkė, prašydama parodyti dokumentą, bandžiau išsitraukti dokumentą, bet ji jau buvo užsimojusi su kastuvu ir ėmė juo daužyti automobilį“, – pasakojo J. Jaševskaja.
Medikė pasakojo, kad galiausiai išlipo iš tarnybinio automobilio, o agresyvi moteris ėmė švaistytis peiliu, bandydama ją sužaloti.
„Moteris taikėsi peiliu durti į kaklą“, – sakė J. Jaševskaja.
Vėliau ji sakė pabėgusi per namo kiemą, miškelio link.
Pasak medikės, kai atvyko policijos pareigūnai, ji įvykio vietą stebėjo iš toliau, tačiau girdėjo, kad agresyvi moteris šaukė „užmušiu, papjausiu“ ir bandė sužaloti pareigūnus.
J. Jaševskaja teisme taip pat nurodė iš tolo mačiusi ir pareigūno paleistus šūvius į moterį. Pasak liudytojos, esą šaudyta iš pradžių į orą, į sniegą ir tik vėliau į moterį.
Ji, kaip ir J. Kaziul, teigė mananti, kad su agresyvia moterimi taikiai susitarti nebūtų pavykę.
„Nemanau“, – sakė medikė.
Kolegei sakė, kad atvažiavo „apsimetėliai“
Penktadienį teisme taip pat liudijo ir su nušauta moterimis dirbusi Ala Baršauskienė. Ji nurodė, kad moteris dirbo įmonėje valytoja, ją apibūdino kaip pareigingą darbuotoją.
„Moteris buvo pareiginga. Nusiskundimų neturėjau. Žinojau, kad ji serga psichikos liga, bet niekada jos agresyvios nesu mačiusi“, – kalbėjo A. Baršauskienė.
Liudytoja teigė, kad pernai gruodį, tai tądien, kai moteris buvo nušauta, ji sulaukė iš moters ne vieno skambučio. Pasak A. Baršauskienės, visų pirma, ryte jai paskambino Ligonių kasų, kuri lankėsi moteris, atstovas ir pasakė, kad moteris keistai elgiasi, kalbasi su savimi. A. Baršauskienės tvirtino, kad po šios žinios paskambino moters sūnui ir pranešė, kad ji keistai.
Liudytoja pasakojo pati paskambinusi moteriai ir pasiūliusi jai išeiti atostogų.
„Vėliau man ji paskambino, sakė, kad pas ją atvažiavo svečiai, bet jie yra apsimetėliai. Aš jai sakiau, kad čia galbūt medikai, reikia eiti su jais, jie duos vaistų. Bet ji pasakė, kad jie turi vieną ukolą, kuris yra mirtinas“, – dėstė A. Baršauskienė.
Po šio skambučio liudytoja teigė su moterimi daugiau nebendravusi.
Kitas teismo posėdis byloje numatytas lapkričio 25 d., jo metu ketinama peržiūrėti byloje esančius vaizdo įrašus.
Kaltinimai nužudymu viršijus įgaliojimus
ELTA primena, kad pernai gruodį agresyvią moterį Vilniaus rajone nušovusiam policijos pareigūnui D. Šerpyčiui pareikšti kaltinimai dėl jos nužudymo viršijus įgaliojimus ir piktnaudžiavimo tarnyba.
Agresyvi 1972-aisiais gimusi moteris su kastuvu puolė ir aptalžė medikus bei greitosios medicinos pagalbos automobilį, po to su peiliu puolė atvykusius policijos pareigūnus. Pareigūnai įvairiais būdais bandė ją raminti, malšinti, bet moteris su peiliu puolė juos. Į moterį pareigūnas paleido kelis šūvius, nuo vieno jų moteris mirė.
Siekiant sutramdyti agresyvią moterį, naudotos dujos, elektros impulsinis prietaisas „Taser“. Tačiau, kaip teigė policija, moteris nereagavo, specialiosiomis priemonėmis jos sutramdyti nepavyko.
„Kaltinamajame akte nurodoma, kad, siekdamas sulaikyti asmenį pareigūnas neišnaudojo visų jo turėtų galimybių veikti kitaip, klaidingai įvertino būtinosios ginties situaciją ir panaudojo šaunamąjį ginklą nesant neišvengiamo pavojaus jo ar kitų asmenų gyvybei bei sveikatai, todėl moters žūtis kvalifikuotina kaip nužudymas“, – rašoma prokuratūros pranešime.
Ikiteisminis tyrimas buvo pradėtas po to, kai 2023 m. gruodžio 12 d. policijos pareigūnas, atvykęs į įvykio vietą, panaudojo tarnybinį šaunamąjį ginklą, dėl ko žuvo įvykio vietoje buvusi moteris.
Per tyrimą nustatyta, kad tą dieną Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato pareigūnų ekipažas gavo Operatyvaus valdymo skyriaus pranešimą apie moters keliamą grėsmę greitosios medicininės pagalbos brigados medikams.
Apie 14.50 val. atvykę į privataus gyvenamojo namo kiemą Vilniaus rajone, policijos pareigūnai sutiko ten jų laukusią greitosios medicininės pagalbos brigadą, kuri informavo apie moters elgesį ir jos sveikatos būklę. Į iškvietimo vietą atvyko ir antras policijos ekipažas. Maždaug po 10 min. nuo atvykimo buvo panaudotas tarnybinis šaunamasis ginklas. Medicininė pagalba nukentėjusiajai buvo pradėta teikti nedelsiant, tačiau dėl patirtų sužalojimų sunkumo ji mirė įvykio vietoje.